Co piąte dziecko w Sierra Leone nie doczeka swoich piątych urodzin. Podstawowe szczepionki przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi mogą uratować życie tych maluchów. W ramach kampanii charytatywnej „Faceci ratują dzieci” UNICEF chce dostarczyć szczepionki dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone.

Wczesna ochrona jest kluczem do zdrowego życia i prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Szczepienia wykonane w ciągu pierwszych dwóch lat życia maluchów są szczególnie istotne
dla ich prawidłowego rozwoju i zapewniają ochronę przed licznymi chorobami. Dziecko,
które nie otrzymało szczepień, jest słabsze, częściej choruje, wolniej się rozwija i jest bardziej narażone na śmierć. Każda kobieta w musi mieć zapewnioną ochronę przeciw tężcowi,  aby jej dziecko bezpiecznie przyszło na świat.

Z pomocą maluchom w Sierra Leone przyszedł UNICEF. W Polsce prowadzona jest obecnie kampania „Faceci ratują dzieci”, której celem jest zebranie funduszy na szczepionki przeciw polio, gruźlicy lub tężcowi dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone. Spośród dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, zaledwie 39% otrzymuje komplet niezbędnych szczepień. Koszt szczepionek nie jest duży:
•    0,41 PLN szczepionka p/polio
•    0,31 PLN szczepionka p/gruźlicy
•    0,19 PLN szczepionka p/tężcowi
Według danych UNICEF z października 2010 roku wprowadzenie do Sierra Leone nowych szczepionek będzie wymagało zwiększenia możliwości ich magazynowania o 300%.
Ponad 25-letnie chłodnie trzeba będzie zastąpić nowymi. Z 1071 istniejących i sprawdzonych punktów medycznych tylko 723 posiadało lodówki, z których działało tylko 75%. W latach
2007-2011dzięki wsparciu UNICEF odnowiono system chłodni wprowadzając około
700 lodówek na baterie słoneczne, wymianę niektórych pojemników do przewozu szczepionek
i wzmocnienie zasobów ludzkich.

W styczniu 2011 roku do programu rutynowych szczepień w Sierra Leone została wprowadzona nowa szczepionka przeciwko pneumokokom (PCV 13). Wraz z pięcioskładnikową szczepionką (pentavalent) wprowadzoną w 2007 roku, służą zwalczaniu zapalenia płuc u dzieci. W latach 2012-2013 planuje się wprowadzić do kalendarza szczepień nową szczepionkę przeciw rotawirusom.
Niezbędnymi elementami programów szczepień są szkolenia w zakresie planowania
i przeprowadzania szczepień oraz akcje mobilizacji mieszkańców, aby jak najwięcej rodziców zachęcić do zaszczepienia dzieci. UNICEF współpracuje również z władzami Sierra Leone,
aby w przyszłości to państwo przejęło obowiązek zapewnienia każdemu dziecku bezpłatnych szczepień.
Pokaż swoja siłę! Wystarczy 74 zł, aby zapewnić 180 szczepionek przeciwko polio.
Akcję UNICEF można wesprzeć online na www.faceciratujadzieci.pl lub dokonać przelewu
na konto: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku