Niepozorne zmiany na skórze, takie jak nadmierne przesuszenie czy złuszczający się naskórek, mogą być początkowymi objawami infekcji grzybiczej. Czym właściwie jest grzybica, jak ją rozpoznać i jak się jej pozbyć?

Przyczyny grzybicy skóry

Grzybica jest wywoływana przez chorobotwórcze grzyby – w zależności od rodzaju tych mikroorganizmów możemy wyróżnić 3 główne rodzaje infekcji:

  • dermatofitoza wywoływana przez dermatofity (czyli najpopularniejsza grzybica skóry gładkiej),
  • drożdżyca wywoływana przez drożdżaki,
  • pleśnica wywoływana przez niedermatofitowe grzyby pleśniowe.

Jest to choroba zakaźna – szczególnie podatne na zakażenie grzybicą są osoby korzystające często z publicznych basenów, saun, łaźni, toalet czy nawet usług w salonach kosmetycznych. W przypadku grzybicy stóp duże znaczenie ma także obuwie – zbyt ciasne buty, wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza i powodujących nadmierną potliwość, sprzyjają rozwojowi dermatofitów. Poza tym grzybica może być skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania antybiotyków lub towarzyszyć innym schorzeniom, jak np. wirus HIV, nowotwór, niedoczynność tarczycy, cukrzyca.

Objawy grzybicy

Grzybica skóry to przede wszystkim zrogowaciały łuszczący się naskórek, rumień, świąd i pieczenie. Niekiedy skóra pokrywa się małymi pęcherzykami. Poza tym z infekcją grzybiczą mogą się wiązać zaburzenia trawienia i ogólne osłabienie. Na stopach grzybica może pojawiać się w 3 punktach:

  • między palcami – naskórek rogowacieje i nadmiernie się złuszcza,
  • na śródstopiu – tzw. grzybica potnicowa, objawia się rumieniem i pęcherzykami,
  • na podeszwie i bokach stopy – grzybica złuszczająca; występuje rumień, rogowacenie i złuszczanie naskórka, a także pękanie skóry.

Leczenie grzybicy skóry

Początki grzybicy mogą umknąć naszej uwadze – zdarza się, że objawy tej dolegliwości są mylone ze zwykłym przesuszeniem skóry. Jednak warto pamiętać, że szybciej zdiagnozowaną grzybicę łatwiej będzie wyleczyć, dlatego jeżeli zauważymy podejrzane zmiany skórne, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa.

W pierwszym stadium grzybicy możemy spróbować starych, domowych metod, takich jak smarowanie zainfekowanych miejsc wyciągiem z pestki grejpfruta lub octem. Jednak o wiele skuteczniejsze okazują się preparaty, które możemy kupić bez recepty. Na aptecznych półkach znajdziemy duży wybór kremów i maści na grzybicę, zawierających substancje unicestwiające źródło problemu.  W przypadku grzybicy wywołanej przez dermatofity należy zwrócić uwagę na preparaty, w skład których wchodzi chlorowodorek terbinafiny – do takich należy np. Undofen (https://undofen.pl/grzybica-stop/). Grzybica ustępuje zazwyczaj już po 7 dniach takiej kuracji, jednak warto pamiętać, że tego typu dolegliwości często nawracają, dlatego nawet po zniknięciu objawów należy zachować szczególną ostrożność i dbać o profilaktykę.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Masło kcal
Pestki arbuza kalorie

Wersja do druku