Makrama od kilku miesięcy jest absolutnym hitem. Piękne plecionki widać dosłownie wszędzie. Wykonywanie ozdób ze sznurka wcale nie jest takie trudne. Może być to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. Jak zacząć robić makramę? 

 

Moda na makramę pojawiła się całkiem niedawno. Warto jednak wiedzieć, że sztuka ta znana jest już od tysięcy lat. Technikę tę wykorzystywano dawniej przede wszystkim do wytwarzania odświętnych strojów i praktycznych akcesoriów. Obecnie świat znów szaleje na punkcie makramy. Plecionki wykonywane ze sznurka stały się znakiem rozpoznawczym stylu boho. Takiego akcentu nie może zabraknąć w żadnym wnętrzu urządzonym w tym właśnie charakterze. Co najlepsze, każdy z nas może taką makramę wykonać samodzielnie. To naprawdę poste. Wystarczy odrobina czasu, chęci do nauki oraz odpowiedniego wyposażenia, które kupimy za dosłownie kilka złotych. Jak przygotować się do zrobienia swej pierwszej makramy na ścianę

Makrama — czyli co można zrobić ze sznurka? 

Makrama to nic innego jak technika tworzenia węzłów. Tysiące kombinacji, wzorów i splotów pozwalają na wykonanie naprawdę fantazyjnych dzieł. A do tego wszystkiego potrzebny jest nam jedynie bawełniany sznurek do makramy. Całą pracę wykonujemy tu bowiem gołymi rękoma. Za pomocą takiego sznurka możemy wykonać niezliczenie wiele rzeczy. Technika ta wykorzystywana jest do tworzenia ozdób do domu, tekstyliów, praktycznych akcesoriów, biżuterii, a nawet mebli i ubrań. Zanim więc nauczymy się pleść, dowiedzmy się, co takiego możemy zrobić. 

Obecna moda na makramę zaczęła się przede wszystkim od wnętrz. Rzeczywiście, plecionki genialnie podkreślają styl aranżacji i nadają jej wyjątkowego charakteru. Taka makrama doskonale współgra z wcześniej wspomnianym już stylem boho, ale nie tylko. Za pomocą makramowych ozdób skutecznie ''ocieplimy'' też wnętrza minimalistyczne. Plecionka wspaniale prezentuje się w towarzystwie drewna i typowo przytulnych barw. 

Największą popularnością w trendach wnętrzarskich cieszy się makrama na ścianę. Ze sznurków możemy zrobić też piękną lampę, podstawki pod kubki i obrusy oraz poszewki na poduszki. Tym sposobem wykonamy też genialne i bardzo stylowe kwietniki. To jednak nie wszystko. Umiejętność tworzenia węzłów sprawdza się także u miłośniczek mody. Obecnie hitem są bowiem kolczyki oraz bransoletki wykonane w ten sposób. Makrama w biżuterii ma się więc naprawdę dobrze. 

Makrama — od czego zacząć?

Wiemy już, jakie cuda możemy stworzyć, wykorzystując sznurki do makramy. Pora więc, by wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Zanim jednak przejdziemy do samego działania, musimy się do niego dobrze przygotować. Od czego właściwie powinniśmy zacząć naszą przygodę z makramą? Oczywiście od skompletowania całego niezbędnego wyposażenia. 

Makrama to jedna z niewielu technik tworzenia ozdób, do której potrzebujemy jedynie kilku rzeczy. Inwestycja w zapoczątkowanie swej nowej pasji jest w tym przypadku minimalna i wyniesie nas dosłownie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Na dobry początek potrzebny nam będzie przede wszystkim sznurek bawełniany do makramy. Będzie to nasze główne narzędzie pracy. Jeśli zdecydujemy się wykonać drobne rzeczy, takie jak podkładki, breloczek, czy ozdobę na świecznik, to sam sznur nam wystarczy. 

Jeśli naszym celem jest makrama na ścianę lub łapacz snów, będziemy musieli rozszerzyć nasz początkowy zestaw. W tym pierwszym przypadku potrzebny nam będzie podłużny kij. Najlepsze jest to, że nie musimy wydawać na niego pieniędzy. Wystarczy, że przejdziemy się na spacer do lasu, czy parku. Do łapacza oraz innych bardziej fantazyjnych ozdób przydadzą nam się natomiast specjalne obręcze. 

Sznurki do makramy — jakie wybrać? 

Na rynku dostępne są różne sznurki do makramy. Użycie każdego z nich umożliwi nam uzyskanie zupełnie innego efektu wizualnego. Warto wiedzieć też, że nie każdy sznurek jest łatwy w ''obsłudze''. Dlatego szczególnie na początku, warto zapoznać się z naszymi możliwościami. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Bawełniany sznurek do makramy to bez wątpienia najlepszy wybór. To materiał naturalny, a na dodatek dostępny w naprawdę przystępnej cenie. 

Ważną kwestią jest także budowa sznurków. Wiele osób wybiera plecione sznurki do makramy. Dobrze sprawdzają się szczególnie u początkujących, ponieważ się nie plączą. Dzięki temu nasze pierwsze próby z pewnością będą owocne. Inną opcją są skręcane sznurki do makramy. Są nieco trudniejsze w obsłudze, jednak zapewniają więcej możliwości, jeśli chodzi o tworzenie rozmaitych splotów i wykończeń. Ich największym atutem jest możliwość rozdzielenia poszczególnych włókien poprzez rozczesanie. Tym sposobem możemy stworzyć piękne frędzle. 

Kupując sznurki do makramy, powinniśmy mieć na uwadze także ich grubość. Dla początkujących świetnie sprawdzą się te o nieco większej średnicy. Jeśli jednak interesuje nas przede wszystkim makrama w biżuterii, to najpiękniejsze wzory uzyskamy, używając cienkich sznurków. Ostatnią kwestią, dotyczącą ich wyboru jest kolor. Tutaj jednak wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku