Gdzie najlepiej spędzić w bloku długie letnie wieczory? Oczywiście tam gdzie jest najchłodniej, czyli na balkonie lub tarasie. I choć daleko nam do wielogodzinnych biesiad na świeżym powietrzu rodem z Włoch czy Hiszpanii, to warto aby, nasz rodzimy balkon i taras, stały się miejscem wyjątkowym, słoneczną przestrzenią, która dzięki naszym kreatywnym pomysłom będzie nie tylko przyczyną wybuchu zazdrości wścibskich sąsiadów, ale przede wszystkim naszą prywatną oazą relaksu i odpoczynku.

Jak to zrobić? Sposobów z pewnością znajdziemy wiele.  W zależności od metrażu i  preferowanego przez nas stylu, warto zainwestować w meble ogrodowe i dodatki, które będą współgrały z resztą mieszkania i architekturą budynku – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com

Decydując się na taras w stylu angielskim, powinniśmy zainwestować w żeliwne meble ogrodowe, których klimat podkreślą efektowne doniczki z kwiatami lub lampy, nawiązujące do romantycznych lampionów sprzed lat. Z kolei jeśli pociąga nas minimalizm, to  na balkon lub  taras wstawmy proste meble ogrodowe, ozdobione np. ciekawymi poduszkami i siedziskami. Efekt może wzmocnić nowoczesne oświetlenie zewnętrzne. W przypadku nowoczesnego balkonu  lub tarasu warto zrezygnować z oranżerii na rzecz jednej lub dwóch ciekawych roślin. Zwolennicy śródziemnomorskich klimatów powinni rozejrzeć się za meblami ratanowymi, wiklinowymi etc. Pamiętajmy jednak, że tego typu rozwiązania  szybko wypalają słoneczne promienie. Nic tak nie podkreśli śródziemnomorskiego klimatu, jak roślinność. Dlatego w przypadku śródziemnomorskiego pomysłu na balkon czy taras, warto posadzić w np. glinianych donicach np. lawendę, oleandry, fikusy czy  drzewko laurowe.

- Aranżując taras lub balkon warto pomyśleć o materiałach odpornych na warunki atmosferyczne.  Bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu miejscach klinkiery, posiadające najwyższą wytrzymałość zarówno  na wysokie ujemne jak i  dodatnie  temperatury. Ponadto wspomniane klinkiery są  bardzo odporne na uszkodzenie mechaniczne, a ich barwa pozostaje niezmienna przez kilka ładnych lat – radzi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań, z pewnością postawią na podłogę drewnianą. W przypadku balkonu i  tarasu, ze względu na szczególne warunki atmosferyczne, wybór rodzaju drewna jest niezwykle istotny. Twarde  gatunki drewna, takie jak nasze rodzime dębowe lub egzotyczne typu ipe (lapacho), bilinga, massaranduba, cechuje wysoka odporność na ścieranie, uszkodzenia, czy zarysowania. Natomiast odporne na wilgoć jest drewno o tak zwanej dużej stabilności. Z gatunków krajowych największą stabilność ma drewno dębowe, z egzotycznych – tek i bangkirai. Znakomicie sprawdzają się na balkonie i tarasie także  zaimpregnowane ciśnieniowo; deski sosnowe lub świerkowe , jak również  impregnowane  deski dębowe . W przeciwieństwie do płytek, drewno na balkonie jest ciepłe w dotyku, a jednocześnie nie nagrzewa się latem. Jeśli chcemy położyć na zewnątrz płytki, to zwróćmy uwagę, by były one  mrozoodporne i antypoślizgowe. Istotny jest także sposób ich położenia. Położone na posadzce w tzw. karo spowodują, że balkon lub taras  będzie wyglądał na większy. Bardziej odważni mogą pokusić się o fantazyjną mozaikę. Dużą popularnością cieszą się również na polskich balkonach i tarasach tzw. wykładziny tarasowe, szczególnie te, imitujące zieloną murawę rodem z piłkarskiego stadionu.
Pomysłów na urządzenie balkonu lub tarasu w naszym nowym „M” jest z pewnością wiele. Urządzając kącik pod chmurką, pamiętajmy jednak, że zarówno styl, aranżacja jak i eksploatacja  balkonu czy tarasu zależy przede wszystkich od nas samych – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak dobrać lampę

Wersja do druku