Jesień to piękna pora roku - szczególnie, kiedy jest słoneczna i ciepła. Niestety, często na przełomie jesieni i zimy rozpoczynają się zachorowania na przeziębienia i grypę. Co zrobić, aby nie zachorować i jak postępować, kiedy choroba już nas dopadła?

Najczęściej podczas sezonu jesienno – zimowego notuje siÄ™ najwiÄ™cej zachorowaÅ„ na przeziÄ™bienie i grypÄ™. Jak podkreÅ›lajÄ… specjaliÅ›ci, niezwykle istotne dla naszego zdrowia jest to, by nie mylić obu tych dolegliwoÅ›ci(1). PrzeziÄ™bienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoÅ‚ywane przez wirusy. Objawami sÄ… przede wszystkim ból i uczucie suchoÅ›ci w gardle, dolegliwoÅ›ci ze strony mięśni i stawów oraz stan podgorÄ…czkowy. Czasem zdarza siÄ™, że w wyniku zapalenia wirusowego dojdzie do zakażeÅ„ bakteryjnych, np. ucha lub zatok. Grypa natomiast jest infekcjÄ… wirusowÄ…(2), która objawami różni siÄ™ od zwykÅ‚ego przeziÄ™bienia. Chory intensywnie gorÄ…czkuje, czuje tzw. Å‚amanie w koÅ›ciach, a kaszel i katar nie muszÄ… wystÄ™pować. Niestety, wiele osób lekceważy objawy chorobowe i przedkÅ‚ada obowiÄ…zki sÅ‚użbowe lub towarzyskie nad kuracjÄ™, narażajÄ…c siÄ™ tym samym na poważne komplikacje zdrowotne. Tym, co odróżnia grypÄ™ od przeziÄ™bienia sÄ… bowiem jej zdolnoÅ›ci samoograniczajÄ…ce – znaczy to, że nieleczona, nie ustÄ…pi samoistnie. Najgroźniejsza jest grypa typu A i B – rozprzestrzenia siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ…, powodujÄ…c epidemiÄ™.

    Na rynku dostÄ™pnych jest wiele Å›rodków bez recepty ,,na wszystkie objawy przeziÄ™bienia i grypy”. Warto stosować je z dużą dozÄ… ostrożnoÅ›ci, ponieważ jak wskazujÄ… sami producenci – Å‚agodzÄ… one tylko objawy, nie zwalczajÄ… jednak samego wirusa. Ten natomiast, rozprzestrzeniajÄ…c siÄ™ w organizmie czÅ‚owieka, prowadzić może do wielu poważnych schorzeÅ„, np. zapalenia pÅ‚uc, zapalenia mięśnia sercowego, czy zapalenia opon mózgowych. Wszystkie te choroby mogÄ… potencjalnie skoÅ„czyć siÄ™ Å›mierciÄ…, dlatego niewskazane jest lekceważenie gorÄ…czki utrzymujÄ…cej siÄ™ dÅ‚użej niż 3 dni, bólu gÅ‚owy, dolegliwoÅ›ci mięśni i koÅ›ci oraz ogólnego zmÄ™czenia. SpecjaliÅ›ci zalecajÄ…, by w czasie choroby pozostać w łóżku, ograniczajÄ…c tym samym rozprzestrzenianie wirusa. PrzebywajÄ…c w domu osoba chora powinna unikać bliskiego kontaktu z otoczeniem, czÄ™sto myć rÄ™ce, a zużyte chusteczki wyrzucać do kosza(3). DorosÅ‚ym chorym polecić można tabletki kwasu acetylosalicylowego (popularna aspiryna), która obniży temperaturÄ™ oraz zÅ‚agodzi bóle mięśniowo—stawowe. Ważne również, by przyjmować dużo pÅ‚ynów, które chory traci, intensywnie siÄ™ pocÄ…c, a także unikać wysiÅ‚ku fizycznego. StosujÄ…c siÄ™ do wytycznych lekarza można przewidywać, że choroba minie po 5-6 dniach.

    Stare polskie przysÅ‚owie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego przed sezonem zachorowaÅ„ na przeziÄ™bienie i grypÄ™ warto spożywać produkty z dużą zawartoÅ›ciÄ… witaminy C (zielona pietruszka, cytryna, sok z bzu), zażywać ruchu na Å›wieżym powietrzu, zdrowo siÄ™ odżywiać i unikać używek. Ważne też, aby niepotrzebnie nie wystawiać siÄ™ na ryzyko zachorowania: unikać dużych skupisk ludzi, gdzie istnieje zwiÄ™kszone prawdopodobieÅ„stwo przebywania osób mogÄ…cych roznosić wirusy, używać jednorazowych chusteczek higienicznych, a także dbać o to, by sypialnia byÅ‚a zawsze dobrze wywietrzona przed snem. WychodzÄ…c z domu ubierać siÄ™ adekwatnie do panujÄ…cej na zewnÄ…trz temperatury. JeÅ›li aura dość szybko siÄ™ zmienia, jak to czÄ™sto bywa jesieniÄ… – ubierać siÄ™ należy na tzw. ,,cebulkÄ™”. PomiÄ™dzy warstwami odzieży tworzÄ… siÄ™ kieszonki powietrza - ogrzewane przez organizm chroniÄ… przed chÅ‚odem. Natomiast jeÅ›li sÅ‚oÅ„ce nieco przygrzeje – można zawsze zdjąć górnÄ… warstwÄ™ tak, by nie przegrzać organizmu.
Wzmocnione ciaÅ‚o z wysokÄ… odpornoÅ›ciÄ… znakomicie poradzi sobie z wirusem oszczÄ™dzajÄ…c nam bólu, nerwów oraz – co nieuniknione w przypadku zachorowania – także wydatków na lekarstwa.

* ArtykuÅ‚ powstaÅ‚ w ramach Programu profilaktyki zdrowotnej SiÅ‚a Serca realizowanego przez FundacjÄ™ Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi  www.silaserca.pl.”

1)  Grypa, Fakty i mity, https://www.naturalnamedycyna.pl/porady-lekarskie/grypa-mity-i-fakty
2)   Brydak LB. Diagnostyka i profilaktyka grypy niezbÄ™dna w praktyce lekarza rodzinnego. Standardy Medyczne, 2001, 12 (2)
3) Dr n. med. Paweł Grzesiowski, Narodowy Instytut Leków, Kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych, https://www.grypa.pl/dla-pacjentow/opis-choroby#co-moge-zrobic-zeby-nie-zarazic-swoich-bliskich-i-otoczenia



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Czym siÄ™ zajmuje osteopata?
Najlepsze sokowniki

Wersja do druku