Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety oraz rozwijajÄ…cego siÄ™ dziecka. Kontrowersje budzi moment jej rozpoczÄ™cia, gdyż nie wszyscy naukowcy uznajÄ… zapÅ‚odnienie komórki jajowej za poczÄ…tek ciąży. Duża część Å›wiata naukowego za moment rozpoczÄ™cia ciąży uznaje implantacjÄ™ czyli moment zagnieżdżenia siÄ™ zarodka w Å›ciance macicy. Dzieje siÄ™ tak ponieważ poczÄ…tkowe podziaÅ‚y zapÅ‚odnionej komórki jajowej nastÄ™pujÄ… niejako samoistnie i nie wykazujÄ… żadnych specyficznych zmian. Poza tym ponad poÅ‚owa zarodków ginie niezauważona jeszcze przed implantacjÄ…. NastÄ™pne – po zagnieżdżeniu, ale w każdym kolejnym trymestrze - coraz mniej - na skutek poronienia lub resorpcji, czyli wchÅ‚oniÄ™cia martwego zarodka. PrawidÅ‚owa ciąża trwa Å›rednio 40 tygodni i jest podzielona na 3 trymestry (3 razy po 3 miesiÄ…ce). Każdy z nich jest kolejnym etapem rozwoju maÅ‚ego czÅ‚owieka.

Trymestr pierwszy

Pierwsze dziewięć tygodni ciąży to czas najistotniejszy w ksztaÅ‚towaniu siÄ™ pÅ‚odu. WyksztaÅ‚cajÄ… siÄ™ wówczas wszystkie najważniejsze narzÄ…dy: od pierwszego do dziewiÄ…tego tygodnia – oÅ›rodkowy ukÅ‚ad nerwowy, miÄ™dzy 22. dniem a 6. tygodniem – serce, miÄ™dzy 3,5 tygodnia a 7. tygodniem – powstajÄ… koÅ„czyny górne, dolne oraz wzrok. Do koÅ„ca dziewiÄ…tego tygodnia dziecko ma wyksztaÅ‚cone  podniebienie, zawiÄ…zki zÄ™bów, małżowiny uszne i zewnÄ™trzne narzÄ…dy pÅ‚ciowe oraz wÅ‚aÅ›ciwie wszystkie narzÄ…dy wewnÄ™trzne. OczywiÅ›cie, w toku dalszego rozwoju bÄ™dÄ… siÄ™ one jeszcze doskonalić.  

WÅ‚aÅ›nie dlatego, że w pierwszym trymestrze tak wiele siÄ™ dzieje, jest to czas, w którym może dojść do powstania najpoważniejszych wad wrodzonych. Poza czynnikami genetycznymi, na które nie mamy wpÅ‚ywu – jak np. nieprawidÅ‚owa Ilość chromosomów warunkujÄ…ca m.in. zespół Downa, zdarzyć siÄ™ mogÄ… mutacje wynikajÄ…ce z przyjmowania przez ciężarnÄ… farmaceutyków  (przyjÄ™cie w tym czasie jakiegokolwiek leku powinno być konsultowane z lekarzem), stosowanie przez kobietÄ™ używek (alkohol, papierosy, narkotyki), niedobór tlenu, zaburzenia hormonalne w organizmie matki, promieniowanie różnego typu itp.

Niezwykle intensywne zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety sprawiają, że może ona odczuwać różne dolegliwości począwszy od nudności i osłabienia po intensywne wymioty, a także specyficzne potrzeby żywieniowe: niechęć bądź też szczególny apetyt na określone dania i produkty.

Trymestr drugi i trzeci

Kolejne trzy miesiÄ…ce ciąży, zwane drugim trymestrem, to czas intensywnego rozwoju ukÅ‚adu nerwowego dziecka oraz wzrostu jego ciaÅ‚a. DziÄ™ki wszystkim zachodzÄ…cym wówczas zmianom  płód, po zakoÅ„czeniu tego okresu, ma już szansÄ™ na przeżycie poza organizmem matki. MiÄ™dzy 4. a 7. miesiÄ…cem życia pÅ‚odowego czÅ‚owieka nastÄ™puje intensywny rozwój i dojrzewanie jego narzÄ…dów wewnÄ™trznych oraz regulacja aktywnoÅ›ci, ustala siÄ™ cykl czuwania i snu. CiaÅ‚o dziecko pod koniec drugiego trymestru osiÄ…ga dÅ‚ugość okoÅ‚o 35 cm i wagÄ™ 50-70 dag.

Ostatni etap ciąży – od siódmego miesiÄ…ca do czasu porodu stanowi fazÄ™ „doskonalenia siÄ™” powstaÅ‚ych struktur w organizmie dziecka. Nie tylko roÅ›nie ono i przybiera na wadze, ale też specjalizujÄ… siÄ™ półkule mózgowe, dojrzewa ukÅ‚ad oddechowy, a na sam koniec rozwoju prenatalnego, dziecko piÄ™knieje. Staje siÄ™ okrÄ…glejsze, skóra zaczyna różowieć, rosnÄ… wÅ‚osy i paznokcie.

Wraz ze wzrostem dziecka, zwiÄ™ksza siÄ™ ilość pÅ‚ynu owodniowego i powiÄ™ksza macica, co skutkuje zmianami zewnÄ™trznymi organizmu kobiety. Pojawia siÄ™ wypukÅ‚ość brzucha, który roÅ›nie wraz z rozwijajÄ…ca siÄ™ ciążą. MogÄ… pojawić siÄ™ dolegliwoÅ›ci ze strony ukÅ‚adu pokarmowego (zgaga), zmÄ™czenie, osÅ‚abienie, a wraz z przybieraniem przez matkÄ™ i dziecko na wadze i powiÄ™kszaniem siÄ™ macicy – ucisk na nerwy czy pÄ™cherz moczowy matki. Niektóre kobiety odczuwajÄ… też dolegliwoÅ›ci bólowe zwiÄ…zane z „rozchodzeniem” siÄ™ koÅ›ci miednicy przygotowujÄ…cej siÄ™ do porodu.

Zgodnie z kalendarzem ciąży, prawidÅ‚owy czas zakoÅ„czenia ciąży przypada na jej 40. tydzieÅ„, jednak jeÅ›li poród nastÄ…pi dwa tygodnie później lub dwa tygodnie wczeÅ›niej, a dziecko ma prawidÅ‚owo wagÄ™ uznaje siÄ™, iż ciąża zostaÅ‚a „donoszona”. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku