Żyjemy coraz intensywniej, zatracając równowagę między tym, co jest dla nas dobre, a tym, co chcemy osiągnąć. Jeśli czujesz, że część twoich treningów nie daje ci takiej przyjemności i efektów, jakich oczekujesz, najwyższa pora dokładnie przemyśleć kilka spraw. Dowiedz się, na czym polega idea slow life i dlaczego warto zaadoptować ją do swoich treningów.

 

Skrócona historia slow life

Idea slow life narodziÅ‚a siÄ™ w latach 80. XX wieku, gdy wÅ‚oski krytyk kulinarny Carlo Petrini zaprotestowaÅ‚ przeciw dominacji McDonald's, serwujÄ…cego szybkie i niezbyt zdrowe jedzenie okreÅ›lane jako „fast food”. Tak narodziÅ‚o siÄ™ okreÅ›lenie „slow food”, oznaczajÄ…ce gotowanie bez poÅ›piechu, z peÅ‚nowartoÅ›ciowych, naturalnych produktów. 

Z czasem pojÄ™cie rozszerzono na inne sfery życia. StaÅ‚o siÄ™ ono popularne za granicÄ… już w 1999 roku, gdy powstaÅ‚ Åšwiatowy Instytut PowolnoÅ›ci, majÄ…cy sprzeciwiać siÄ™ pÄ™dowi Å›wiata i bezmyÅ›lnej globalizacji. W Polsce idea zaczęła stawać siÄ™ rozpoznawana dopiero po 2000 roku, za sprawÄ… kolejnych zagranicznych publikacji. Jak siÄ™ okazuje, idea slow life nie jest w Polsce bardzo znana – wedÅ‚ug badaÅ„ marki Naturativ przeprowadzonych przez Mobile Intitute w 2018 roku, zaledwie 27% badanych zna pojÄ™cie i umie je zdefiniować.

Czy trening slow life jest dla ciebie

Zastanawiasz siÄ™ nad tym, dlaczego nie lubisz ćwiczyć albo jak polubić jakÄ…kolwiek aktywność fizycznÄ…? A może zdajesz sobie sprawÄ™ z tego, że zmuszanie siÄ™ do biegania czy treningów siÅ‚owych nie posÅ‚uży dobrze, gdyż każdy z nas jest indywidualny i sam najlepiej wie, czego potrzebuje jego organizm? 

Trening slow life jest stworzony dla osób, które nie potrafiÄ… odnaleźć równowagi w obszarze aktywnoÅ›ci fizycznej i sÄ… przytÅ‚oczone przymusem bycia wysportowanym. SÄ… także dla kobiet i mężczyzn, którzy chcÄ… wiedzieć, dlaczego np. nie lubiÄ… siÅ‚owni i nie wiedzÄ… jaki wybrać trening, bez sugerowania siÄ™ tym, co jest aktualnie w trendach. W idei slow life nie istnieje ograniczenie wiekowe i nakazy okreÅ›lajÄ…ce czÄ™stotliwość lub intensywność treningów – zaleca siÄ™ jedynie regularność, by zauważyć efekty.

Czy wiedziaÅ‚eÅ› o tym, że trening w idei slow life nie musi być wcale wolny? Ma on dawać poczucie wolnoÅ›ci, energii, wesprzeć równowagÄ™, zawierać elementy pracy z oddechem – wysportowana sylwetka jest traktowana jako element uboczny.

Jakie sÄ… zalety treningów i podejÅ›cia do życia w idei slow life:

- czÄ™stsze poczucie szczęścia – Å›wiadome życie pozwoli Å‚atwiej dostrzec wartość drobnych rzeczy w codziennych życiu;
- lepsze zdrowie – mniej stresu i wiÄ™ksza harmonia prowadzi do zmniejszenia ryzyka zapadniÄ™cia na wiele chorób;
- silniejsze relacje z bliskimi;
- lepszy sen – zwalniajÄ…c tempo życia i oczekiwaÅ„ co do siebie, twój organizm Å‚atwiej siÄ™ zregeneruje;
- poczucie komfortu – trenujesz tylko tak, jak tego potrzebujesz, bez uczucia przymusu;
- efekty w postaci zmian w sylwetce – każdy trening powoduje pozytywne zmiany, które zauważysz nawet w podejÅ›ciu slow life;
- wiÄ™ksza produktywność – co ciekawe, zmniejszenie iloÅ›ci zadaÅ„ i koncentracja na jednym zadaniu zapewni ci bardziej efektywne treningi, a w życiu pomoże zwiÄ™kszyć produktywność np. w pracy.

Na czym polega trening slow life 
Zasady slow life mogÄ… dotyczyć ogólnego sposobu życia, kupowania, gotowania, podróżowania oraz aktywnoÅ›ci, dlatego poniższe wskazówki możesz traktować jako swój drogowskaz na drodze do zmiany na lepsze i znalezienia odpowiedzi na to, jak polubić sport i znaleźć aktywność najbardziej dopasowanÄ… do siebie.

  1. Wyznacz sobie cele pamiętając o procesie
    WedÅ‚ug idei życia slow life trening nie powinien być zaprogramowany – warto jednak wyznaczyć sobie cel, do którego dążysz. Nie warto skupiać siÄ™ na rzeczach nieistotnych i dzielić swojÄ… uwagÄ™ na wiele mniejszych aspektów. Zastanów siÄ™ nad tym, co w treningu jest dla ciebie najważniejsze i co pomoże ci zrealizować twoje cele. Miej jednak na uwadze to, że trenujesz gÅ‚ównie dla zdrowia i polubienia siebie. Nie myÅ›l wyÅ‚Ä…czenie o celach, a ciesz siÄ™ samÄ… drogÄ… do celu, wÅ‚asnym rozwojem i pozytywnymi zmianami.

     
  2. Poznaj siebie
    Daj sobie czas i znajdź rodzaj treningu, który kochasz i daje ci najwiÄ™cej satysfakcji. Nie kieruj siÄ™ tym, że wszyscy ćwiczÄ… np. jogÄ™, jeÅ›li wolisz biegać. Najważniejsze to być w zgodzie ze sobÄ….

     
  3. Zatroszcz siÄ™ o relacje z bliskimi osobami
    Nawet podczas treningu możesz spÄ™dzić wartoÅ›ciowy czas ze swoimi bliskimi. Regularne spacery z partnerem, przyjacióÅ‚kÄ… lub rodzicami zadbajÄ… zarówno o twoje lepsze samopoczucie, jak i relacje.

     
  4. Zadbaj o siebie
    Staraj siÄ™ żyć w zgodzie ze sobÄ… – naucz siÄ™ znajdować czas tylko dla siebie. JeÅ›li zaplanowaÅ‚eÅ› trening o danej porze, nie rezygnuj z niego z powodu bÅ‚ahych powodów. Dbaj także o inne aspekty życia, które majÄ… wpÅ‚yw na jakość treningu – wartoÅ›ciowy sen, zdrowe odżywianie czy chwila przyjemnoÅ›ci z ulubionÄ… książkÄ…. PamiÄ™taj o tym, że ruch powinien być czynnoÅ›ciÄ… naturalnÄ…, a jego tempo i intensywność dopasowane do twoich potrzeb, celów oraz możliwoÅ›ci.

     
  5. Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy
    Najważniejsza jest jakość, a nie ilość, dlatego przyjrzyj siÄ™ dokÅ‚adnie swojemu otoczeniu i oddaj zbÄ™dne przedmioty osobom potrzebujÄ…cym, by stworzyć wiÄ™cej przestrzeni do ćwiczeÅ„. Zamów ubrania do ćwiczeÅ„ wysokiej jakoÅ›ci, które posÅ‚użą ci nawet przez wiele lat.

     
  6. Selekcjonuj docierajÄ…ce informacje
    Staraj siÄ™ nie podążać caÅ‚y czas za blogerami i innymi znanymi sportowcami, szczególnie jeÅ›li wiesz, że nie masz takiej motywacji do ćwiczeÅ„ jak oni. OczywiÅ›cie zdobywanie wiedzy jest ważne i obserwowanie trendów, ale nie musisz być na bieżąco ze wszystkim. Nie porównuj siÄ™ także z innymi – takie podejÅ›cie może wywoÅ‚ać niezdrowy dyskomfort, który zniweczy twoje starania.

     
  7. Bądź bliżej natury
    Wybierz siÄ™ na slow jogging do lasu, pospaceruj z bliskimi na brzegu jeziora lub morza i posÅ‚uchaj odgÅ‚osów natury. Bliskość przyrody ma na czÅ‚owieka bardzo pozytywny wpÅ‚yw.

     
  8. Doceniaj tu i teraz
    Nie rozpamiÄ™tuj nieudanych treningów, niedotrzymanych postanowieÅ„, a zamiast tego skoncentruj siÄ™ na tym, co aktualnie robisz i spójrz w przyszÅ‚ość z pozytywnym nastawieniem. Nie myÅ›l wyÅ‚Ä…cznie o wynikach – daj sobie czas, bÄ…dź Å›wiadomy tu i teraz – ciesz siÄ™ życiem.

     
  9. Zaufaj emocjom
    Staraj siÄ™ dokÅ‚adnie obserwować pojawiajÄ…ce siÄ™ w tobie emocje i o ile to możliwe również je uzewnÄ™trzniać. Jest to zdrowe podejÅ›cie, które zadba o twój komfort emocjonalny i pozwoli lepiej zrozumieć co czujesz, w odniesieniu do konkretnych form aktywnoÅ›ci.

.

.

Co założyć na trening w duchu slow life
Odzież do treningu slow life powinna zapewnić ci swobodÄ™ ruchów i wysoki komfort, dlatego koniecznie zaÅ‚óż koszulkÄ™ termoaktywnÄ…, na którÄ… możesz narzucić wygodnÄ… bluzÄ™ damskÄ… lub mÄ™skÄ…, szczególnie jeÅ›li trenujesz na Å‚onie natury. BÄ™dzie ona doskonale odprowadzaÅ‚a pot do zewnÄ™trznych warstw, zapewniajÄ…c ci poczucie suchoÅ›ci. W zależnoÅ›ci od warunków, do kompletu zaÅ‚óż szorty lub legginsy/spodnie treningowe o zbliżonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach - w chÅ‚odnej porze upewnij siÄ™, że posiadajÄ… ocieplane wnÄ™trze. PamiÄ™taj o tym, że w trakcie jogi czy pilatesu odzież powinna być dopasowana, aby nie zsuwaÅ‚a siÄ™ w trakcie treningu.

 

Jaki trening wybrać – aktywność w duchu slow life

Tak jak pisaliÅ›my wczeÅ›niej, każda aktywność może zostać dostosowana do idei slow life, jednak jest kilka szczególnych treningów, które sÄ… polecane osobom chcÄ…cym wprowadzić do swojego życia wiÄ™cej równowagi i Å›wiadomoÅ›ci. 

Slow jogging

Slow jogging to trening wywodzÄ…cy siÄ™ z Japonii, który polega na powolnym truchtaniu, wolniejszym niekiedy nawet od chodzenia. Jego zaÅ‚ożeniem jest czerpanie radoÅ›ci z ruchu, dlatego w trakcie wysiÅ‚ku powinieneÅ› być w stanie nawet rozmawiać z bliskimi! W slow joggingu ważna jest technika – należy biec nie tylko wolno, ale lÄ…dować na Å›ródstopiu, robiÄ…c maÅ‚e kroki. Zaleca siÄ™ przebiegniÄ™cie 4-5 km jednorazowo w taki sposób, by oddech byÅ‚y caÅ‚y czas swobodny, bez uczucia wyczerpania.

Spacer

Slow jogging wydaje ci siÄ™ zbyt wymagajÄ…cy? Spacer jako aktywność fizyczna jest odpowiedni jako urozmaicenie codziennych treningów, warto o nim pamiÄ™tać nawet każdego dnia. Pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, przywracajÄ…c kondycjÄ™ tÄ™tnicom sprzed kilkunastu lat. Dlaczego warto chodzić na spacery? DziÄ™ki nim poprawisz swojÄ… kondycjÄ™ fizycznÄ…, wzmocnisz mięśnie, a przy okazji możesz posÅ‚uchać przyrody lub spÄ™dzić czas ze swojÄ… ulubionÄ… muzykÄ… czy podcastem. 

Pilates

Pilates to kolejna aktywność w duchu slow life. ZostaÅ‚a ona stworzona przez niemieckiego gimnastyka prawie sto lat temu. Co to jest pilates? To system ćwiczeÅ„, który zwiÄ™ksza Å›wiadomość wÅ‚asnego ciaÅ‚a, angażujÄ…c mięśnie do pracy w spokojnym tempie. Pilates pomaga zbudować solidnÄ… podstawÄ™ dla krÄ™gosÅ‚upa.

Body Art

Body art jest nieco mniej znany od innych wymienionych aktywnoÅ›ci i zdecydowanie od nich mÅ‚odszy, gdyż ma dopiero ok. 25 lat. Czerpie on inspiracjÄ™ z filozofii Dalekiego Wschodu, wykorzystujÄ…c równoczesnÄ… pracÄ™ wielu grup mięśniowych i ruch w różnych pÅ‚aszczyznach. ZajÄ™cia sÄ… stworzone w oparciu o pięć faz energii oraz Yin i Yang – każda z nich skupia siÄ™ na jednej z nich, majÄ…c zapewnić jej swobodny przepÅ‚yw.

Joga

Joga jest dość skomplikowanym systemem, który obejmuje zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i duchowe. Wywodzi siÄ™ z Indii i ma wielotysiÄ™cznÄ… tradycjÄ™. Czemu sÅ‚uży joga? Doskonale wpÅ‚ywa na wydolność organizmu, poprawia gibkość, wzmacnia mięśnie, a także odpręża i redukuje stres. Podczas praktyki wykonuje siÄ™ asany poÅ‚Ä…czone ze Å›wiadomym oddychaniem, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Tai chi

Tai chi to starochiÅ„ski trening ciaÅ‚a i duszy, który pomaga siÄ™ wyciszyć, poprawia krążenie, koncentracjÄ™ i stymuluje ukÅ‚ad nerwowy. Na czym polega Tai chi? Na wykonywaniu 108 różnych ruchów w pozycji stojÄ…cej wraz ze Å›wiadomym, gÅ‚Ä™bokim oddychaniem. Jest ono czÄ™sto okreÅ›lane jako medytacja w ruchu.

Qigong

Qigong również wywodzi siÄ™ z Chin i jest czymÅ› pomiÄ™dzy jogÄ… oraz tai chi. Trening ma pomóc w regulowaniu życiowej energii, a także wzmacniać ukÅ‚ad nerwowy, pracÄ™ ukÅ‚adu pokarmowego i redukować stres. Polega on na Å‚Ä…czeniu pozycji ciaÅ‚a i ruchów wraz z wizualizacjami i Å›wiadomym oddechem.

Animal flow

Animal flow to trening funkcjonalny pochodzÄ…cy z Australii, który buduje siÅ‚Ä™ i elastyczność ciaÅ‚a, poprawiajÄ…c stabilizacjÄ™ krÄ™gosÅ‚upa i zakres ruchów. Ruchy wykonywane podczas aktywnoÅ›ci przypominajÄ… sposób poruszania siÄ™ zwierzÄ…t.

Wiesz już, jak polubić ćwiczenia fizyczne i co daje spacer, joga, pilates czy body art. PamiÄ™taj o tym, że w idei slow life nie chodzi o wybór tego co modne, ale poznaniu wÅ‚asnych zasad i granic, by żyć w zgodzie ze sobÄ…. Nic nie musisz, jednak możesz bardzo wiele we wÅ‚asnym rytmie. 

Odnajdź siebie

JeÅ›li do tej pory nie umiaÅ‚eÅ› znaleźć odpowiedzi, dlaczego nie lubisz sportu i aktywność przychodzi ci z trudem, być może przyczynÄ… byÅ‚o nieodpowiednie podejÅ›cie. Nie każdy z nas jest wysoko zmotywowany, by osiÄ…gnąć idealnÄ… sylwetkÄ™ – o wiele ważniejsze jest zdrowie i życie zgodne ze sobÄ…. JeÅ›li czujesz, że to mogÅ‚o być przyczynÄ… niepowodzeÅ„, spróbuj treningu w idei slow life i pamiÄ™taj o tym, by zawsze zaÅ‚ożyć wygodnÄ… odzież do fitnessu lub do biegania, by czerpać jak najwiÄ™cej przyjemnoÅ›ci z aktywnoÅ›ci. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pakowanie próżniowe jedzenia
Terapia manualna
PÅ‚aszcze 2021
Markowe ubrania
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku