Nie jest żadnÄ… tajemnicÄ…, że znakomita wiÄ™kszość wÅ‚aÅ›cicieli kotów podejmuje decyzjÄ™ o sterylizacji swoich pupili. W przypadku kocurów ma to swoje uzasadnienie w fakcie znaczenia przez dojrzaÅ‚e pÅ‚ciowo osobniki swojego terenu za pomocÄ… moczu o wyjÄ…tkowo nieprzyjemnej woni, której w praktyce nie da siÄ™ caÅ‚kowicie pozbyć z mieszkania. Kastracja likwiduje ten kÅ‚opot. Kocice natomiast sterylizowane sÄ… znacznie rzadziej niż kocury i w ich przypadku gÅ‚ównym powodem jest obawa przed nadmiernym „przyrostem naturalnym”. Jak wykazujÄ… badania wysterylizowane zwierzÄ™ta potrzebujÄ… jednak odmiennej diety niż ta przeznaczona dla kotów niesterylizowanych. Nie zawsze jednak wiemy, czego tak naprawdÄ™ powinniÅ›my unikać, a czym karmić naszego kota, aby cieszyÅ‚ siÄ™ zdrowiem przez dÅ‚ugie lata – w tym poradniku omówimy kilka najistotniejszych kwestii.

Sterylizacja to nie koniec świata!

Po wysterylizowaniu zwierzÄ™cia jego dieta musi ulec zmianie – co do tego nie ma najmniejszych wÄ…tpliwoÅ›ci. Powstaje jednak problem dotyczÄ…cy zakresu tych zmian i to nie tylko pod kÄ…tem iloÅ›ciowym, ale również jakoÅ›ciowym: opinie nawet wÅ›ród weterynarzy sÄ… bardzo podzielone. Najlepszym wyjÅ›ciem jest kierowanie siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem i dobrem zwierzÄ™cia. Oznacza to, że za podstawÄ™ nowej diety możemy spokojnie przyjąć dotychczasowy jadÅ‚ospis (uwzglÄ™dniajÄ…cy jego przyzwyczajenia i preferencje), który jednak należy odpowiednio zmodyfikować, by zaspokajaÅ‚ wszystkie potrzeby żywieniowe wykastrowanego kota.

Apetyt na kalorie

W prawidÅ‚owym żywieniu kota po kastracji bardzo przydatna może okazać siÄ™ specjalistyczna karma dla kotów (pokroju Purina) – wybierajmy takÄ…, która w skÅ‚adzie ma sporo biaÅ‚ka, nie za dużo tÅ‚uszczów oraz jest wzbogacona odpowiednim zestawem skÅ‚adników mineralnych i witamin. Do tego zawsze zapewniajmy kotu dostÄ™p do miseczki napeÅ‚nionej Å›wieżą, czystÄ… wodÄ… do picia. Jako przelicznik należy przyjąć 60 ml na 1 kg masy ciaÅ‚a zwierzÄ™cia na dobÄ™. To zagwarantuje, że naszemu ulubieÅ„cowi nie bÄ™dÄ… grozić problemu z ukÅ‚adem moczowym oraz trawiennym.

Na pewno bardzo dobrym pomysÅ‚em jest urozmaicenie codziennego kociego jadÅ‚ospisu posiÅ‚kami w formie naturalnej dla tego (bÄ…dź co bÄ…dź) drapieżnika. Doskonale sprawdzajÄ… siÄ™ w tej roli wysokiej jakoÅ›ci mokre karmy o dużej zawartoÅ›ci miÄ™sa oraz samo miÄ™so – najlepiej podroby oraz tÅ‚uszcz wraz z odpowiednimi suplementami w postaci żółtka jaja kurzego, oleju z Å‚ososia i zmielonych skorupek jaj. Dlaczego kotu potrzebna jest suplementacja? Odpowiedź jest prosta: ponieważ niektóre niezbÄ™dne mu do życia substancje i zwiÄ…zki chemiczne musi dostarczać z zewnÄ…trz, gdyż organizm kota nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć na przykÅ‚ad tauryny czy argininy. To wÅ‚aÅ›nie dlatego niezbÄ™dna jest suplementacja i to nie tylko w przypadku kotów sterylizowanych.

Ruch to zdrowie

Ta stara jak Å›wiat prawda ma zastosowanie nie tylko wobec ludzi, ale także kotów. Należy wziąć pod uwagÄ™, że dość czÄ™sto poziom aktywnoÅ›ci wysterylizowanego zwierzÄ™cia spada. Czasem jest to nieznaczny spadek, a czasem drastyczny, niezależnie jednak od indywidualnych przypadków dla prawidÅ‚owego funkcjonowania kociego organizmu niezbÄ™dny jest ruch i wysiÅ‚ek fizyczny. Z zaspokojeniem tej potrzeby nie powinno być wiÄ™kszych problemów – jest niemal niezliczona ilość rozmaitych akcesoriów i zabawek dla kotów, których możemy używać w codziennych zabawach z kotem. MaÅ‚o tego: przy tej okazji można kota nauczyć kilku ciekawych sztuczek (jak na przykÅ‚ad aportowanie rzucanej kotu grzechoczÄ…cej myszki), bo wbrew obiegowym opiniom jest to możliwe. Koty jednak tym różniÄ… siÄ™ od psów, że muszÄ… być każdorazowo nagradzane za swój „wyczyn”, przy czym nagrodÄ… nie musi być jedzenie – wystarczy pogÅ‚askanie kota w ulubiony przez niego sposób. PamiÄ™tajmy zatem o zapewnieniu naszemu pupilowi odpowiedniej iloÅ›ci ruchu, bo dziÄ™ki temu nie pojawi siÄ™ u niego dość powszechna wÅ›ród kastratów tendencja do tycia.

Na sam koniec zaÅ› rada, która ma zastosowanie nie tylko w żywieniu kotów sterylizowanych: zawsze bierzmy pod uwagÄ™, że nasze zwierzÄ™ jest caÅ‚kowicie inne od wszystkich pozostaÅ‚ych kotów. To oznacza, że absolutnie zawsze musimy podczas opracowywania optymalnej diety dla ukochanego futrzaka brać pod uwagÄ™ nie tylko Å›rednie zalecane iloÅ›ci spożycia danej specjalistycznej karmy dla kotów (czy to suchej, czy mokrej), ale także jego poziom aktywnoÅ›ci fizycznej i preferencje smakowe. Kot aktywny zawsze bÄ™dzie potrzebowaÅ‚ wiÄ™kszych porcji jedzenia niż typowy „kanapowiec”, trzeba wiÄ™c odpowiednio dostosować proporcje poszczególnych skÅ‚adników w jadÅ‚ospisie pupila. Nie jest to wcale trudne, a jeÅ›li siÄ™ uda, to kot bÄ™dzie cieszyÅ‚ siÄ™ wyÅ›mienitym zdrowiem i kondycjÄ… przez wiele lat.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma jajecznica z boczkiem
Ile kalorii ma drożdzówka
Ile kalorii mają żeberka
Ile kalorii ma baranina

Wersja do druku