Czy wiesz, że każdego dnia blisko 50 Polek dowiaduje się o rozpoznaniu procesu nowotworowego w obrębie gruczołu piersiowego? W samym tylko 2020 roku na raka piersi zmarło ponad 8800 kobiet. Śmiertelność tej choroby można znacznie zmniejszyć, jednak niezbędne do tego jest wykrycie rozwijającego się procesu nowotworowego we wczesnym stadium. Służą do tego takie badania jak USG oraz biopsja piersi. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polegają te badania oraz kiedy są one stosowane.

Choroby gruczołu piersiowego

Choć zachorowalność na schorzenia gruczoÅ‚u piersiowego, a zwÅ‚aszcza choroby nowotworowe, drastycznie roÅ›nie po 50. roku życia, nie oznacza to, że nie wystÄ™pujÄ… one u mÅ‚odszych kobiet. To wÅ‚aÅ›nie dlatego specjaliÅ›ci zalecajÄ… rozpoczÄ™cie profilaktyki chorób piersi już po 25. roku życia. Badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, sÄ… przydatne nie tylko w wykrywaniu zmian nowotworowych. Za ich pomocÄ… można zdiagnozować także inne Å‚agodne schorzenia, takie jak:

  • torbiele;
  • hiperplazja nabÅ‚onkowa;
  • ostre zapalenie piersi;
  • rozstrzenie przewodów mlecznych;
  • gruczolakowÅ‚ókniaki;
  • brodawczaki wewnÄ…trzprzewodowe.

Ultrasonografia piersi – badanie przesiewowe w kierunku zmian nowotworowych i nie tylko

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym najszerzej wykorzystywanym we wspóÅ‚czesnej medycynie. Nie jest to bynajmniej dziwne – jest to badanie w peÅ‚ni bezpieczne, nieinwazyjne, a przede wszystkim cechuje je wysoka dokÅ‚adność. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje siÄ™ również w diagnostyce chorób gruczoÅ‚u piersiowego. Co wiÄ™cej, jest to badanie profilaktyczne, które powinno siÄ™ wykonywać po 25. roku życia corocznie.

Warto wspomnieć, że badanie USG piersi nie jest alternatywÄ… dla mammografii, a raczej metodÄ… uzupeÅ‚niajÄ…cÄ…. Badanie to, w przeciwieÅ„stwie do mammografii, lepiej obrazuje piersi o utkaniu gruczoÅ‚owym, które zwykle wystÄ™pujÄ… u kobiet poniżej 40. roku życia.

Biopsja piersi – kiedy warto wykonać to badanie?

Biopsja gruczołu piersiowego nie jest zaliczana do badań przesiewowych, choć jej użyteczność w diagnostyce schorzeń tego narządu jest nieoceniona. Badanie to wykonuje się w przypadku nieprawidłowego wyniku ultrasonografii bądź mammografii piersi. Biopsja polega na pobraniu niewielkiego kawałka tkanki za pomocą przystosowanej do tego igły. Uzyskany materiał trafia następnie do pracowni histopatologicznej, gdzie specjalista ocenia rodzaj obecnej w piersi zmiany. Obecnie w diagnostyce wykorzystuje się:

  • biopsjÄ™ aspiracyjnÄ… cienkoigÅ‚owÄ…;
  • biopsjÄ™ gruboigÅ‚owÄ…;
  • biopsjÄ™ mammotomicznÄ….

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku