Wrzesień to czas, kiedy pożegnaliśmy się już z letnim wypoczynkiem i ze zdwojonym wysiłkiem zabieramy się do pracy i nauki. Długie godziny przy biurku czy nad książką sprawiają, że częściej sięgamy po ulubioną małą czarną. Ale czy na pewno wszystko już o niej wiemy?

Kawa poprawia nastrój


Fakt. Badania pokazujÄ…, że maÅ‚a czarna podnosi poziom serotoniny – hormonu szczęścia, dlatego filiżanka kawy rzeczywiÅ›cie może poprawić nam humor. Jeżeli przyprawimy jÄ… dodatkami, takimi jak czekolada czy wanilia, które również poprawiajÄ… samopoczucie, możemy wzmocnić ten efekt. Ponadto kofeina rozszerza naczynia krwionoÅ›ne, dziÄ™ki czemu organizm jest lepiej dotleniony, co również pozytywnie wpÅ‚ywa na nasze samopoczucie. Oprócz tego kawa zwiÄ™ksza produkcjÄ™ dopaminy, hormonu, który uaktywnia w mózgu oÅ›rodki przyjemnoÅ›ci.

Kobiety w ciąży nie mogą pić kawy
Mit. Kiedyś uważano, że nawet niewielkie ilości kofeiny mają szkodliwy wpływ na łożysko i mogą powodować różnego rodzaju komplikacje, w tym poronienia. Pogląd ten jest jednak przestarzały. Najnowsze badania pokazują, że spożywanie umiarkowanych ilości kofeiny nie zagraża dziecku, co oznacza, że wypijanie 1-2 filiżanek małej czarnej w ciągu dnia jest całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy przy tym, że kofeina to nie tylko kawa. Zawiera ją także herbata czy kakao. Chcąc ograniczyć spożywanie pobudzającego środka, powinniśmy więc zwrócić uwagę również na inne napoje czy nawet słodycze.

Kawa poprawia sprawność umysłu

<
Fakt. Kofeina pobudza korę mózgową oraz rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu mózg jest lepiej ukrwiony i dotleniony. Filiżanka małej czarnej wyostrza zmysły, przyspiesza reakcje na bodźce, poprawia koncentrację, umożliwia dłuższe skupienie oraz skraca czas reakcji. Poprawia procesy myślowe i krótkotrwale podwyższa IQ. Po wypiciu kawy lepiej kojarzymy fakty, jesteśmy też bardziej twórczy. Co więcej, jej korzystne działanie nie jest tylko doraźne. Naukowcy z Florydy dowodzą, że 2-3 filiżanki tego napoju dziennie pomagają utrzymać sprawność umysłową na długie lata. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża jednorazowa dawka kofeiny powoduje bezsenność, nadpobudliwość i trudności w skupieniu uwagi, co powoduje trudności w uczeniu się czy wykonywaniu zadań.

Kawa rozpuszczalna zawsze jest zdrowsza od mielonej
Mit. Kawa rozpuszczalna – w przeciwieÅ„stwie do mielonej - jest produktem przetworzonym, poddawanym różnym procesom technologicznym, czasem wzbogacanym o dodatki, takie jak barwniki czy konserwanty. Nie oznacza to od razu, że muszÄ… być one szkodliwe, bo wiele zależy od tego procesu produkcji konkretnej mieszanki. Jednak siÄ™gajÄ…c w sklepie po sÅ‚oik, nie jesteÅ›my w stanie stwierdzić co tak naprawdÄ™ znajduje siÄ™ w Å›rodku.

Kawa rozpuszczalna zwiera mniej kofeiny niż mielona
Fakt. Jedna filiżanka kawy instant zawiera okoÅ‚o 60 mg kofeiny, a ta sama ilość maÅ‚ej czarnej z ekspresu ma jej okoÅ‚o 85 mg. NajwiÄ™cej tej substancji jest w tzw. „kawie po polsku”, czyli zalewanej wrzÄ…tkiem - w jednej szklance  może znajdować siÄ™ jej nawet 120 mg. „Moc” kawy nie zależy jednak tylko od sposobu parzenia,  wiele zależy także od gatunku.
 - Ziarna Arabiki majÄ… tylko okoÅ‚o 1,7 % kofeiny, podczas gdy  Robusta może mieć jej nawet 4 % - mówi Joanna Szpak z firmy Segafredo Zanetti – Kawa dostÄ™pna na polskim rynku to najczęściej mieszanka obu odmian, poÅ‚Ä…czonych ze sobÄ… w różnych proporcjach. Kawy o wiÄ™kszej zawartoÅ›ci Arabiki majÄ… delikatniejszy smak o wiÄ™kszej kwasowoÅ›ci.

Regularne picie kawy wywołuje wrzody
Mit. Choroba wrzodowa związana jest z obecnością w żołądku bakterii Helicobacter pylori, a nie działaniem kawy. Prawdą jest jednak, że osoby, które już mają tego typu dolegliwości, powinny ograniczyć spożywanie małej czarnej. Jest to spowodowane tym, że pobudza ona wydzielanie kwasu solnego, co wzmaga objawy choroby. Nie ma jednak związku między samą kawą a powstawaniem wrzodów.

Kawa jest ciężkostrawna
Mit. To mleko, Å›mietanka, cukier czy sÅ‚odkie syropy powodujÄ…, że napój staje siÄ™ ciężkostrawny. Samo espresso ma tylko 2 kalorie. Co wiÄ™cej,  w krajach takich jak WÅ‚ochy standardem jest picie maÅ‚ej czarnej po posiÅ‚ku, m.in. dlatego, że pobudza ona procesy trawienne.

Kawa chroni przed niektórymi chorobami


Fakt. Badania pokazujÄ…, że antyoksydanty obecne w kawie pomagajÄ… przeciwdziaÅ‚ać powstawaniu nowotworów, obniżajÄ… też ryzyko zachorowania na cukrzycÄ™ typu 2 i marskoÅ›ci wÄ…troby. Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko rozwiniÄ™cia siÄ™ chorób Alzheimera - o 65 % - i Parkinsona – o 50%. Naukowcy ze stanu Maryland w USA wskazujÄ… też na mniejsze prawdopodobieÅ„stwo Å›mierci z powodu udaru mózgu i chorób serca.

Kawa bezkofeinowa jest gorsza w smaku
Mit. Smak kawy bezkofeinowej zależy od sposobu w jaki jest ona pozbawiana kofeiny.  Naturalna metoda neutralizowania jej nie wpÅ‚ywa na walory smakowe maÅ‚ej czarnej.
W tym procesie jeszcze zielone ziarna wystawia się na działanie dwutlenku węgla. Jego cząsteczki pod wysokim ciśnieniem (ponad 180 atmosfer) wiążą się z cząsteczkami kofeiny, a po obniżeniu ciśnienia dwutlenek węgla ulatnia się razem z nią.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma cappucino
Ile kalorii ma śmietanka

Wersja do druku