Licówki – czyli cienki, prawie przeźroczysty pÅ‚atek porcelany – to najbardziej popularna metoda poprawy estetyki zÄ™bów naturalnych. PozwalajÄ… wyrównać zÄ™by, pozbyć siÄ™ szpar miÄ™dzy nimi oraz uzyskać lÅ›niÄ…cy uÅ›miech! DziÅ› piÄ™kny uÅ›miech jest przepustkÄ… do kariery, nie tylko w show-biznesie. Dlatego licówki zyskujÄ… uznanie nie tylko gwiazd z pierwszych stron gazet!



Licówka to bardzo cienka (od 0,5 do 0,8 mm), ale bardzo wytrzymaÅ‚a warstwa materiaÅ‚u, cementowana na przedniÄ… powierzchniÄ™ zÄ™bów. Najczęściej stosowane sÄ… licówki wykonane z porcelany, gdyż najwierniej odzwierciedlajÄ… optycznie naturalne zÄ™by. - Przygotowywane sÄ… indywidualnie dla pacjenta, uwzglÄ™dniajÄ… m.in. naturalny zgryz i kolor zÄ™bów. GwarantujÄ… wiÄ™c najlepsze i najbardziej trwaÅ‚e efekty estetyczne – wyjaÅ›nia dr Aleksander Bielecki, protetyk i implantolog z gabinetu Dentica Bieleccy.

Jak przekonuje dr Bielecki, licówki to rozwiÄ…zanie estetyczne, ale również protetyczne i ortodontyczne. - To idealna metoda korekty lub odbudowy ksztaÅ‚tu zÄ™bów, gdyż nie ingerujemy w tkanki twarde, jak to siÄ™ dzieje w przypadku odbudowy zÄ™bów za pomocÄ… koron protetycznych. To także metoda pozbycia siÄ™ problemów z dykcjÄ…, które pojawiajÄ… siÄ™ na przykÅ‚ad z powodu diastem (przerw miÄ™dzy zÄ™bami – przyp. red.). Wreszcie, licówki to sposób uzyskania efektu Å›nieżnobiaÅ‚ego uÅ›miechu w sytuacji, gdy dostÄ™pne metody wybielania zÄ™bów nie przyniosÅ‚y oczekiwanego rezultatu – wymienia specjalista.

Zanim jednak zdecydujemy siÄ™ na licówki, musimy wyleczyć nasze zÄ™by naturalne! - Z pewnoÅ›ciÄ… licówki nie sÄ… sposobem na poprawÄ™ estetyki zÄ™bów mocno dotkniÄ™tych próchnicÄ… czy mocno przebarwionych – przestrzega dr Aleksander Bielecki. - Przeciwwskazaniem sÄ… również parafunkcje zgryzowe, takie jak bruksizm czy zaciskanie zÄ™bów. Nie polecaÅ‚bym także licówek dla pacjentów nie dbajÄ…cych o wÅ‚aÅ›ciwÄ… higienÄ™ jamy ustnej – dodaje specjalista z Dentica Bieleccy.

Sam zabieg zaÅ‚ożenia licówek jest bezbolesny i nieskomplikowany. Najczęściej wystarczÄ… dwie wizyty w gabinecie specjalisty, trwajÄ…ce nie dÅ‚użej jak pół godziny. Najpierw dentysta szlifuje przednie powierzchnie zÄ™bów, aby usunąć niewielkÄ… warstwÄ™ – odpowiadajÄ…cÄ… gruboÅ›ci przyszÅ‚ej licówki. NastÄ™pnie pobierany jest wycisk, który posÅ‚uży protetykowi do wykonania licówki. Podczas kolejnej wizyty dentysta wykleja licówki na przygotowane wczeÅ›niej powierzchnie zÄ™bów. Do czasu zaÅ‚ożenia wÅ‚aÅ›ciwych licówek, pacjent zaopatrywany jest w tzw. licówki przejÅ›ciowe.

Cena wykonania i zaÅ‚ożenia pojedynczej licówki porcelanowej wynosi od 800 zÅ‚. Warto jednak wiedzieć, że licówki zapewniajÄ… trwaÅ‚y efekt estetyczny. Nie ulegajÄ… przebarwieniom, sÄ… wytrzymaÅ‚e i odporne na uszkodzenia czy Å›cieranie siÄ™. StwarzajÄ… wiele możliwoÅ›ci poprawy wyglÄ…du naturalnego uÅ›miechu, w niewielkim stopniu ingerujÄ…c w tkanki twarde zÄ™bów – co wyklucza ich podatność na choroby, jak to siÄ™ dzieje w przypadku koron.