Od czasu do czasu każdemu z nas zdarzy siÄ™ zapomnieć…. czy to sÅ‚owa ,które znajduje siÄ™ na samym koÅ„cu jÄ™zyka lub kluczy od domu, do samochodu , telefonu itd. W miarÄ™ starzenia siÄ™, tego typu wpadki mogÄ… wystÄ™pować częściej. Można jednak popracować nad pracÄ… mózgu , koncentracjÄ… i pamiÄ™ciÄ…. Te proste kroki mogÄ… pomóc zachować uważność Twojego mózgu.


1. Bądź w ruchu
30-minutowy spacer dziennie to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała, w tym mózgu. Ćwiczenia fizyczne są najlepszym dowodem na zachowanie pamięci i funkcji umysłowych. Warto wiedzieć, że ćwiczenia mogą również pomóc w zapobieganiu dolegliwości, które prowadzą do utraty pamięci. Do nich należą między innymi:
•Cukrzyca
•Wysokie ciÅ›nienie krwi
•Wysoki cholesterol
•OtyÅ‚ość
•Udar


2. Dieta Morza Śródziemnego
Zdrowa dieta bÄ™dzie zawsze wspierać pracÄ™ Twojego mózgu. „IstniejÄ… dowody na silny pozytywny wpÅ‚yw na pracÄ™ mózgu diety w stylu Å›ródziemnomorskim” - mówi Argye Hillis profesor neurologii w Johns Hopkins Medicine. Utrzymanie diety Å›ródziemnomorskiej nie oznacza w tym wypadku makaronu i pizzy, mówi, ale dużo owoców i warzyw, ryb, a mniej czerwonego miÄ™sa i oliwy z oliwek. Jedno z badaÅ„ wykazaÅ‚o, że osoby, które Å›ciÅ›le przestrzegaÅ‚y tej diety byÅ‚y o prawie 20% mniej podatne na problemy z koncentracjÄ… i pamiÄ™ciÄ….

3. Zaangażuj swój mózg
Podobnie jak ćwiczenia fizyczne, zastosuj ćwiczenia umysłowe! Graj w karty, rozwiązuj krzyżówki, dołącz do klubu książek, ucz się języków. Każda mentalnie trudna działalność pozwoli ci zachować ostrość umysłu.

4. Bądź otwarty na kontakt z ludźmi
Gry karciane i kluby z książkami również utrzymują aktywność społeczną - kolejny plus dla mózgu. Im więcej kontaktów społecznych, tym lepiej zachowuje on funkcje umysłowe i pamięć. Interakcja społeczna pomaga również naszej pamięci, ponieważ poprawia nam nastrój. Badania wskazują, że znacznie więcej depresji jest u ludzi odizolowanych społecznie. Depresja może powodować demencję.

5. Wysypiaj siÄ™!
Niespokojny sen prowadzi do spadku uwagi i koncentracji, a praca mózgu nie jest tak efektywna jak u tych, którzy mają normalny, spokojny sen. Aby lepiej spać warto :
• Unikać dużych posiÅ‚ków przed snem.
• Codziennie kÅ‚aść siÄ™ do łóżka i wstawać o tej samej porze.
• Nie pić napojów alkoholowych , ani tych z kofeinÄ… przed snem.
• Unikać palenia tytoniu i innych form nikotyny.


6. Pozbądź się stresu
Bycie pod wpływem stresu jest bardzo niekorzystne dla mózgu. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, utrudnia pobieranie informacji z pamięci twojego mózgu !!! Warto zastosować różnych form relaksu takich jak medytacja, joga lub masaż. Aby zmniejszyć napięcie nerwowe, bardzo dobre efekty ma rożeniec górski zawarty w preparacie Rhodiolin firmy CaliVita. Rhodiola rosa  to tzw. roślina adaptogenna, która pomaga zmniejszyć reakcję na stres w każdych warunkach. Pamiętajmy również o zestawie witamin z grupy B - Stress Management ! Stres zwiększa zapotrzebowanie na witaminy z grupy B i magnez . Witaminy z grupy B wspierają prace układu nerwowego , poprawiają
koncentrację i pamięć, zmniejszają drażliwość i uczestniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych.


7. Zrezygnuj z palenia papierosów
Palenie przyspiesza utratę pamięci w miarę starzenia się. Jeśli palisz, przestań ! Wpływ palenia na pamięć jest prawdopodobnie spowodowany niewielkimi udarami, które mogą powodować zmiany w mózgu. Warto zrezygnować z nałogu, biorąc pod uwagę inne niepożądane działania jakie niesie za sobą palenie papierosów.


8. Sprawdź swój stan zdrowia
Czasami dolegliwości, choroby, które mamy mogą bezpośrednio powodować utratę pamięci. Mogą to być choroby takie jak :
•Depresja
•Cukrzyca
•Choroby tarczycy
•Niedobór witamin


Niektóre leki, takie jak leki nasenne lub przeciw lękowe, mogą również wpływać na zdolność zapamiętywania. Należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić swój stan zdrowia, jeśli zauważamy u siebie częste luki w pamięci i zastosować leczenie. Warto tez przejrzeć listę leków jakie stosujemy i zajrzeć do ulotek jakie maja niepożądane działania.


9. Zastosowanie trików pamięciowych

Kiedy masz problemy z pamięcią na co dzień, warto mieć kilka sztuczek w rękawie. Za każdym razem, gdy uczysz się nowej nazwy lub słowa, powiedz to głośno, aby Twój mózg to zapamiętał. Ważne są skojarzenia - połącz każdą nową nazwę z obrazem lub sytuacją. Aby pomóc w zapamiętywaniu warto zostawiać sobie notatki w domu czy w pracy, na małych karteczkach lub na tablicy.


10. Zastosuj suplementacjÄ™
Aby wesprzeć prace umysłu warto zastosować produkty zawierające lecytynę, która poprawia koncentrację i pamięć. Miłorząb japoński poprzez działanie na naczynia krwionośne powoduje większy dopływ tlenu do mózgu , co bezpośrednio wpływa na poprawę pracy mózgu, lepszą pamięć i koncentrację. Warto stosować większe dawki miłorzębu . Preparat Gingko XC firmy CaliVita zawiera 90 mg miłorzębu w jednej tabletce w tym 21.6mg (std. 24% flawonoglikozydów) 5.4mg(std. 6% terpenów). Jeśli przykładowo jesteśmy osobami, które są aktualnie w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego, przystępują do egzaminów, pracującym w dużym stresie, podejmującym wzmożony wysiłek fizyczny, pracują jako kierowcy zawodowi , chcą poprawić ogólną kondycję umysłu, polecam suplement Energy&Memory firmy CaliVita . Składniki aktywne tego produktu takie jak guarana , cholina czy magnez zmniejszą uczucie zmęczenia i znużenia , dodadzą energii i odświeżą pracę umysłu.

Naturopata
Specjalista ds. racjonalnego żywienia
Agata Hempolińska - Nowik


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Szkolenie psa
Choroba neurodegeneracyjna

Wersja do druku