Truskawki są jednymi z najpopularniejszych polskich owoców. Dziecko zapytane, jaki owoc najbardziej lubi, zazwyczaj odpowiada, że właśnie truskawki. Polska słynie z produkcji tych wspaniałych owoców, a liczba przepisów na truskawkowe ciasta i desery jest w naszym kraju największa w Europie.

 Truskawki kuszÄ… zapachem i smakiem, a ponadto zawierajÄ… dużo cennych zwiÄ…zków chemicznych, dlatego zaleca siÄ™ jeść ich  jak najwiÄ™cej. Z truskawek można także przygotować domowe maseczki, które odżywiajÄ… i rozÅ›wietlajÄ… skórÄ™ twarzy, szyi i dekoltu. Tak jak i inne owoce mogÄ… także pomóc w zrzuceniu zbÄ™dnych kilogramów, gdyż zawierajÄ… niespeÅ‚na 40 kcal/100 g skumulowanych głównie w cukrze prostym- fruktozie. Owoce, z uwagi na dużą zawartość wody, wypeÅ‚niajÄ…c ukÅ‚ad pokarmowy, zmniejszajÄ… odczuwanie gÅ‚odu.

Truskawka, czyli poziomka
    Z biologicznego punku widzenia truskawka nie jest gatunkiem roÅ›liny wystÄ™pujÄ…cym w stanie dzikiem w przyrodzie. MaÅ‚o kto wie, że ten popularny w Polsce owoc to mieszaniec dwóch gatunków poziomki. Dzikie poziomki rosnÄ… prawie na caÅ‚ym Å›wiecie, z wyjÄ…tkiem Afryki i Antypodów. W starożytnej Europie cenione byÅ‚y głównie przez Rzymian, nie tylko ze wzglÄ™du na smaczne owoce, ale również z uwagi na swój ozdobny wyglÄ…d oraz wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze. Uważano wówczas, że pomagajÄ… w przeciwdziaÅ‚aniu depresji, obniżajÄ… gorÄ…czkÄ™, Å‚agodzÄ… infekcje gardÅ‚a, choroby krwi i wÄ…troby, a także odÅ›wieżajÄ… oddech. Mimo tych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, przez wiele stuleci, Europejczycy poziomki pozyskiwali z lasu, a ich uprawÄ™ zaczÄ™li dopiero w XIV wieku. Z kolei po drugiej stronie Atlantyku, ówczeÅ›ni mieszkaÅ„cy Ameryki mieli już opanowanÄ… sztukÄ™ rozmnażania i produkcji poziomek na przydomowych poletkach. Niestety, w tworzeniu truskawki udziaÅ‚u nie braÅ‚a nasza rodzima,  wystÄ™pujÄ…ca w lasach,  poziomka pospolita. Protoplastami truskawki sÄ… dwa gatunki poziomek amerykaÅ„skich: wirginijska, dziko rosnÄ…ca prawie na caÅ‚ym obszarze Ameryki Północnej oraz poziomka chilijska, którÄ… spotkać można na piaszczystych wydmach pacyficznego wybrzeża  Ameryki PoÅ‚udniowej i na poÅ‚udniowych obszarach Ameryki Północnej. Te dwa gatunki roÅ›lin wystÄ™pujÄ… na zupeÅ‚nie innych terenach i preferujÄ… inne Å›rodowiska, dlatego fizycznie nie mogÅ‚o dojść do ich skrzyżowania.

    Pierwsze nasiona poziomki wirginijskiej trafiÅ‚y do kolekcji europejskich ogrodów botanicznych w XVI w., a juz 100 lat później byÅ‚y ogólnie dostÄ™pne dla ogrodników.  Z kolei poziomkÄ™ chilijskÄ… na Stary Kontynent przywieziono dopiero w XVIII w.  Niestety byÅ‚y to roÅ›liny wytwarzajÄ…ce wyÅ‚Ä…cznie kwiaty żeÅ„skie, nie owocujÄ…ce wcale lub bardzo sÅ‚abo. Do spotkania tych dwóch smacznych amerykaÅ„skich poziomek doszÅ‚o prawdopodobnie w jednym z holenderskich ogrodów botanicznych. Przypadkowe zapylenie kwiatów poziomki chilijskiej pyÅ‚kiem pochodzÄ…cym z kwiatów poziomki wirginijskiej zaowocowaÅ‚o niesamowitÄ… niespodziankÄ…. Nowe, o dużych i smacznych owocach, roÅ›liny zaintrygowaÅ‚y botaników, a w 1776 roku francuski ogrodnik Antoine Nicholas Dechesne udowodniÅ‚, że pochodzÄ… one z krzyżówki dwóch poziomek. PoczÄ…tkowo hybrydy (mieszaÅ„ce dwóch odrÄ™bnych gatunków) nazywano poziomkami ananasowymi, w zwiÄ…zku z podobnym do ananasa smakiem. Pod koniec XVIII hodowlÄ… truskawek zajÄ™li siÄ™ Anglicy, którzy wypracowali stosowane obecnie techniki krzyżowania  i wytworzyli wiele odmian tych smacznych owoców.

    DziÅ› możemy cieszyć siÄ™ truskawkami owocujÄ…cymi wiele razy do roku, odmianami wczesnymi, późnymi, deserowymi, przystosowanymi do przetwórstwa czy nawet bardziej lub mniej sÅ‚odkimi. Istnieje także wiele odmian dostosowanych do warunków glebowych i klimatycznych. Truskawki pochodzÄ…ce z chÅ‚odniejszych rejonów strefy klimatu umiarkowanego sÄ… bardziej aromatyczne i smaczniejsze niż owoce z obszarów ciepÅ‚ych, np. poÅ‚udniowej Europy. NajwiÄ™kszymi producentami tych wyÅ›mienitych owoców sÄ… Stany Zjednoczone, Hiszpania, Polska, Japonia oraz Chiny. Polska jeszcze do niedawna byÅ‚a najwiÄ™kszym w Europie eksporterem truskawek. DziÅ› niestety rynek zalewany jest przez tanie owoce z Chin, które produkowane sÄ… w nieznany sposób, skutkiem czego ich smak różni siÄ™ zdecydowanie od krajowych.

Co lubiÄ…?
Truskawki nie są zbytnio wymagające odnośnie gleby, ale najlepiej udają się na ziemiach lekko kwaśnych (pH 5,5-6,0) przewiewnych, próchnicznych z niedużym dodatkiem gliny. Do założenia poletka nie będą się nadawały kotliny i zagłębienia terenu, gdzie gromadzi się zimne powietrze. Może to powodować w okresie wiosennym uszkadzanie kwiatów przez przymrozki. Pole pod truskawki powinno być wolne od szkodników glebowych, głównie: drutowców lub pędraków. Po stwierdzeniu ich występowania w ilości wyższej od progu zagrożenia, należy zrezygnować z danego pola lub zniszczyć szkodniki przed sadzeniem roślin.
Przed wsadzeniem roÅ›lin koniecznie musimy pozbyć siÄ™ chwastów trwaÅ‚ych (perz, ostrożeÅ„, powój). Nie należy zakÅ‚adać truskawkowego poletka na ugorach, Å‚Ä…kach oraz w miejscach, gdzie wczeÅ›niej uprawiano już te smaczne owoce, a przekopanÄ… glebÄ™ trzeba zasilić obornikiem. Nie możemy dopuÅ›cić do zachwaszczenia plantacji po jej zaÅ‚ożeniu, dlatego powinniÅ›my wokół roÅ›lin oraz z miÄ™dzyrzÄ™dziach spulchniać  glebÄ™ motykÄ…. Na plantacjach owocujÄ…cych (2-letnich i starszych) możemy również kosić po zbiorze liÅ›cie (najpóźniej w 2 tyg. po zbiorach). Skoszone liÅ›cie należy wygrabić i usunąć z poletka. Jest to dobry  zabieg fitosanitarny, ograniczajÄ…cy wystÄ™powanie chorób i szkodników.
 Najlepszym terminem do zakÅ‚adania truskawkowego poletka jest okres leni.  JeÅ›li posiadamy dobrze ukorzenione sadzonki oraz  wystÄ™puje sprzyjajÄ…ca aura (brak upałów bÄ…dź ciÄ…gÅ‚ych deszczów) to w roku nastÄ™pnym uzyskujemy duży plon owoców. Na jesieÅ„ z kolei pogoda zazwyczaj jest sprzyjajÄ…ca, ale istnieje ryzyko nie ukorzenienia siÄ™ sadzonek oraz ich przemarzniÄ™cia. Poza tym roÅ›liny późno sadzone dajÄ… niewielki plon w roku nastÄ™pnym. Sadzenie truskawek wczesnÄ… wiosnÄ… jest korzystniejsze niż późnojesienne. Pod warunkiem, że dysponujemy sadzonkami. Truskawki bez problemów siÄ™ ukorzeniajÄ… i silnie rosÄ… po posadzeniu.

 Samo zdrowie
    Truskawki zawierajÄ… dużo witamin i niemal wszystkie najpotrzebniejsze dla czÅ‚owieka makro i mikroelementy. Zawarty w truskawkach wapÅ„, fosfor i magnez sprawiajÄ…, że ludzki organizm ulega odkwaszeniu, dlatego owoce te szczególnie polecane sÄ… osobom z problemami gastrycznymi oraz cukrzykom. ZnajdujÄ…cy siÄ™ w dojrzaÅ‚ych owocach enzym uÅ‚atwiajÄ…cy trawienie, bromelina, również dziaÅ‚a korzystnie na caÅ‚y ukÅ‚ad pokarmowy. Może ponadto pomagać w rozpuszczaniu skrzepów krwi i być przydatny w leczeniu chorób wieÅ„cowych. Pomaga obniżać przekrwienie zatok, Å‚agodzi infekcje przewodu moczowego, a także intensyfikuje dziaÅ‚anie antybiotyków. Duża zawartość wody sprawia, że owoce te dziaÅ‚ajÄ… moczopÄ™dnie, co ma zastosowanie przy leczeniu chorób nerek.  Z kolei wysoka zawartość żelaza może być przydatna w produkcji  hemoglobiny oraz wzmocni nasz organizm. Truskawki powinni jeść także chorzy na reumatyzm, artretyzm oraz majÄ…cy kÅ‚opoty z wÄ…trobÄ…, a także z prawidÅ‚owym krzepniÄ™ciem krwi, pracÄ… serca i mięśni. Ponadto Å›ladowe iloÅ›ci manganu mogÄ… wpÅ‚ywać korzystnie na skórÄ™ i wÅ‚osy. Truskawka zawiera także pektyny - rozpuszczalne w wodzie wielocukry, obniżajÄ…ce poziom cholesterolu i neutralizujÄ…ce substancje toksyczne. Te smaczne owoce w swoim skÅ‚adzie posiadajÄ…  również fitocyny, dziaÅ‚ajÄ…ce bakteriobójczo oraz kwas elegonowy, który walczÄ…c z wolnymi rodnikami, jest tarczÄ… ochronnÄ… przed nowotworami. Z kolei antocyjany (glikozydy) zawarte w truskawkowych owocach obniżajÄ… kruchość naczyÅ„ wÅ‚osowatych i polepszajÄ… jakość widzenia wzmagajÄ…c ukrwienie oka. PamiÄ™tajmy, że truskawka tak jak każdy owoc może uczulać. Dlatego na poczÄ…tku, gdy tylko pojawiÄ… siÄ™ na naszej grzÄ…dce nie można siÄ™ nimi objadać.

    Warto wiedzieć, że truskawek nie wolno moczyć zbyt dÅ‚ugo w wodzie, z uwagi na wypÅ‚ukanie cennych witamin i minerałów rozpuszczalnych wÅ‚aÅ›nie w tym pÅ‚ynie. PamiÄ™tajmy też, że szypuÅ‚kÄ™ odrywamy od owocu dopiero po umyciu, nigdy przed! Nie tylko owoce dziaÅ‚ajÄ… korzystnie na ludzki organizm. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje także napary z liÅ›ci truskawek przy niedokrwistoÅ›ci, kamicy żółciowej, szkorbucie i anemii, z uwagi na wysoki w nich udziaÅ‚ skÅ‚adników mineralnych, w tym żelaza.

Truskawki i uroda
    Oprócz swoich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odżywczych truskawka znalazÅ‚a także duże zastosowanie w kosmetologii. Późna wiosna i lato to najlepsza pora, na to by skórze twarzy zaaplikować  truskawkowÄ… maseczkÄ™. Jest to o tyle istotne, iż skÅ‚adniki zawarte w sokach owocowych  Å›wietnie nawilżajÄ…, oczyszczajÄ…, odprężajÄ…, rozjaÅ›niajÄ… i odżywiajÄ… szorstkÄ…  oraz zmÄ™czonÄ… cerÄ™. Szczególnie intensywnie dziaÅ‚a maseczka z truskawek, sprawiajÄ…ca, ze skóra staje siÄ™ delikatna w dotyku i Å›wieża w wyglÄ…dzie. Obecne w truskawkach kwasy owocowe (cytrynowy, jabÅ‚kowy, salicylowy, oksalowy, winny),  garbniki i witamina C delikatnie wybielajÄ… cerÄ™ i likwidujÄ… przebarwienia, w tym piegi. Truskawkowa maseczka polecana jest również dla osób z permanentnie przetÅ‚uszczajÄ…cÄ… siÄ™ skórÄ…, skÅ‚onnÄ… do wyprysków. Maseczki truskawkowe można aplikować sobie na wczeÅ›niej oczyszczonÄ… skórÄ™ twarzy dekoltu i szyi, nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Osoby o cerze wrażliwej powinny jednak dzieÅ„ wczeÅ›niej przeprowadzić test uczuleniowy sprawdzajÄ…c, czy bardzo silne soki  owocowe, nie powodujÄ… żadnej nieoczekiwanej reakcji. Na oczyszczonÄ… skórÄ™ przedramienia należy wetrzeć sobie kilka kropel truskawkowego soku. To samo można powtórzyć rozcierajÄ…c truskawkÄ™ na skórze za uchem.

Najprostsze kosmetyczne użycie truskawek polega na rozgnieceniu na gÅ‚adkÄ… masÄ™ kilku soczystych, niezbyt miÄ™kkich owoców i naÅ‚ożeniu uzyskanej papki na oczyszczonÄ… wczeÅ›niej skórÄ™ twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach, gdy maseczka zacznie wysychać, należy zmyć jÄ… ciepÅ‚Ä… wodÄ….  MaseczkÄ™ rozÅ›wietlajÄ…cÄ… przygotowuje siÄ™ z rozgniecionych Å›wieżych lub mrożonych truskawek z dodatkiem Å‚yżeczki wysokiej jakoÅ›ci oliwy z oliwek (extra vergine). Maseczka powinna znajdować siÄ™ na twarzy 15-20 minut, po czym należy jÄ… zmyć ciepÅ‚Ä… wodÄ…. Zabieg ten szczególnie polecany jest (z wykorzystaniem owoców mrożonych) podczas skracajÄ…cego siÄ™ dnia Å›wietlnego oraz w okresie zimowym.
Z kolei odżywiająca maseczka truskawkowo-miodowa polecana jest dla skóry zmęczonej i szarej. Truskawki należy przetrzeć przez drobne sitko i usunąć jak najwięcej nasion po czym dodać dużą łyżkę miodu i dokładnie wymieszać. Uzyskaną masę nakłada się na 15 minut na twarz i dekolt, po czym zmywa się ciepła wodą lub mlekiem.

Owoc, który nie jest owocem
Owoc truskawki, zwany często jagodą z botanicznego punku widzenia nie jest jednak owocem, a rozrośniętym dnem kwiatowym. Faktyczne truskawkowe owoce, nazywane niełupkami, są małe, brązowe, chrupkie i znajdują się na powierzchni soczystego dna kwiatowego, zatopione mniej lub bardziej w jego miąższu.

Co znajdziemy w 100 g truskawek?

Aż 6,2 grama wÄ™glowodanów, 2,2 grama bÅ‚onnika i tylko 0,6 gramów biaÅ‚ka. Z kolei dość bogaty jest udziaÅ‚ witamin i minerałów. 100 g truskawek zawiera: 30 μg witaminy A; 0,02 mg witaminy B1; 0,03 mg witaminy B2; 0,4 mg witaminy B3 (PP); 0,06 mg witaminy B6; 60 mg witaminy C; 0,2 mg witaminy E; 20 μg  kwasu foliowego. Z minerałów najwiÄ™kszy udziaÅ‚ majÄ…: potas 160 mg, fosfor 23 mg i wapÅ„ 22 mg, magnez 12 mg, sód 2 mg, żelazo 0,7 mg oraz cynk 0,1 mg. ResztÄ™ truskawkowej masy (85- 93 %) stanowi woda


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Przepis na kompot z pigwy na zimÄ™
Miętus w śmietanie kalorie

Wersja do druku