Nie zważajÄ…c na Å›nieg i mróz, które w tym roku przyszÅ‚y niespodziewanie, pod koniec października wyruszyliÅ›my w „Zazdrostka Tour” po MaÅ‚opolsce i Podkarpaciu. W drodze spÄ™dziliÅ›my ponad 30 godzin, pokonujÄ…c prawie 1400 km. Ale byÅ‚o warto – panie ze Szlaku Tradycyjnego RzemiosÅ‚a, które odwiedziliÅ›my, ujęły nas swojÄ… życzliwoÅ›ciÄ… oraz zachwyciÅ‚y różnorodnoÅ›ciÄ… dzieÅ‚, które wykonujÄ….

Dlaczego Małopolska i Podkarpacie?
To wÅ‚aÅ›nie w MaÅ‚opolsce i na Podkarpaciu tradycje rÄ™kodzielnicze sÄ… najbardziej żywe. MieszkaÅ„cy tych terenów z zamiÅ‚owaniem i pasjÄ… pielÄ™gnujÄ… dawne techniki rzemieÅ›lnicze. Dlatego wÅ‚aÅ›nie w tej części Polski postanowiliÅ›my w ramach programu „Metamorfoza Zazdrostki” poszukać najpiÄ™kniejszej lub najbardziej oryginalnej rÄ™cznie wykonanej zazdrostki. W tym celu ogÅ‚osiliÅ›my w maju konkurs skierowany do PaÅ„ ze Szlaku Tradycyjnego RzemiosÅ‚a, bÄ™dÄ…cego projektem Fundacji NADWyraz. WÄ™drujÄ…c Szlakiem poznaliÅ›my jego najcenniejsze, gromadzone od wieków, dziedzictwo. NaszÄ… uwagÄ™ zwróciÅ‚y przede wszystkim unikatowe wyroby rzemieÅ›lnicze powstaÅ‚e w wyniku misternej pracy ludzi aktywnie zajmujÄ…cych siÄ™ miÄ™dzy innymi bibuÅ‚karstwem, hafciarstwem, ikonopisarstwem i dziegciarstwem.

Poznajcie Panie ze Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła
Zainteresowanie, z jakimi spotkaÅ‚a siÄ™ idea programu „Metamorfoza Zazdrostki” ze strony paÅ„ zrzeszonych w Szlaku Tradycyjnego RzemiosÅ‚a, przerosÅ‚o nasze najÅ›mielsze oczekiwania. Ostatecznie chęć udziaÅ‚u w konkursie wyraziÅ‚o osiem PaÅ„ - Kazimiera Musiak z Mirowa, Katarzyna Chorąży z Bystrej, Anna OleÅ› z KroÅ›cienka nad Dunajcem, Jadwiga Tokarz z WiÅ›niowej, Maria Babiec z Lipnicy Wielkiej, Magdalena CiÄ™ciwa z Marcinkowic, Barbara TÄ™palska z Pakoszówki oraz Janina Cempa z Pisarzowej. Ciekawi zazdrostek postanowiliÅ›my odwiedzić każdÄ… z uczestniczek podczas jej pracy.



Magia rękodzieła
Wizyty w domach rękodzielniczek były jak przejście do zupełnie nieznanego, magicznego świata. Gospodynie przyjęły nas z otwartym sercem i z pasją opowiadały o swojej miłości do tradycji i rękodzieła. Piękno ich prac to jednak nie wszystko, co nas zachwyciło. Urzekły nas również one same, swoją życzliwością, serdecznością i otwartością. Ugościły nas częstując regionalnymi specjałami. Z zaangażowaniem opowiadały, dlaczego tak kochają rękodzieło i jak ważne jest dla nich przekazanie swojej wiedzy i doświadczenia córkom i wnukom.

Zazdrostka zazdrostce nierówna
Wizyta w MaÅ‚opolsce i na Podkarpaciu uÅ›wiadomiÅ‚a nam, na jak wiele sposobów można wykonać zazdrostkÄ™ – od haftu wypukÅ‚ego, poprzez haft pÅ‚aski, szydeÅ‚ko, poÅ‚Ä…czenie materiaÅ‚u i szydeÅ‚ka, aż do unikalnej w skali kraju koronki klockowej. Każda praca zgÅ‚oszona do konkursu zachwyca swojÄ… oryginalnoÅ›ciÄ… i misternoÅ›ciÄ… wykonania.  WidzieliÅ›my jak przez haftowane zazdrostki zaglÄ…da do tych ciepÅ‚ych domów sÅ‚oÅ„ce i  z radoÅ›ciÄ… czekamy na wyniki konkursu.









Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kajzerka
Ile kalorii ma karp
opiekun os?b starszych

Wersja do druku