Zaparcia to problem, z którym boryka siÄ™ coraz wiÄ™cej osób. Niestety tryb życia jaki prowadzimy, a w szczególnoÅ›ci codzienna dieta, ze wzglÄ™du na brak czasu nie jest urozmaicona i sprzyja zaparciom. Zbagatelizowanie problemu jest drogÄ… donikÄ…d. Jakie sÄ… objawy zaparć? Jak sobie z nimi radzić? Przyjrzyjmy siÄ™ tematowi z bliska.


Kiedy mamy do czynienia z zaparciami? 

JeÅ›li w ciÄ…gu tygodnia wypróżniamy siÄ™ rzadziej niż 3 razy, aboca melilax to wyrób medyczny, który pozwoli na natychmiastowÄ… ulgÄ™ i szybkie zaÅ‚atwienie swoich fizjologicznych potrzeb. Kilkudniowy, jednorazowy brak stolca nie jest powodem do zmartwieÅ„. Sytuacja musi siÄ™ regularnie powtarzać, by móc powiedzieć o objawach charakterystycznych dla wystÄ™powania zaparć. 

Przyczyny występowania zaparć

Zacznijmy od zdefiniowania pojÄ™cia pasaż jelitowy. Jest to okres czasu, jaki jest potrzebny, by zjedzone przez nas pożywienie przemieÅ›ciÅ‚o siÄ™ przez caÅ‚y przewód pokarmowy. DorosÅ‚a, zdrowa osoba potrzebuje na wykonanie tej czynnoÅ›ci mniej niż 72 godziny. Warto jednak zaznaczyć, że jest to tylko odgórnie przyjÄ™ta norma, a czas trawienia to sprawa wysoce indywidualna. Patologia pasażu jelitowego wystÄ™puje wówczas, gdy czas przemieszczenia pokarmu przez przewód pokarmowy przewyższa 72 godziny, co prowadzi to zaparć. W zwiÄ…zku z tym, bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… wystÄ™powania tej przykrej dolegliwoÅ›ci jest mówiÄ…c potocznie zbyt leniwe jelito, jednak co powoduje taki stan?

  • GÅ‚ównymi przyczynami wystÄ™powania zaparć sÄ…:

  • nieregularne i niezdrowe odżywianie,

  • przyjmowanie zbyt maÅ‚ej iloÅ›ci pÅ‚ynów,

  • powstrzymywanie stolca,

  • nagminne stosowanie leków rozluźniajÄ…cych,

  • przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych, nasercowych oraz leki przyjmowane przy chorobach nerek. 

Jak zapobiegać zaparciom? 

Istnieje kilka skutecznych metod na zapobieganie powstawaniu zaparć. Przede wszystkim należy dążyć do regularnych pór dnia wypróżniania. Po drugie, pszenne pieczywo warto zamienić na peÅ‚noziarniste, jeść wiÄ™cej warzyw i owoców, kasz czy jogurtów. Należy także unikać czekolady, kakao, jajek czy biaÅ‚ego ryżu. Warto także jeść czÄ™sto, lecz maÅ‚e porcje. Najlepiej 4-5 razy dziennie. 

By zapobiegać zaparciom należy wypijać codziennie minimum 1.5 litra wody. Najlepiej wybierać wodÄ™ mineralnÄ… niegazowanÄ…. Warto także codziennie chodzić na spacery bÄ…dź uprawiać porannÄ… i wieczornÄ… gimnastykÄ™. Ruch i aktywność fizyczna sprzyjajÄ… regularnym stolcom. 

Jak poradzić sobie z zaparciem?

WalkÄ™ z zaparciami należy rozpocząć od jak najbardziej naturalnych metod. Z dobroczynnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci na zaparcie znane sÄ… takie produkty spożywcze jak: 

  • suszone Å›liwki,

  • rodzynki,

  • figi,

  • daktyle,

  • nasiona lnu.

Takie metody sÄ… dobre w doraźnych przypadkach wystÄ™powania zaparć. W przypadku regularnych problemów z zaparciami naturalne metody przestajÄ… być skuteczne, organizm przyzwyczaja siÄ™ i uodparnia na pożywienie o dziaÅ‚aniu przeczyszczajÄ…cym. Gotowe Å›rodki przeczyszczajÄ…ce sÄ… bardzo skuteczne, jednak również należy stosować je bardzo ostrożnie i z tzw. „umiarem”. SubstancjÄ™ syntetyczne zawarte w preparatach medycznych o dziaÅ‚aniu przeczyszczajÄ…cym mogÄ… niekorzystnie dziaÅ‚ać na ukÅ‚ad pokarmowy.

Zaparcia to uciążliwa przypadÅ‚ość, na którÄ… cierpi wielu z nas. Nauczymy siÄ™ z niÄ… odpowiednio walczyć i zapomnijmy o przykrym problemie raz na zawsze. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku