Å»yÅ‚y to naczynia krwionoÅ›ne, które odpowiedzialne sÄ… za transportowanie krwi pozbawionej tlenu z narzÄ…dów w kierunku serca. Ponadto wyposażone sÄ… w zastawki, które uniemożliwiajÄ… cofanie siÄ™ krwi, a także wymuszajÄ… jej przepÅ‚yw w jednym kierunku. Gdy stajÄ… siÄ™ krÄ™te i wydÅ‚użone, przestajÄ… pracować prawidÅ‚owo. Fachowo nazywamy ten stan żylakami.

Jakie sÄ… rodzaje żylaków?

Ze wzglÄ™du na zaawansowanie zmian i wyglÄ…d żylaków dzieli siÄ™ je na:

  • teleangiektazje,
  • żylaki siatkowate,
  • żylaki gÅ‚ównych pni żylnych.

Teleangiektazje, inaczej zwane pajÄ…czkami naczyniowymi, to drobne żyÅ‚ki znajdujÄ…ce siÄ™ powierzchownie na skórze, które ulegÅ‚y powiÄ™kszeniu. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków sÄ… one jedynie defektem kosmetycznym i nie wywoÅ‚ujÄ… dolegliwoÅ›ci bólowych. Z kolei żylaki siatkowate to siatka krÄ™tych naczyÅ„ żylnych umiejscowionych zaraz pod skórÄ…, które najczęściej lokalizujÄ… siÄ™ w dole podkolanowym lub na bocznej części Å‚ydek i rzadko sÄ… bolesne bÄ…dź obrzÄ™kniÄ™te. Natomiast wÅ›ród żylaków gÅ‚ównych pni żylnych znajdujÄ… siÄ™ żylaki żyÅ‚y odpiszczelowej i odstrzaÅ‚kowej, które widoczne sÄ… na przyÅ›rodkowej części uda lub tylnej stronie Å‚ydki oraz sÄ… źródÅ‚em przewlekÅ‚ej niewydolnoÅ›ci żylnej.

Co przyczynia siÄ™ do powstawania żylaków?

Wyróżnia siÄ™ wiele czynników odpowiedzialnych za powstawanie żylaków, jednak najistotniejsze wydajÄ… siÄ™ być predyspozycje genetyczne. DotyczÄ… one nieprawidÅ‚owej budowy zastawek żylnych, a także osÅ‚abienia i zwiÄ™kszonej podatnoÅ›ci Å›cian naczyÅ„ na rozciÄ…ganie. W wyniku tego krew, zamiast przepÅ‚ywać w dalsze części ukÅ‚adu naczyniowego, przepÅ‚ywa wstecznie, powodujÄ…c przeciążenie i rozciÄ…gniÄ™cie żyÅ‚ powierzchownych. Oprócz tego zwiÄ™kszonÄ… tendencjÄ™ do wystÄ™powania żylaków obserwuje siÄ™ u:

  • osób, które sÄ… narażone na dÅ‚ugotrwaÅ‚e stanie (np. w zwiÄ…zku z wykonywanÄ… pracÄ…),
  • osób z nadwagÄ… i otyÅ‚ych,
  • kobiet w ciąży,
  • osób dźwigajÄ…cych ciężary,
  • osób po przebytych urazach koÅ„czyn dolnych lub operacjach.

Jak objawiają się żylaki?

Å»ylaki dostrzegalne sÄ… goÅ‚ym okiem w postaci sinawo-zielonych poszerzonych i uwypuklonych naczyÅ„ w obrÄ™bie koÅ„czyn dolnych. Dodatkowo może im towarzyszyć uczucie ciężkoÅ›ci nóg (zwÅ‚aszcza pod koniec dnia), obrzÄ™k oraz znaczna bolesność koÅ„czyn. Najczęściej nasilenie objawów idzie w parze ze stopniem zaawansowania zmian w obrÄ™bie naczyÅ„, dlatego w poczÄ…tkowych etapach niewydolnoÅ›ci żylnej rzadko obserwuje siÄ™ dolegliwoÅ›ci. Natomiast w przypadku zaawansowanych żylaków, wystÄ™puje duża skÅ‚onność do rozwiniÄ™cia stanu zapalnego, który objawia siÄ™ w silnym bólem, zaczerwienieniem skóry w miejscu przebiegu naczynia, a także twardym i wyczuwalnym pod skórÄ… zgrubieniem.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Osoby, które sÄ… szczególnie narażone na ryzyko powstawania żylaków, powinny przestrzegać profilaktycznych zaleceÅ„ takich jak: odpoczynek z uniesionymi nogami czy unikanie zbyt dÅ‚ugiego stania lub siedzenia. Ponadto korzystne dziaÅ‚anie ma redukcja masy ciaÅ‚a (zwÅ‚aszcza u osób z nadwagÄ…), unikanie alkoholu oraz zwiÄ™kszenie iloÅ›ci aktywnoÅ›ci fizycznej np. pÅ‚ywanie lub jazda na rowerze.

Jakie sÄ… metody leczenia żylaków?

JednÄ… z podstawowych metod pomagajÄ…cych zahamować postÄ™p choroby jest systematyczne zakÅ‚adanie specjalistycznych podkolanówek lub poÅ„czoch uciskowych na koÅ„czynÄ™ z żylakami. Oprócz tego dla zdrowia i komfortu swoich nóg warto stosować żel Lioton 1000. Lek ten zawiera heparynÄ™, która poprawia mikrokrążenie, Å‚agodzi stan zapalny i zmniejsza obrzÄ™ki. FormuÅ‚a wodno-alkoholowa żelu zapewnia szybkie wchÅ‚anianie i daje przyjemne uczucie chÅ‚odzenia i ulgi bezpoÅ›rednio po aplikacji.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku