Gotuj jak masterchef! Uczestnicy najtrudniejszego telewizyjnego konkursu kulinarnego umiejętnie łączą zastosowanie niezwykłych technik i wyśmienite smaki. Prezentujemy danie, w którym przyprawy dopełniają znakomitego smaku tuńczyka, a także sposób na zrobienie pysznych miniaturowych bez

Tuńczyk w przyprawach, z papryką, fasolką i bazylią
● 6 porcji
● Przygotowanie: 25 minut, plus czas na marynowanie; gotowanie: 35 minut
● Jedna porcja ma 528 kcal, 35 g tłuszczu (w tym 5 g tłuszczu nasyconego)
● Nie nadaje się do zamrażania

OLIWA BAZYLIOWA:
50 g listków bazylii (bez większych łodyg); kilka listków zostawić do przybrania potrawy
100 ml oliwy z oliwek

PRZYPRAWIONY TUŃCZYK:
2 łyżki nasion kolendry
2 łyżki nasion kopru włoskiego
1 łyżka suszonego oregano
1 łyżka ziaren czarnego pieprzu
600 g polędwicy ze świeżego tuńczyka
1 łyżka oliwy z oliwek

FASOLKA:
2 czerwone papryki
2 żółte papryki
6 łyżek oliwy z oliwek
1 mała czerwona cebula, pokrojona w kostkę
1 duży ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
Dwie puszki (po 400 g) fasolki flageolet, odsączonej i opłukanej
Drobno starta skórka z połowy cytryny oraz sok z jednej cytryny
1 łyżeczka octu sherry
3 łyżki posiekanej natki pietruszki

1 PRZYGOTOWAĆ OLIWĘ BAZYLIOWĄ
W niewielkim garnku zagotować wodę, wrzucić do niej listki bazylii. Gdy tylko woda zagotuje się znowu – zdjąć z ognia. Odcedzić na sitku, wrzucić do miski z wodą z lodem. Zostawić na 5 minut, potem znów odcedzić. Wycisnąć nad zlewem, tak, by zupełnie pozbyć się wody. Zmiksować za pomocą robota kuchennego na gładką masę. Stopniowo dodawać oliwę, miksując tak długo, aż oba składniki się połączą. Przełożyć do miseczki, zakryć i zostawić na przynajmniej 2 godziny – albo na całą noc.

2 PRZYGOTOWAĆ TUŃCZYKA
W niewielkim garnku podprażyć przyprawy – na dużym ogniu, przez 2-3 minuty, potrząsając naczyniem, żeby nic nie przywarło do dna. Zdjąć z ognia, przesypać do moździerza i utrzeć na gruby proszek. Wysypać przyprawy na deskę do krojenia, obtoczyć w nich polędwicę tuńczyka tak by była dokładnie „opanierowana”. Nakryć folią spożywczą i schłodzić (do 4 godzin).

3 PRZYGOTOWAĆ PAPRYKĘ
Nastawić grill na najwyższą temperaturę. Przepołowić papryki wzdłuż, usunąć gniazda nasienne. Ułożyć połówki papryk na blaszce do pieczenia, skórką do góry, i wstawić pod grill na 4-5 minut, tak, żeby na mocno przyrumienionej skórce pojawiły się bąble. Przełożyć szczypcami na drugą stronę, potrzymać pod grillem przez dalsze 2 minuty, aż papryka zmięknie. Odłożyć do wystygnięcia, a potem zdjąć skórkę i pokroić w paseczki.

4 USMAŻYĆ TUŃCZYKA
Mniej więcej na 20 minut przed posiłkiem rozgrzać łyżkę oliwy na dużej, nieprzywierającej patelni. Włożyć na nią steki, smażyć na średnim ogniu przez 12-15 minut, regularnie je odwracając. Jeśli ktoś woli steki dobrze wysmażone, można je potrzymać na ogniu 5-10 minut dłużej. Zdjąć, luźno nakryć folią, odstawić na 5-10 minut.

5 POŁĄCZYĆ WSZYSTKIE ELEMENTY DANIA
Wytrzeć patelnię papierowym ręcznikiem. Wlać 2 łyżki oliwy, podsmażyć cebulę przez 3-4 minuty, tak, by była szklista, ale nie przyrumieniona. Dodać czosnek, podsmażyć przez kolejną minutę. Dodać fasolkę, sok i skórkę z cytryny, ocet i paprykę. Dodać kolejne 4 łyżki oliwy, doprawić do smaku. Podgrzać na niewielkim ogniu przez dwie minuty, posypać natką.

6 WYKOŃCZENIE
Fasolkę wyłożyć na środek każdego z sześciu podgrzanych talerzy. Tuńczyka pokroić w grube plastry, ułożyć po dwa kawałki na fasolce. Za pomocą łyżeczki skropić talerz wokół potrawy oliwą bazyliową, przybrać świeżymi listkami bazylii.

GOTOWANIE TUŃCZYKA

Mięso tuńczyka jest bardzo delikatne, łatwo je więc nadmiernie wysmażyć. Jeśli jednak zastosujecie się do naszych porad, na pewno uzyskacie znakomity rezultat – i to za każdym razem!

● Tuńczyka najlepiej serwować, kiedy mięso jest jeszcze różowe. Ponieważ mięso szybko wysycha, najlepiej smażyć je krótko, na dużym ogniu. Patelnia musi być gorąca, zanim włożymy na nią mięso, ale używany do smażenia tłuszcz nie może dymić.

● Używajcie ciężkiej, nieprzywierającej patelni, koniecznie dobrze wysmarowanej oliwą. Najlepiej rozprowadzić tłuszcz pędzelkiem kuchennym – w ten sposób mięso nie będzie przywierało do patelni.

● Kupujcie bardzo świeże mięso: powinno być jędrne, czerwone lub wiśniowego koloru, o lekkim zapachu mięsa.


Przepis pochodzi z programu Mistrz kuchni, którego 6. serię można obejrzeć we wrześniu od poniedziałku do piątku o 21:00 na kanale BBC Lifestyle.


Mistrz kuchni Seria 6
Surowi sędziowie, John Torode i Gregg Wallace, wracają, by szukać kolejnych nieodkrytych talentów. Kucharze-amatorzy przejdą wiele trudnych prób, żeby dostać się do słynnego programu. Z całego kraju napłynęły tysiące zgłoszeń, z których wyłoniono 36 kandydatów do występu w ramach konkursu. W każdej z pierwszych prób bierze udział   sześć osób. W tej serii programu poznamy wielu kucharzy, lubiących eksperymenty –walka zapowiada się więc ciekawie! Emocji na pewno nie zabraknie.

Do ostatniego odcinka dojdzie trójka finalistów. Będą musieli się wykazać w trzech niezwykle trudnych zadaniach, wśród których będzie praca w słynnych restauracjach we Francji, Włoszech i Holandii. Komu uda się pokonać konkurencję?


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma fasolka po bretońsku
oprogramowanie księgowe

Wersja do druku