Na dworze plucha i zimno, dzień jest coraz krótszy, a brak słońca przyprawia nas o jesienną chandrę. Choć jesień jak każda pora roku ma swój urok, jednak listopad to miesiąc ciężki do przetrwania. Gdy nie jest Wam łatwo w te ciemne dni możecie sięgnąć po naturalne wspomagacze. Jednym z nich jest żeń-szeń.


Pozytywne właściwości żeń-szenia znane są nie od dziś. To on dodaje energii i radości życia. Wpływa na lepszą koncentrację i zwiększa odporność na stres. Opóźnia procesy starzenia, a także uodparnia na jesienne choroby. To również świetny afrodyzjak (tak na jesienne wieczory w domu).

W kuracji żeń-szeniem ważna jest systematyczność. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przekroczyć dziennej dawki 3-4 gram. Co za dużo to nie zdrowo, a w przypadku żeń-szenia skutkiem ubocznym może być wzrost ciśnienia tętniczego, złe samopoczucie czy biegunka.

Å»eÅ„-szeÅ„ ma wiele „twarzy”….
Oznacza to, że dostÄ™pny jest pod wieloma postaciami. Dostać go można bez problemu w aptekach i sklepach zielarskich.  Najbardziej popularny jest w postaci kapsuÅ‚ek czy tabletek musujÄ…cych. Bardzo dobre sÄ… herbatki zawierajÄ…ce go w swoim skÅ‚adzie. Coraz częściej jednak kupujemy korzeÅ„ żeÅ„-szenia, z którego potem wyczarowujemy coÅ› w domu.

Przygotowanie…
Przygotowanie żeń-szenia jak łatwo się domyśleć jest bardzo proste. Jeśli zakupicie susz z korzenia tej rośliny to jego łyżeczkę wystarczy zalać wodą o temperaturze 95° i pozostawić na 5-7 minut. Picie takiego naparu dodaje energii i witalności. Do smaku dodać można odrobinę miodu.
Jeśli nie odpowiada Wam ta forma to równie dobrze możecie dodać żeń-szeń do zielonej herbaty, która ma podobne właściwości. Będą się doskonale uzupełniać.
Fanom mocniejszych trunków polecić można nalewkÄ™ z żeÅ„-szenia. KawaÅ‚ki Å›wieżego lub suszonego (ok. 30 gram) żeÅ„-szenia zalewamy spirytusem (1/4 litra), po czym odkÅ‚adamy pÅ‚yn w ciepÅ‚e miejsce na 4 tygodnie. Należy pamiÄ™tać, aby co kilka dni zamieszać przygotowany preparat. Po dwóch miesiÄ…cach zaÅ› dodajemy do niego Å‚yżeczkÄ™ miodu, który dziaÅ‚a leczniczo, uszlachetniajÄ…c jednoczeÅ›nie smak nalewki. Tego specyficznego pÅ‚ynu nie można jednak pić zbyt dużo i to nie tylko ze wzglÄ™du na zawartość alkoholu. Na poczÄ…tku powinna to być dawka ½ Å‚yżeczki, potem można zwiÄ™kszyć do 1 Å‚yżeczki dziennie. Po wypiciu caÅ‚ej nalewki pozostaÅ‚e korzenie możemy ponownie wykorzystać. Taka nalewka idealna jest na zimne, smutne wieczory. Å»eÅ„-szeÅ„ doda energii zaÅ› alkohol delikatnie rozgrzeje.

Kilka uwag na koniec:

•    Å»eÅ„ – szeÅ„ nie jest polecany osobom z nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym, kobietom w ciąży i karmiÄ…cym. Nie powinien być podawany dzieciom.
•    Å»eÅ„-szenia nie powinno siÄ™ spożywać wieczorem, gdyż może potem powodować problemy z zaÅ›niÄ™ciem.
•    Å»eÅ„-szeÅ„ nie może być Å‚Ä…czony z kofeinÄ….


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Apteka online

Wersja do druku