Żylaki kończyn dolnych to zmienione żyły o charakterystycznej morfologii przypominającej rozszerzone kłębki. Przepływ krwi w żylakach jest utrudniony, a ściany naczynia osłabione. Żylaki, oprócz charakterystycznego wyglądu, objawiają się również symptomami, takimi jak: świąd, ból oraz opuchnięcia stóp. Wraz z wiekiem oraz wśród kobiet rośnie częstość występowania żylaków. Jak przeciwdziałać ich powstaniu? Czy jest to groźna dla zdrowia choroba?

Jak powstają żylaki?

Å»ylaki nóg powstajÄ… na bazie powierzchownych naczyÅ„ żylnych koÅ„czyn dolnych. Najczęściej żyÅ‚y odpiszczelowej. Poprzez uszkodzenie Å›cian żyÅ‚ prawidÅ‚owe naczynia ulegajÄ… procesom degradacji transformujÄ…c siÄ™ w żylaki. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… uszkodzeÅ„ Å›cian naczyÅ„ jest niewydolność zastawkowa. Inne przypadÅ‚oÅ›ci objawiajÄ…ce siÄ™ powstaniem żylaków nóg to przede wszystkim incydenty zakrzepicy lub mechaniczne uszkodzenie naczyÅ„ koÅ„czyn dolnych utrudniajÄ…ce przepÅ‚yw krwi.

Niewydolność zastawkowa może być spowodowana idiopatycznie, czyli bez wyraźnej przyczyny, ale może stanowić część zespołu chorobowego nazywanego przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). Jest to niejednorodna choroba objawiająca się przede wszystkim uszkodzeniem zastawek żylnych.

Zastawki sÄ… to struktury konieczne do utrzymania prawidÅ‚owego przepÅ‚ywu krwi przez naczynia. OgraniczajÄ… refluks (przepÅ‚yw wsteczny) krwi żylnej oraz zmniejszajÄ… miejscowy poziom sÅ‚upa pÅ‚ynu, przez co krew może być doprowadzana do serca z użyciem mniejszej energii. StanowiÄ… rodzaj zaworu dzielÄ…cego żyÅ‚Ä™ na wiele sektorów.

Czy należy przeciwdziaÅ‚ać powstawaniu żylaków nóg?

Å»ylaki nie sÄ… niebezpieczne dla zdrowia, ale problematyczne mogÄ… być ich powikÅ‚ania. JeÅ›li żylaki dotyczÄ… jedynie naczyÅ„ powierzchownych, prawidÅ‚owe krążenie krwi jest zachowane. Jednak w przypadku np. przewlekÅ‚ej niewydolnoÅ›ci żylnej problem dotyczy także żyÅ‚ gÅ‚Ä™bokich. Powoduje to znaczny ubytek w krążeniu z dolnych partii nóg, co może wywoÅ‚ać silne obrzÄ™ki, chromanie przystankowe (ból nóg przy ruchu) oraz owrzodzenia. Obecność żylaków sprzyja ryzyku zastoju krwi i jego konsekwencjom.

Jak przeciwdziaÅ‚ać powstawaniu żylaków?

Aby zapobiegać powstawaniu żylaków, należy przede wszystkim unikać czynników ryzyka, wykazujÄ…cych korelacjÄ™ z powstawaniem choroby. Najważniejszymi czynnikami, na które mamy wpÅ‚yw, sÄ…:

  • siedzÄ…cy tryb życia,
  • nadmierna masa ciaÅ‚a.
  • W prewencji żylaków wskazane jest unikanie lub kompensacja powyższych stanów. SiedzÄ…cy tryb życia jest problemem dotyczÄ…cym wiÄ™kszość populacji. W przypadku uszkodzonych zastawek skutkiem dÅ‚ugotrwaÅ‚ego braku ruchu w tej pozycji sÄ… obrzÄ™ki oraz ból. MetodÄ… na kompensowanie sobie dÅ‚ugiego siedzenia jest robienie sobie przerw na spacery, masaże oraz rekreacyjny wysiÅ‚ek fizyczny. Dodatkowym sposobem leczenia, który może zmniejszać uczucie ciężkich, zmÄ™czonych nóg i obrzÄ™ki, jest stosowanie żelu z heparynÄ…, jak np. Lioton 1000.

    OtyÅ‚ość to choroba cywilizacyjna zwiÄ…zana czÄ™sto z brakiem wysiÅ‚ku fizycznego lub nieprawidÅ‚owÄ… dietÄ…. Zrzucenie dodatkowych kilogramów jest dobrym pomysÅ‚em, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko powstania żylaków oraz wystÄ…pienia wielu innych chorób przewlekÅ‚ych.

    Najczęściej zadawane pytania



    Podobne artykuły:


    Wersja do druku