Rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, uzależnionym od dziesiÄ…tek mniej lub bardziej znaczÄ…cych czynników. Mimo to trzeba zwracać uwagÄ™ na wiele zachowaÅ„ (lub ich brak), które stanowiÄ… sygnaÅ‚y o ewentualnych nieprawidÅ‚owoÅ›ciach rozwojowych. Czasami nawet niepozorne sytuacje sÄ… wyraźnym objawem problemów, którym należy bezzwÅ‚ocznie przeciwdziaÅ‚ać. Oto sygnaÅ‚y majÄ…ce prawo niepokoić, dlatego warto skonsultować je z lekarzami.

Kontakt wzrokowy

W pierwszych tygodniach życia wzrok dziecka dziaÅ‚a diametralnie inaczej niż u osób dorosÅ‚ych. Maluch szybko uczy siÄ™ Å›wiata, w czym pomaga mu wÅ‚asne coraz doskonalszy zmysÅ‚ wzroku. Już w trzecim miesiÄ…cu życia dziecko może umieć Å›ledzić oczami ruchy innych, przede wszystkim swoich opiekunów. Od mniej wiÄ™cej 9-11. miesiÄ…ca niemowlÄ™ta potrafiÄ… też zÅ‚apać i utrzymać kontakt wzrokowy. Jeżeli po tym czasie nie zauważasz tej umiejÄ™tnoÅ›ci, skonsultuj siÄ™ ze specjalistÄ….

Rozwój mowy – pierwsze etapy

Mowa rozwija siÄ™ w różnym tempie i… z bardzo różnym skutkiem. Niektóre dzieci szybkÄ… uczÄ… siÄ™ mówić, inne potrzebujÄ… wiÄ™cej czasu – te różnice sÄ… naturalne, choć oczywiÅ›cie do pewnej granicy. Pierwszym etapem rozwoju mowy jest gÅ‚użenie, czyli samoistne wydawanie pojedynczych gÅ‚osek. Dzieje siÄ™ to miÄ™dzy 2-3. a 5-6. miesiÄ…cem życia. Drugim etapem rozwoju mowy jest gaworzenie, a wiÄ™c przekazywanie pierwszych bardziej Å›wiadomych, czÄ™sto „eksperymentalnych” zbitek gÅ‚osów i sylab. SÅ‚owa typu „mama” czy „baba” pojawiajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›nie po etapie gÅ‚użenia.
NiepokojÄ…cym sygnaÅ‚em jest to, jeÅ›li przez wiele miesiÄ™cy dziecko pozostaje na etapie gÅ‚użenia czy gaworzenia, a jego mowa nie rozwija siÄ™ praktycznie wcale. JeÅ›li dziecko ma np. 2 lata, a ogranicza siÄ™ do naprawdÄ™ pojedynczych sÅ‚ów (lub nie wypowiada żadnych) – należy to skonsultować ze specjalistÄ…. Na dalszym etapie rozwoju mowy również możesz natrafić na wiele niepokojÄ…cych sygnaÅ‚ów wymagajÄ…cych kontaktu z logopedÄ…. To jednak temat na inny, pogÅ‚Ä™biony artykuÅ‚.

Zaburzenia sensoryczne

Takie zabawki jak tablice manipulacyjne oferowane na stronie https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/tablice-stojace/ cieszÄ… siÄ™ dziÅ› dużą popularnoÅ›ciÄ…, ponieważ rodzice coraz częściej sÄ… Å›wiadomi wystÄ™powania rozmaitych zaburzeÅ„ sensorycznych. SÄ… one sygnalizowane na wiele sposobów. O problemie może Å›wiadczyć zarówno sytuacja, w której Twoje dziecko unika dotyku, jest bardzo wrażliwe na wszelki kontakt fizycznych, jak i taka, w której w niepokojÄ…cy sposób maksymalizuje swoje doznania, np. uderza o Å›cianÄ™, nie reaguje na ból, poszukuje silnych bodźców.
Zaburzeniom sensorycznym można przeciwdziaÅ‚ać już w pierwszych tygodniach i miesiÄ…cach życia, np. poprzez przemyÅ›lany dobór zabawek (np. w duchu Montessori) czy wÅ‚aÅ›ciwie wykonywane, regularne masaże. Lepiej reagować na wszelkie niepokojÄ…ce sygnaÅ‚y, ponieważ dÅ‚ugotrwaÅ‚e zaburzenia sensoryczne skutkujÄ… problemami z naukÄ… mowy, nieumiejÄ™tnoÅ›ciÄ… radzenia sobie z emocjami czy trudnoÅ›ciami w nawiÄ…zywaniu relacji.

Podsumowanie

Jest jeszcze wiele niepokojÄ…cych sygnaÅ‚ów rozwojowych, np. czÄ™ste, intensywne ulewanie, które trzeba przebadać m.in. pod kÄ…tem ewentualnej alergii. Należy też uważać na sygnaÅ‚y o asymetrii ciaÅ‚a. Jednak nawet jeÅ›li rozwój Twojego dziecka wydaje siÄ™ przebiegać harmonijnie, zadbaj o jego zdrowe postÄ™py i Å›wiadomie wybierz zabawki – polecamy rozwojowe akcesoria dostÄ™pne na stronie https://woobiboo.com/.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku