Jak mówi stare powiedzenie „ w zdrowym ciele, zdrowy duch”, które mówi o osiÄ…gniÄ™ciu harmonii pomiÄ™dzy ciaÅ‚em, a duchem. Harmonia wewnÄ…trz nas nie jest możliwa, jeÅ›li w naszym życiu również ona nie zagoÅ›ci. Możemy jÄ… osiÄ…gnąć poprzez zdrowy tryb życia na który skÅ‚ada siÄ™ kilka elementów, takich jak: zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna oraz unikanie używek. Dodatkowo ważne sÄ… regularne badania lekarskie, dziÄ™ki którym bÄ™dziemy mieli staÅ‚Ä… kontrolÄ™ nad stanem naszego zdrowia.

Zbilansowana dieta – podstawa zdrowego organizmu

Zbilansowana dieta, to podstawa w doprowadzeniu organizmu do dobrej formy. Taka dieta powinna być odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb, dostarczać nam wartoÅ›ciowych i odżywczych skÅ‚adników, takich jak biaÅ‚ka, tÅ‚uszcze, wÄ™glowodany oraz bÅ‚onnik, sole mineralne i witaminy. SkÅ‚adniki odżywcze dostarczajÄ… kalorie, budujÄ… tkanki, regulujÄ… przemianÄ™ materii oraz zapewniajÄ… odporność organizmowi. BÅ‚onnik usprawnia perystaltykÄ™ jelit przez co zapobiega zaparciom, a także chroni przed nowotworami ukÅ‚adu pokarmowego. Witaminy razem z solami mineralnymi usuwajÄ… wolne rodniki, niektóre z nich majÄ… także pozytywny wpÅ‚yw na skórÄ™ i paznokcie lub na koÅ›ci (wapÅ„ i fosfor). Na zdrowe odżywianie skÅ‚ada siÄ™ spożywanie 4 – 5 posiÅ‚ków dziennie, w odstÄ™pach czasowych okoÅ‚o 3 – 4 godzin. Zalecane jest, aby Å›niadanie zjeść mniej wiÄ™cej 30 minut po obudzeniu, a kolacjÄ™ najpóźniej 2 – 3 godziny przed snem. Dostosowanie siÄ™ do tych zasad zapobiega obniżeniu przemiany materii i gromadzeniu kalorii w postaci tkanki tÅ‚uszczowej. RobiÄ…c zakupy należy unikać produktów, które sÄ… przetworzone, ponieważ wszelkiego rodzaju konserwanty, emulgatory, sÅ‚odziki majÄ… negatywny wpÅ‚yw na organizm. Centra medyczne coraz częściej oferujÄ… wizyty u dietetyka, który na podstawie badaÅ„ lekarskich i ewentualnych dolegliwoÅ›ci odpowiednio zbilansuje jadÅ‚ospis.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wykonać badania lekarskie, odwiedź kompleksowe centrum medyczne POLMED: https://polmed.pl

Sen kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Odpowiednia ilość snu, to jeden z najważniejszych elementów w doprowadzeniu swojego organizmu do prawidÅ‚owego funkcjonowania. Podczas snu nasz organizm siÄ™ regeneruje, a mózg odpoczywa. Osoby, które Å›piÄ… po 6 – 8 godzin na dobÄ™ zdecydowanie rzadziej chorujÄ… na schorzenia ukÅ‚adu nerwowego (depresja, nerwica), krążenia oraz otyÅ‚ość, co potwierdzajÄ… badania. Na dobry sen skÅ‚ada siÄ™ także kilka elementów, jednym z nich jest odpowiednia temperatura, która nie powinna przekraczać 21 – 22 stopni Celsjusza, dodatkowo pomieszczenie powinno być dobrze wywietrzone.

Aktywność fizyczna – źródÅ‚o pozytywnej energii

Regularnie uprawiany sport pozytywnie wpływa na nasz organizm, a także bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, ponieważ wydzielają się hormony szczęścia, takie jak serotonina i endorfiny. Chodzenie na spacery, basen, wycieczki na rowerze czy ćwiczenia na siłowni pomagają w zrzuceniu nadmiernych kilogramów i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna przyspiesza płynięcie krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu nasze tkanki są lepiej ukrwione i dotlenione. Często bywa tak, że w życiu codziennym nie mamy czasu lub siły na dodatkową aktywność fizyczną, dlatego warto jest w taki sposób wykorzystywać wolne weekendy lub urlopy.

Zbędne używki

Używki, to jedni z największych wrogów naszego organizmu. Palenie papierosów powoduje wytwarzanie się wolnych rodników, które negatywnie wpływają na nasze tkanki i przyspieszają proces starzenia się organizmu oraz nowotwory jamy ustnej, żołądka i pęcherza. Alkohol to puste kalorie. 1 gram alkoholu należy przeliczać mniej więcej jako 7 kalorii. Piciu alkoholu zazwyczaj towarzyszą różnego rodzaju niezdrowe przekąski, którymi dokładamy sobie kolejne zbędne kalorię, co w efekcie może doprowadzić do otyłości oraz nadciśnienia. Jedyną używką, która pozytywnie wpływa na nasz organizm, jest czerwone wino. Polifenole, które zawiera dobrze wpływają na układ krążenia i chronią przed zawałem oraz miażdżycą. Pamiętać należy jednak, aby nie przekraczać jednej lampki wina dziennie.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku