Mamy ogromne szczęście, jeśli mieszkamy poza miastem, najlepiej gdzieś w gdzieś w pobliżu lasu i nie musimy nawet zbliżać się do metropolii. Jeśli jednak zdarzy nam się choćby sporadycznie odwiedzić większe miasto – niemalże natychmiast odczujemy to na własnej skórze. W mieście, zwłaszcza zimą szybko przekonamy się, że oddychamy gorszym powietrzem i czujemy się przytłoczeni nadmiarem dźwięków i wielkomiejskim zgiełkiem.

Powietrze będące zawiesiną dymów, mgły i spalin unoszące się nad miastem w bezwietrzne dni – to smog, który jest podstępnym trucicielem i zabójcą. Smog to wysokie stężenie toksycznych gazów i pyłów produkowanych przez piece używane w domach, a także pojazdy i zakłady przemysłowe. Wiatr i suche powietrze zmniejszają ilość trujących gazów w powietrzu zapewniają miastom i aglomeracjom przemysłowym właściwą wentylację.

Smog bywa podstępny, gdyż nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Pierwsze symptomy to zazwyczaj drobne dolegliwości – bóle głowy albo trudności z oddychaniem pełną piersią. Po kilku miesiącach przebywania w zanieczyszczonym środowisku okazuje się, że nasze płuca są mniej wydolne i częściej zapadamy na choroby układu oddechowego.

Rodzaje smogu

Smog można podzielić na tzw. londyński i smog typu Los Angeles.

Smog londyński pojawia się w okresie od listopada do stycznia w temperaturze od -3 do 5°C i jest efektem spalania paliw kopalnych. Zawiera głównie dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i pyły. Smog ten znacznie ogranicza widoczność. Smog typu Los Angeles, zwany również fotochemicznym występuje w czasie słonecznej pogody w wysokiej temperaturze. Znacznie ogranicza widoczność i tworzy brązową poświatę.

Smog ten jest wynikiem spalin wydzielanych przez samochody i zawiera pyły przemysłowe, m.in tlenki azotu i węgla, aromatyczne i nienasycone węglowodory oraz silne utleniacze, tj. ozon.

Jak zadbać o własną przyszłość?

Z pomocą przychodzą nam specjaliści ds. ochrony środowiska oraz naukowcy i oraz inżynierowie projektujący oczyszczalnie powietrza. Współczesne środowisko biologiczne jest na tyle skażone, że warto zadbać o jego ochronę i zminimalizowanie skutków procesu industrializacji.

Przed smogiem możemy chronić się uciekając od wielkomiejskich aglomeracji lub nosząc maseczki ochronne w okresie szczególnego nasilenia tego zjawiska. Natomiast inne rozwiązania wiążą się z ochroną środowiska utylizacją ścieków.

Dbajmy o glebę

Ostatnio coraz bardziej popularne są przydomowe oczyszczalnie ścieków skonstruowane w taki sposób, aby zredukować skutki zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się ekologiczne i biologiczne rozwiązania działające w podobny sposób, jak zjawiska obserwowane w naturze.

Oczyszczalnie drenażowe złożone z dwóch głównych elementów: osadnika gnilnego oraz systemu drenażu. Efektywny drenaż odbywa się za pomocą rur lub tuneli rozsączkowych w zależności od rodzaju gruntu. Trzykomorowe oczyszczalnie biologiczne są trwałe i skutecznie pracują przez wiele lat, a ścieki zawierają mniej osadu i nie zamulają drenażu, co znacznie przedłuża ich żywotność. Oczyszczalnie biologiczne cechują się wysoką efektywnością oczyszczania przy niskich kosztach eksploatacji


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku