Prawo definiuje odpady medyczne jako odpady powstajÄ…ce zarówno podczas udzielania Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych, jak i w trakcie przeprowadzania badaÅ„ czy doÅ›wiadczeÅ„ naukowych z dziedziny medycyny. Co wiÄ™cej, wskazuje ono zasady postÄ™powania z nimi, nakÅ‚adajÄ…c na podmioty Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi zdrowotne obowiÄ…zki zwiÄ…zane z ich przechowywaniem – odpady medyczne muszÄ… być odpowiednio segregowane. W tym artykule przyglÄ…damy siÄ™ bliżej temu zagadnieniu.

 

Utylizacja odpadów medycznych

Zgodnie z RozporzÄ…dzeniem Ministra Klimatu i Åšrodowiska z dnia 26 listopada 2021 r. w sprawie unieszkodliwiania oraz magazynowania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych zbieranie zakaźnych odpadów medycznych powinno odbywać siÄ™ w miejscu ich wytwarzania. WyjÄ…tek stanowiÄ… jedynie odpady powstajÄ…ce w trakcie Å›wiadczenia usÅ‚ug na wezwanie – one musza zostać niezwÅ‚ocznie przewiezione do specjalnego pomieszczenia, które speÅ‚nia wymogi dotyczÄ…ce magazynowania odpadów medycznych.

Co wiÄ™cej, niezgodne z prawem jest skÅ‚adowanie zakaźnych opadów medycznych na skÅ‚adowisku, a także unieszkodliwianie ich we wspóÅ‚palarniach odpadów. MuszÄ… one zostać unieszkodliwione poprzez procedurÄ™ termicznego przeksztaÅ‚cenia – odbywa siÄ™ to w spalarniach odpadów niebezpiecznych. NiezbÄ™dne jest przy tym uzyskanie zezwolenia marszaÅ‚ka województwa.

Przechowywanie odpadów medycznych – zasady

Odpady medyczne stanowiÄ… zagrożenie zarówno dla Å›rodowiska naturalnego, jak i osób czy zwierzÄ…t mogÄ…cych mieć z nimi bezpoÅ›redni kontakt. Obostrzenia dotyczÄ…ce wytwarzania, przechowywania oraz unieszkodliwiania takich odpadów sÄ… ważne, dlatego pracownicy danej placówki powinni zostać zapoznani z zasadami postÄ™powania.

Procedury zwiÄ…zane z utylizacjÄ… odpadów medycznych obejmujÄ…:

  • zbieranie odpadów medycznych w specjalne pojemniki oraz worki,
  • wyznaczanie, do jakich kolorów pojemników i worków wrzucany jest dany rodzaj odpadów medycznych,
  • przestrzeganie zasad transportowania odpadów wewnÄ…trz placówki oraz skÅ‚adowania ich, uwzglÄ™dniajÄ…c podziaÅ‚ na odpady zakaźne oraz niezakaźne,
  • zabezpieczenie odpadów przed dziaÅ‚aniem czynników zewnÄ™trznych – m.in. wilgociÄ… czy substancjami chemicznymi.

Pojemniki na odpady medyczne – ich kolory a segregacja

Zbieranie oraz segregowanie odpadów medycznych powinno odbywać siÄ™ w miejscu ich powstawania – w tym celu niezbÄ™dne sÄ… wytrzymaÅ‚e, odporne na uszkodzenia pojemniki oraz worki. MuszÄ… być to specjalne wyroby przystosowane do przechowywania odpadów medycznych. Nie bez znaczenia pozostaje również ich barwa – to wÅ‚aÅ›nie ona umożliwia prawidÅ‚owÄ… segregacjÄ™. Pojemniki na odpady medyczne sÄ… dostÄ™pne m.in. tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Pojemniki-na-odpady-medyczne/109.

Czerwone pojemniki na odpady medyczne

Czerwone pojemniki wykorzystywane sÄ… do przechowywania najbardziej niebezpiecznych odpadów – tych, które mogÄ… prowadzić do rozwoju zakażeÅ„ czy zarażenia chorobami. Wyroby te musza być odporne na wstrzÄ…sy oraz przebicia, a także cechować siÄ™ nieprzemakalnoÅ›ciÄ….

WÅ›ród odpadów przechowywanych w czerwonych pojemnikach znajdujÄ… siÄ™ te zawierajÄ…ce żywe organizmy lub ich toksyny, które mogÄ… wywoÅ‚ywać zakaźne choroby. ZaliczajÄ… siÄ™ do nich m.in. części ciaÅ‚a oraz organy, pojemniki na krew i konserwanty do jej przechowywania, zużyte opatrunki i gaziki, podkÅ‚ady, podpaski czy zainfekowane pieluchomajtki. Co wiÄ™cej, przechowuje siÄ™ w nich pozostaÅ‚oÅ›ci z żywienia pacjentów na oddziaÅ‚ach zakaźnych.

Å»óÅ‚te pojemniki na odpady medyczne

Mniej niebezpieczne odpady przechowywane sÄ… w żóÅ‚tych pojemnikach. Należą do nich odpady zawierajÄ…ce substancje chemiczne, które mogÄ… wywoÅ‚ywać choroby zakaźne u zwierzÄ…t lub ludzi, lub mogÄ… stanowić źródÅ‚o skażenia Å›rodowiska. Do tych pojemników trafiajÄ… chemikalia, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, jak również odpady amalgamatu dentystycznego.

Inne kolory pojemników na odpady medyczne

Pojemniki na odpady medyczne w innych kolorach, takich jak niebieski, zielony czy czarny, sÅ‚użą do przechowywania odpadów nieposiadajÄ…cych niebezpiecznych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. WÅ›ród nich znajdujÄ… siÄ™ odpady, takie jak miÄ™dzy innymi narzÄ™dzia chirurgiczne i zabiegowe czy opatrunki z materiaÅ‚u lub gipsu, ubrania jednorazowe oraz poÅ›ciel.

Obowiązujące prawo wskazuje, że odpady medyczne muszą być zbierane oraz segregowane w miejscu ich powstania. Należy je przechowywać w specjalnych pojemnikach i workach.


Najczęściej zadawane pytania


Co to sÄ… odpady medyczne?

Odpady medyczne to materiały, które powstają w związku z opieką zdrowotną, takie jak zużyte igły, plastikowe rękawiczki, bandaże, pampersy, pojemniki na krew itp.

Dlaczego prawidłowe przechowywanie odpadów medycznych jest ważne?

Prawidłowe przechowywanie odpadów medycznych jest ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i chronić środowisko. Odpady medyczne mogą zawierać niebezpieczne substancje, które mogą zanieczyścić glebę i wodę.

Jak prawidłowo przechowywać odpady medyczne?

Odpady medyczne należy przechowywać w specjalnych pojemnikach oznaczonych jako "odpady medyczne" zgodnie z lokalnymi przepisami. Pojemniki powinny być zamknięte i odporne na przeciekanie. Należy unikać mieszania różnych rodzajów odpadów medycznych w jednym pojemniku.

Jak często należy opróżniać pojemniki na odpady medyczne?

Częstotliwość opróżniania pojemników na odpady medyczne zależy od rodzaju odpadów i ilości powstających odpadów w danym miejscu. Zazwyczaj pojemniki na odpady medyczne powinny być opróżniane co najmniej raz na tydzień.

Co zrobić z wypełnionymi pojemnikami na odpady medyczne?

Wypełnione pojemniki na odpady medyczne należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami. Wiele krajów wymaga, aby odpady medyczne były transportowane i utylizowane przez specjalistyczne firmy zajmujące się gospodarką odpadami medycznymi.


Podobne artykuły:


Wersja do druku