Uprawa roślin w pomieszczeniach zamkniętych jest w wielu wypadkach koniecznością, ale może być również świadomym wyborem. Powodzenie tego rodzaju upraw w dużej mierze zależy od stworzenia odpowiedniego rodzaju warunków, między innymi właściwego oświetlenia. Na rynku dostępnych jest wiele lamp, których zadaniem jest zastąpienie oświetlenia słonecznego. Coraz większą popularnością cieszą się lampy HPS, czyli wysokoprężne lampy sodowe.

Lampy HPS – charakterystyka

 
Lampy HPS zawierają w jarzniku sód, rtęć i gaz zapłonowy. Impuls zapłonowy powoduje parowanie sodu wewnątrz jarznika, aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu ciśnienia, wówczas barwa lampy się równoważy. Wysokoprężne lampy sodowe charakteryzują się dużą efektywnością i żywotnością – czas pracy lamp nowszego typu może wynosić nawet 30 tysięcy godzin.
 

Światło – podstawowy element do życia roślin

 
Hodując rośliny we wnętrzach, trzeba stworzyć im warunki do rozwoju, jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Ważną rolę w tym procesie odgrywa odpowiednie oświetlenie, które stymuluje proces fotosyntezy. Proces ten polega na syntezie, czyli pozyskiwaniu, najczęściej z gleby, prostych związków organicznych, cukrów, niezbędnych do wzrostu tkanek roślin.
 
Rośliny doświetlone we właściwy sposób rosną intensywniej i mają obfitsze plony. Rośliny posiadają chlorofil A i chlorofil B. Te dwa rodzaje chlorofilu absorbują światło z widma koloru czerwonego i niebieskiego. Kolor czerwony powoduje przyspieszenie i owocowanie, a widmo z pasma niebieskiego umożliwia wzmożony rozwój i wzrost rośliny. Lampy HPS emitują światło koloru czerwonego, w wyniku czego rośliny ładnie kwitną, a następnie intensywnie owocują. Konstrukcja niektórych lamp HPS jest zaprojektowana w taki sposób, aby zrównoważyć wydzielanie obu pasm.
 

Korzyści wynikające ze stosowania lamp HPS

 
Dużą zaletą lamp HPS jest naturalny kolor światła, zbliżony do naturalnego. Na rynku są dostępne także lampy HPS, które można dopasować do poszczególnych etapów rozwoju roślin, ewentualnie można zastosować uniwersalne lampy sodowe przeznaczone na cały okres rozwoju roślin. Duża wydajność energetyczna sprawia, że zastosowanie tego typu lamp jest korzystne ekonomicznie w sytuacji zastosowania na dużych uprawach. Szeroka rozpiętość mocy żarówek umożliwia łączenie ich. Poprzez zastosowanie lamp o różnej mocy można stworzyć warunki dopasowane do indywidualnego cyklu wzrostu roślin.
 
Stosując oświetlenie lampami HPS do różnego rodzaju hodowli roślin, trzeba wziąć pod uwagę stosunek wielkości powierzchni upraw do potrzebnej ilości źródeł światła.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku