Zioła często bywają mocno niedoceniane, a naprawdę tkwi w nich wielka siła i potencjał do wykorzystania w codziennej diecie.

Czy rzeczywiście warto wprowadzić na dobre zioła do swojej codziennej diety? Co można dzięki nim zyskać? Garść praktycznych wskazówek i informacji znajdziecie poniżej.

Zioła – produkty stosowane od wieków

Rozmaite zioła wykorzystywano od wieków, już w czasach starożytnych, w różnych częściach globu. Część z nich stanowiła aromatyczne przyprawy i dodatki do tradycyjnych potraw. Inne używano jako składniki wydłużające przydatności do spożycia żywności. W przypadku wielu roślin odkryto też szereg prozdrowotnych właściwości, wpływających na kondycję zdrowotną, leczących choroby lub poprawiających samopoczucie i wygląd.

Współcześnie zioła wciąż miewają także wiele zastosowań. Korzysta z nich branża spożywcza, kosmetyczna i farmakologiczna. Wykorzystuje się je w formie świeżej, suszonej lub przetworzonych ekstraktów.

Zalety ziół – dlaczego warto korzystać z nich regularnie?

Na prozdrowotne właściwości ziół wpływają oczywiście zawarte w nich składniki. W zależności od gatunku rośliny bywają one mocno zróżnicowane.

Co w nich znajdziemy? Są choćby bogatym źródłem witamin, minerałów i innych substancji chemicznych, poprawiających funkcjonowanie wszystkich układów i narządów, a także wspierających leczenie rozmaitych chorób.

Po jakie zioła warto sięgać? Przede wszystkim powinno się wykorzystać produkty ekologiczne, z naturalnych upraw. Jeśli nie ma się własnego ogródka, warto wybierać zioła od sprawdzonych dostawców, jak choćby te dostępne na stronie Evital.

Popularne zioła dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia

Mnogość ziół i przypraw na rynku jest olbrzymia. Dzięki temu każdy może znaleźć produkty, które najlepiej odpowiadają jego indywidualnym gustom lub bieżącym potrzebom. Chętnie sięga się po aromatyczną bazylię, tymianek lub oregano. Oprócz nich pojawia się też szereg innych roślin, które wykazują szczególnie silne właściwości, dzięki którym stają się one podstawą domowej apteczki.

W wielu domach króluje mięta. Przydaje się jako dodatek do pysznych dań i napojów. Oprócz tego wykorzystuje się ją w wielu kojących kosmetykach i maściach. Warto wspomnieć też o tym, że mięta wspiera działanie układu trawiennego, wspomagając wydzielanie kwasów żołądkowych. Ponadto bywa przydatna w walce ze stanami zapalnymi, bezsennością a nawet migreną.

Innym popularnym ziołem jest szałwia, wykazująca właściwości antyseptyczne. Dzięki temu koi stany zapalne, zwłaszcza w jamie ustnej (pleśniawki i afty). Wspiera również leczenie chorób skórnych, w tym łuszczycy i trądziku. Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że chętnie dodaje się ją do kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Zwolennicy naturalnych preparatów na zdrowie chętnie sięgają po czystek, zawierający cenne polifenole. Roślina ta działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie. Wspiera aktywnie leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Podobnie jak szałwia przydaje się też przy leczeniu chorób skórnych.

Innym przydatnym ziołem, które powinno trafić do domowej apteczki, jest gojnik, czyli herbata górska. Pomaga zwalczać zmęczenie i apatię. Bywa stosowany w leczeniu anemii. Roślina ta wspiera odporność organizmu, poprawia pracę różnych organów (usuwa z nich toksyny) i chroni przed procesem starzenia (wysoka zawartość przeciwutleniaczy).

Miłośnicy naturalnych kosmetyków koniecznie powinni zaprzyjaźnić się ze skrzypem polnym, który zawiera wiele cennych składników, wpływających na kondycję skóry, a także włosów i paznokci. Można go przyjmować doustnie w formie naparów lub kapsułek. Dużą popularnością cieszą się także okłady i wcierki, które nadają włosom zdrowy połysk oraz ograniczają ich wypadanie.

Przydatne zioła dla każdego

W naturze kryje się wielkie bogactwo wartościowych substancji, niezbędnych dla utrzymania dobrej kondycji organizmu. Warto zatem dobrze poznać powszechnie dostępne zioła. Może się bowiem okazać, że staną się przydatnymi przyprawami w kuchni oraz wielkim naturalnym wsparciem w leczeniu rozmaitych schorzeń.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku