Czytamy dzieciom po to, by wzbudzić w nich zainteresowanie Å›wiatem, by rozwijać ich inteligencjÄ™ i wyobraźniÄ™, a czasem po to, aby szybciej zasnęły. Każdy powód jest dobry, by siÄ™gnąć po książkÄ™ i spÄ™dzić czas ze swoimi pociechami oraz zaszczepić w nich miÅ‚ość do literatury. Badania naukowe potwierdzajÄ…, że czytanie dzieciom pozytywnie oddziaÅ‚uje na ich rozwój. Jednak jeÅ›li bÄ™dziemy monotonnie przechodzić przez bajkÄ™ niczym przez instrukcjÄ™ obsÅ‚ugi pralki, nie wpÅ‚yniemy na postÄ™py malucha, lecz znudzimy i jego i siebie. Jak zatem czytać? Oto porady polonistki.


W magazynie Pediatrics opublikowano wyniki badaÅ„ przeprowadzonych na dzieciach w wieku od 3 do 5 lat przy użyciu rezonansu magnetycznego. Naukowcy przeskanowali mózgi maluchów podczas wysÅ‚uchiwania przez nich nagraÅ„ czytanych bajek, jak również neutralnych odgÅ‚osów szumu. OkazaÅ‚o siÄ™, że dzieci pochodzÄ…ce z domów, w których czÄ™sto czyta siÄ™ książki, w trakcie odsÅ‚uchiwania nagraÅ„ miaÅ‚y zdecydowanie bardziej zaktywizowany obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie i wizualizacjÄ™ obrazów1. Badania udowadniajÄ… także, że gÅ‚oÅ›ne czytanie dzieciom 3-5 razy w tygodniu zwiÄ™ksza ich zdolnoÅ›ci poznawcze i poprawia umiejÄ™tność skÅ‚adania liter w późniejszych latach, przez co majÄ… lepsze wyniki w szkole2.

Czytanie pociechom na gÅ‚os sprawia, że poznajÄ… one otaczajÄ…cy ich Å›wiat oraz opanowujÄ… jÄ™zyk, czyli podstawowe narzÄ™dzie do komunikowania siÄ™ i zdobywania wiedzy. Rozwija siÄ™ też wtedy zmysÅ‚ wzroku i sÅ‚uchu oraz percepcja sÅ‚uchowa. Dodatkowo dziecko ćwiczy umiejÄ™tność skupienia siÄ™ na danej czynnoÅ›ci, zwÅ‚aszcza jeÅ›li rodzic w trakcie czytania książeczki wzmacnia przekaz gestem. Jest to także jeden z lepszych sposobów na budowanie wiÄ™zi z mÅ‚odym czÅ‚owiekiem i wspólne spÄ™dzenie czasu mówi Aneta KoryciÅ„ska, pedagożka znana w Internecie jako Baba od polskiego i ekspertka ksiÄ™garni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Kiedy zacząć wspólne czytanie?

Eksperci polecajÄ… czytać nawet noworodkom, bo dziÄ™ki temu stymulujemy rozwój ich mózgu3. Ponadto spokojny i melodyjny gÅ‚os rodzica skutecznie uspokaja maluszki. W późniejszych etapach życia sÅ‚uchanie czytanek jest również bardzo istotne. Pediatrzy uważajÄ…, że codzienne czytanie dziecku przez 20 minut ma ogromny wpÅ‚yw na jego rozwój intelektualny, emocjonalny i spoÅ‚eczny4.

U kilkulatków czytanie na gÅ‚os pomaga rozwijać koncentracjÄ™, ćwiczy umiejÄ™tność skupienia na zadaniu, pomaga w wychowaniu, uczy o Å›wiecie zewnÄ™trznym i wewnÄ™trznym dziecka — tÅ‚umaczy emocje i zachowania innych. WażnÄ… zaletÄ… gÅ‚oÅ›nego czytania jest ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych, dziÄ™ki osÅ‚uchiwaniu siÄ™ z poprawnymi i zróżnicowanymi gramatycznie strukturami jÄ™zykowymi, mÅ‚odzi ludzie uczÄ… siÄ™ precyzować myÅ›li i tworzyć zdania. To prawda, że jeÅ›li ktoÅ› dużo czyta — zwÅ‚aszcza na gÅ‚os — ma Å‚atwość w precyzyjnym formuÅ‚owaniu komunikatów. Dlatego warto wprowadzić w swoim domu czytanie interaktywne. Bawmy siÄ™ opowieÅ›ciÄ…, modulujmy gÅ‚os, podkÅ‚adajmy sÅ‚owa pod ilustracje, powtarzajmy te same frazy, rozmawiajmy o bohaterach, odpowiadajmy na milion pytaÅ„ o przygody postaci oraz sami zadawajmy dzieciom pytania — podpowiada Aneta KoryciÅ„ska, ekspertka ksiÄ™garni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Wskazane jest też wspólnie czytanie ze starszymi dziećmi, które już chodzÄ… do szkoÅ‚y i potrafiÄ… same skÅ‚adać litery. Wspólna lektura może być pomocna w wychowaniu, gdyż fabuÅ‚a bÄ™dzie bardzo dobrym punktem wyjÅ›cia do rozmów o otaczajÄ…cej mÅ‚odego czÅ‚owieka rzeczywistoÅ›ci oraz o jego emocjach i uczuciach. Im starsze pociechy tym bardziej skomplikowane rozmowy można z nimi przeprowadzać, wpÅ‚ywajÄ…c w ten sposób na ich rozwój intelektualny i emocjonalny.

Jak wzbudzać zainteresowanie książkami?

JeÅ›li rodzicom zależy, by dzieci lubiÅ‚y książki, warto już od najmÅ‚odszych lat budować u nich mechanizm książkowej nagrody, czyli przedstawiać czytanie jako coÅ› pozytywnego, nie zmuszać i nie stosować rozdziaÅ‚ów jako karÄ™ za zÅ‚e zachowanie. Nie wszystkie dzieci trzeba przekonywać do lektury, jednak niektóre potrzebujÄ… jakiegoÅ› bodźca, inspiracji jest to dobry moment na propozycjÄ™ wspólnego czytania.

PodstawÄ… rozwijania pasji czytelniczej jest relacja — samotne czytelnictwo, jako odskocznia od codziennoÅ›ci dotyczy zwykle osób, których do lektur nie trzeba zachÄ™cać. U wszystkich tych, których nudzi lub mÄ™czy czytanie, ważna jest inspiracja ze strony dorosÅ‚ych, a żeby ona mogÅ‚a zaistnieć potrzebna jest rozmowa, z której pozna siÄ™ zainteresowania dziecka i pomoże dobrać odpowiednie lektury — mówi ekspertka.

Ważne jest zadbanie o to, by codzienne Å›wiÄ™to książki odbywaÅ‚o siÄ™ w miÅ‚ej atmosferze, w ten sposób budujÄ… siÄ™ pozytywne skojarzenia. Należy zaplanować odpowiedni czas na czytanie oraz zadbać, by wszyscy uÅ‚ożyli siÄ™ w wygodnej pozycji i byli gotowi do relaksu. Na co dzieÅ„ dziecko powinno też mieć Å‚atwy dostÄ™p do wÅ‚asnych książek — dziÅ› poleca siÄ™ póÅ‚ki, na których stawia siÄ™ książki okÅ‚adkÄ… do przodu, by literatura kusiÅ‚a, aby po niÄ… siÄ™gnąć. Można też chodzić z dzieckiem do biblioteki i traktować tÄ™ wyprawÄ™ jako przygodÄ™, w której ono samo decyduje o jej przebiegu. Ciekawym sposobem na pokazanie maluchom, że czytanie to Å›wietna zabawa jest korzystanie z gier tematycznych.

Na rynku nie brakuje piÄ™knie ilustrowanych i mÄ…drych książeczek dla dzieci w różnym wieku, które zachwycÄ… też niejednego rodzica. IstniejÄ… nawet książki dla niemowlÄ…t przeznaczone do „czytania” rÄ™koma, wyróżniajÄ… siÄ™ monochromatycznymi kolorami i różnorodnoÅ›ciÄ… struktur. Aby zachÄ™cić do czytania starsze dzieci warto siÄ™gnąć po literki magnetyczne, gry polegajÄ…ce na ukÅ‚adaniu wyrazów, a także sylabowe makao czy scrabble dla juniorów. Dobrym pomysÅ‚em na edukacjÄ™ bÄ™dÄ… także karty na spostrzegawczość z sylabami lub ulubionymi bohaterami literackimi, takimi jak np. Kicia Kocia mówi Agata Kaczanowska z ksiÄ™garni Internetowej TaniaKsiazka.pl

MiÅ‚ość do książek można rozbudzać w każdym wieku, jednak warto robić to jak najwczeÅ›niej. Dobrze jest inspirować dziecko, wspólnie z nim czytać i bawić siÄ™ literaturÄ…. Ważne jest także, aby pociechy widziaÅ‚y swoich rodziców z książkÄ… w rÄ™kach, ponieważ dobry przykÅ‚ad to podstawa.

 

1 https://publications.aap.org/pediatrics

2 https://www.education.vic.gov.au/documents/about/research/readtoyoungchild.pdf

3 https://www.psychologytoday.com/us/blog/brain-waves/201705/the-magic-reading-aloud-babies

4 https://www.ksiazkanarecepte.pl/dla-rodzicow/


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są korzyści z czytania dzieciom?

Czytanie dzieciom to świetny sposób dla rodziców na nawiązanie więzi z ich dziećmi, a także dla dzieci na poznanie otaczającego ich świata. To także świetny sposób, aby dzieci rozwijały słownictwo, umiejętności językowe i umiejętności rozwiązywania problemów. Wykazano, że czytanie z dzieckiem może pomóc mu rozwinąć umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w szkole. Czytanie z dzieckiem może również sprawić, że będzie ono bardziej skłonne do samodzielnego czytania.

Jak sprawić, by czas czytania był dla mojego dziecka przyjemniejszy?

Nie musisz czytać książki słowo w słowo. Zachęć dziecko, aby cię powstrzymało i zadawało pytania. Wymyślaj razem historie lub czytaj tę samą historię różnymi głosami. Możesz także znaleźć interaktywne książki.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do samodzielnego czytania?

Czytanie to kluczowa umiejętność, której każde dziecko powinno się nauczyć. Pomaga dzieciom rozwijać wyobraźnię, kreatywność i empatię. Czytanie poprawia również słownictwo i umiejętności gramatyczne dzieci. Dzieci, które czytają samodzielnie, częściej rozwijają miłość do czytania i zostają czytelnikami na całe życie. Może to prowadzić do wielu korzyści w przyszłości, takich jak lepsze oceny w szkole, zwiększona kreatywność i lepsze umiejętności społeczne.

Jakie książki wybierać dla dzieci, aby miały dobry wpływ na ich rozwój?

To trudne pytanie, ponieważ odpowiedź jest inna dla każdego dziecka. Najlepsza książka dla jednego dziecka może nie być najlepszą książką dla drugiego. Książki, które okazały się mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci to te, które: - Angażują i są odpowiednie do ich doświadczeń życiowych i zainteresowań - Promują empatię i zrozumienie innych - Podkreślają różnorodność

Czy warto czytać dziecku codziennie?

Z pewnością codzienna bajka na dobranoc będzie doskonałym wyborem. Jednak jej długość i złożoność powinniśmy dopasować do wieku naszego dziecka.


Podobne artykuły:


Wersja do druku