O tym, że zielona herbata może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać najlepszy gatunek oraz w jaki sposób parzyć i pić napój, aby w pełni korzystać z licznych zalet.

Korzyści dla zdrowia i urody
Zdrowotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zielonej herbaty wynikajÄ… przede wszystkim z jej silnego potencjaÅ‚u antyoksydacyjnego. Jest ona bowiem bogatym źródÅ‚em flawonoidów – silnych antyoksydantów, które neutralizujÄ… szkodliwe dziaÅ‚anie wolnych rodników. PrzeciwdziaÅ‚a zatem wielu przewlekÅ‚ym schorzeniom m.in.: sercowo-naczyniowym, stanom zapalnym, a nawet chorobie Alzheimera. Podstawowym skÅ‚adnikiem zielonej herbaty jest flawonoid wykazujÄ…cy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwnowotworowe, zwÅ‚aszcza wobec raka żoÅ‚Ä…dka, trzustki, jelita grubego, piersi oraz pÅ‚uc. Już dwie filiżanki napoju pomogÄ… pozbyć siÄ™ wolnych rodników równie skutecznie, jak owoce zawierajÄ…ce witaminÄ™ C i E.
Herbata polecana jest także osobom chcÄ…cym pozbyć siÄ™ zbÄ™dnych kilogramów. - Zawarte w niej flawonole hamujÄ… aktywność enzymów, które przyczyniajÄ… siÄ™ do odkÅ‚adania tÅ‚uszczu w organizmie. Ekstrakt z zielonej herbaty sprzyja redukcji tkanki tÅ‚uszczowej i dlatego wchodzi w skÅ‚ad wielu suplementów diety, wspomagajÄ…cych odchudzanie – mówi Sylwia Snopek, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Czy zielona herbata jest dobra dla wszystkich?

Zawarte w herbacie flawonoidy oprócz swoich dobroczynnych właściwości mogą też zaburzać wchłanianie żelaza. Osoby narażone na niedokrwistość (np. małe dzieci, kobiety w ciąży, wegetarianie) raczej nie powinny pić herbaty do posiłków. Z tego powodu nie jest również wskazane, aby popijać nią leki czy suplementy diety zawierające związki żelaza.

Rytuał przygotowania
    Aby w peÅ‚ni wykorzystać zalety zielonej herbaty, niezbÄ™dna jest też umiejÄ™tność jej wÅ‚aÅ›ciwego zaparzania i spożywania. Przede wszystkim nie należy zalewać jej wrzÄ…tkiem. - Po zagotowaniu wody warto odczekać kilka minut, do chwili kiedy temperatura nie bÄ™dzie wiÄ™ksza niż 80oC. Równie istotny jest odpowiedni czas samego zaparzania (minimum 2-3 minuty), który decyduje o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach herbaty. Parzona 3 minuty wykazuje dziaÅ‚anie pobudzajÄ…ce, a jeÅ›li wydÅ‚użymy ten proces o kilka minut – uspokaja. PamiÄ™tajmy też, że te same liÅ›cie można zaparzać dwa lub trzy razy – dodaje dietetyk z Naturhouse.
Zielona herbata zawiera kofeinę, w jednej filiżance znajduje się jej ok. 40 mg, dlatego nie należy spożywać jej w nadmiarze. Wypicie kilkunastu filiżanek może spowodować uczucie niepokoju, bóle głowy czy nadpobudliwość.

Z torebki czy liściasta?

Nie mniej ważny jest sam wybór rodzaju zielonej herbaty. Zdecydowanie lepsze od tych w postaci granulek czy spakowanych w torebeczki są odmiany liściaste. Liście dobrej gatunkowo herbaty mają kolor od srebrzystego do ciemnozielonego, a po zaparzeniu stają się duże, ciężkie i opadają na dno szklanki.
Zielona herbata odpowiednio dobrana i parzona, a także pita z umiarem ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Napój podany z cytryną, kostkami lodu i świeżymi listkami mięty doskonale sprawdzi się również podczas upałów.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma pizza bez mięsa
Ile kalorii ma pasta wege
Torebki i inne dodatki

Wersja do druku