Gdy powÅ‚oki jamy brzusznej zostanÄ… osÅ‚abione, może dojść do przemieszczenia siÄ™ organów wewnÄ™trznych w miejsca, w których nie powinny siÄ™ one znajdować. Takie zjawisko nazywane jest przepuklinÄ…. JedynÄ… metodÄ… leczenia tego schorzenia jest operacja. Do jakiego lekarza należy siÄ™ udać i jak dÅ‚ugo trwa usuniÄ™cie przepukliny?

Zdiagnozowanie przepukliny

Jednoznaczna diagnoza zostaje wystawiona przez lekarza – chirurga, po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Wizyta w przychodni jest konieczna, jeÅ›li w pachwinie pojawi siÄ™ miÄ™kki, podatny na przesuwanie guzek lub jakakolwiek wypukÅ‚ość w tej okolicy. Guzek może być bezbolesny lub powodować dolegliwoÅ›ci pod wpÅ‚ywem kaszlu i defekacji. WiÄ™cej o objawach przepukliny znaleźć można na stronie www.tourmedica.pl.

Operacja przepukliny – metody

Przepuklinę można operować kilkoma metodami. Do najpopularniejszych należą zabiegi z wykorzystaniem siatki, która zostaje przyszyta wewnątrz kanału pachwinowego. Po pewnym czasie włożona siatka zarasta tkankami, tworząc zaporę, zapobiegającą nawrotom schorzenia. Nowoczesnym wariantem tej metody jest wkładanie siatki bez szycia. Korzyścią takiego rozwiązania jest brak napięcia w ranie i możliwość skrócenia czasu jej gojenia. Warto również zapoznać się, jakie inne metody leczenia oferuje nowoczesna medycyna estetyczna.

Czas trwania operacji

Wiele placówek przeprowadza operacje przepukliny w ciągu jednego dnia. Sam zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Takie rozwiązanie można jednak zastosować jedynie w przypadku wczesnego wykrycia schorzenia, ponieważ gdy dojdzie do jej uwięźnięcia, operacja przeprowadzona zostaje w trybie ostrodyżurowym. Wiąże się to z ryzykiem perforacji jelita, a tym samym oznacza bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Czas rekonwalescencji ulega w takiej sytuacji wydłużeniu.

Przepuklina to dość powszechnie występuje schorzenie, którego wczesne wykrycie umożliwia szybkie wprowadzenie leczenia. Coraz popularniejsze stają się metody operacji wspomagające rekonwalescencję pacjenta oraz zmniejszające ryzyko wystąpienia powikłań. We wczesnym stadium choroby leczenie to krótki, standardowy zabieg, dlatego nie należy zwlekać z udaniem się na konsultację.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku