Metody antykoncepcji i ich skuteczność to jedna z najwiÄ™kszych wÄ…tpliwoÅ›ci, z jakimi szczególnie mÅ‚ode kobiety zwracajÄ… siÄ™ do swoich lekarzy ginekologów. Nic w tym dziwnego, w koÅ„cu wiele kobiet regularnie współżyjÄ…cych obawia siÄ™ nieplanowanej ciąży i chce jej skutecznie zapobiec. W życiu jednak zdarzajÄ… siÄ™ różne sytuacje, może siÄ™ wiÄ™c także zdarzyć, że z jakiegoÅ› powodu stosowana normalnie metoda antykoncepcji zawiedzie. Wówczas ratunkiem jest antykoncepcja awaryjna. Jaka jest jej skuteczność? To zależy przede wszystkim od czasu, w jakim zostaÅ‚a przyjÄ™ta. Z każdÄ… godzinÄ… jej skuteczność maleje, może siÄ™ wiÄ™c okazać, że na zastosowanie tabletki bÄ™dzie zwyczajnie zbyt późno i mimo wszystko dojdzie do zapÅ‚odnienia.

Tabletka 72h po

Tabletka 72h po ma jeden cel – ma uniemożliwić plemnikom, które mogÅ‚y znaleźć siÄ™ w drogach rodnych kobiety zapÅ‚odnienie komórki jajowej. Należy podkreÅ›lić, że antykoncepcja awaryjna nie jest sposobem na przerwanie istniejÄ…cej ciąży. Jeżeli mimo wszystko do zapÅ‚odnienia doszÅ‚o, tabletka awaryjna z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… nie przerwie ciąży, a wrÄ™cz przeciwnie, pomoże w jej utrzymaniu. Kontrowersje, które narosÅ‚y wokóÅ‚ tabletki 72h po wynikajÄ… przede wszystkim z braku wiedzy osób, które utożsamiajÄ… tabletkÄ™ tego rodzaju z tabletkÄ… wczesnoporonnÄ…, choć w rzeczywistoÅ›ci nie ma to ze sobÄ… absolutnie nic wspólnego. Antykoncepcja awaryjna jest zalecana w sytuacjach skrajnych, np. gdy stosowana inna metoda antykoncepcji zawodzi i istnieje prawdziwe ryzyko zapÅ‚odnienia. Może siÄ™ zdarzyć także np. pominiÄ™cie dawki tabletki antykoncepcyjnej, co także zwiÄ™ksza znaczÄ…co ryzyko ciąży. Warto przytoczyć również sytuacjÄ™, w której tabletka antykoncepcyjna przyjÄ™ta w odpowiedni sposób z jakiegoÅ› powodu zostanie zwymiotowana, a tym samym nie bÄ™dzie miaÅ‚a szansy na zadziaÅ‚anie.

Wiele kobiet zastanawia siÄ™, czy tabletka dzieÅ„ po jest bezpieczna. Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że jej zażycie nie pozostaje zupeÅ‚nie obojÄ™tne dla zdrowia. Trzeba powiedzieć o ryzyku rozregulowania miesiÄ…czki, zaburzeÅ„ hormonalnych czy obciążeniu wÄ…troby. MogÄ… pojawić siÄ™ przejÅ›ciowe skutki uboczne, spoÅ›ród których najczÄ™stsze sÄ… nudnoÅ›ci, wymioty, bóle gÅ‚owy, brzucha czy niewielka krwawienia. Warto pamiÄ™tać o tym, że nawet w sytuacji przyjÄ™cia tabletki awaryjnej w odpowiednim czasie, mimo wszystko może dojść do zapÅ‚odnienia, dlatego jeżeli okres siÄ™ spóźnia, zalecane jest wykonanie testu ciążowego. Może siÄ™ okazać, że tabletka zostaÅ‚a przyjÄ™ta zbyt późno, a warunki byÅ‚y sprzyjajÄ…ce i do zapÅ‚odnienia mimo wszystko doszÅ‚o. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie peÅ‚ni bezpieczeÅ„stwa podczas współżycia, najlepiej stosujÄ…c dwie metody zapobiegania ciąży. Wtedy nawet, jeżeli jedna z nich zawiedzie, druga z dużym prawdopodobieÅ„stwem zapobiegnie ciąży.

Ellaone, czy escapelle?

W Polsce obecnie dostÄ™pne sÄ… dwa rodzaje tabletek po – EllaOne i Escapelle. Czym różniÄ… siÄ™ te dwa Å›rodki? Przede wszystkim swoim skÅ‚adem. EllaOne zawiera w sobie uilprystal, a dokÅ‚adniej octan uliprystalu, czyli syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Aby tabletka ta mogÅ‚a zadziaÅ‚ać, a wiÄ™c zapobiec zagnieżdżeniu siÄ™ zarodka, musi być zastosowana w ciÄ…gu maksymalnie 120h, a wiÄ™c 5 dni od niezabezpieczonego stosunku. Tabletki te mogÄ… być stosowane u kobiet poniżej 18 roku życia, przyjmuje siÄ™ je doustnie. Skuteczność dziaÅ‚ania tabletki awaryjnej EllaOne wynosi 97,9-99,1%, wedÅ‚ug wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Tabletka EllaOne nie wywoÅ‚uje poważnych skutków ubocznych, a najczęściej zgÅ‚aszane sÄ… nudnoÅ›ci i wymioty. Jeżeli po przyjÄ™ciu tabletki wystÄ™pujÄ… wymioty, należy przyjąć kolejnÄ… dawkÄ™, gdyż może siÄ™ okazać, że poprzednia nie zadziaÅ‚a i mimo wszystko dojdzie do zapÅ‚odnienia. Jeżeli po przyjÄ™ciu tabletki wystÄ…piÄ… silne krwawienia czy inne intensywne dolegliwoÅ›ci, należy skonsultować siÄ™ z lekarzem.
Tabletka Escapelle natomiast to tabletka zawierajÄ…ca w sobie lewonorgestrel. Może być stosowana do 3 dni od odbycia niezabezpieczonego stosunku, jednak im szybciej zostanie przyjÄ™ta, tym wiÄ™ksza bÄ™dzie jej skuteczność i o wiele niższe ryzyko ciąży. TabletkÄ™ przyjmuje siÄ™ doustnie, a jej skuteczność wynosi 97,9-99,1%, wedÅ‚ug wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Jak widać, skuteczność EllaOne i Escapelle jest taka sama, jednak w przypadku Escapelle czas na przyjÄ™cie tabletki jest krótszy aż o 2 dni.

Różnica pomiÄ™dzy tymi dwoma Å›rodkami jest niewielka, obie te tabletki dziaÅ‚ajÄ… w zasadzie tak samo, jednak różny jest czas na ich przyjÄ™cie. Skuteczność obu tabletek oceniana jest tak samo, w przypadku EllaOne jednak mamy dÅ‚uższy czas na reakcjÄ™, co nie zmienia faktu, że z każdÄ… godzinÄ… skuteczność drastycznie maleje. Może siÄ™ okazać, że minie zbyt wiele czasu od niezabezpieczonego stosunku i mimo wszystko dojdzie do zapÅ‚odnienia, jeżeli warunki byÅ‚y sprzyjajÄ…ce i plemniki przetrwaÅ‚y w drogach rodnych.

PodsumowujÄ…c

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest bardzo wysoka, o ile tabletka zostanie przyjÄ™ta w odpowiednim czasie, dlatego warto skorzystać z szybciej recepty wystawianej w serwisie Twoje Zdrowie 24. Z każdÄ… godzinÄ… mijajÄ…cÄ… od odbycia stosunku skuteczność maleje. Może siÄ™ przecież okazać, ze plemniki pojawiÅ‚y siÄ™ w drogach rodnych kobiety i doszÅ‚o do zapÅ‚odnienia, a tabletka zostanie przyjÄ™ta już po tym fakcie. Jeżeli doszÅ‚o do zagnieżdżenia siÄ™ zarodka, tabletka awaryjna podtrzyma ciążę, z pewnoÅ›ciÄ… nie zadziaÅ‚a wczesnoporonnie, czego obawia siÄ™ wiele kobiet. Tabletka dzieÅ„ po powinna być stosowana tylko w sytuacjach awaryjnych, gdyż jej dziaÅ‚anie nie jest dla naszego organizmu zupeÅ‚nie obojÄ™tnie. Możliwe jest wystÄ…pienie wielu różnych skutków ubocznych, które nie sÄ… niebezpieczne, ale mogÄ… dość mocno rozregulować ukÅ‚ad hormonalny kobiety. Sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej nie powinny powtórzyć siÄ™ wiÄ™cej niż kilka razy w życiu, zdecydowanie lepiej jest ich unikać i stosować inne metody antykoncepcji, która nie wpÅ‚ywa na zdrowie kobiety i jej ukÅ‚ad hormonalny. Obie tabletki w Polsce dostÄ™pne sÄ… tylko i wyÅ‚Ä…cznie na receptÄ™, a może jÄ… wystawić nie tylko lekarz ginekolog, ale także każdy inny lekarz.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku