Refluks żołądkowo-przełykowy jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Codzienne objawy tej choroby występują u 10% osób populacji krajów wysoko rozwiniętych, a raz na tydzień nawet u 20%. Objawy choroby obniżają jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bagatelizujemy objawy, a tymczasem nieleczony refluks może mieć fatalne skutki.

Choroba refluksowa przeÅ‚yku jest chorobÄ… przewlekÅ‚Ä… Ze wzglÄ™du na ilość osób dotkniÄ™tych dolegliwoÅ›ciÄ… jest nazywana chorobÄ… cywilizacyjnÄ…. Wielu chorych wymaga leczenia nawet do koÅ„ca życia. Jest nie Å‚atwa w prowadzeniu lecz można jÄ… kontrolować na tyle, by nie utrudniaÅ‚a  życia. Wymaga to od pacjenta Å›cisÅ‚ej współpracy z lekarzem – mówi lek. med. PaweÅ‚ Mika z Pracowni Endoskopii Scanmed Multimedis w Krakowie.

Co to jest refluks?
Choroba refluksowa przeÅ‚yku jest to stan w którym dochodzi do patologicznego zarzucania treÅ›ci żoÅ‚Ä…dkowej do przeÅ‚yku. Choroba może mieć bezobjawowy przebieg – wówczas zmiany zapalne w przeÅ‚yku stwierdza siÄ™ zupeÅ‚nie przypadkowo podczas badania gastroskopowego. Na samym poczÄ…tku procesu diagnostycznego bardzo istotnym jest zebranie szczegółowego wywiadu, czyli uzyskanie od pacjenta informacji na temat dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z refluksem – tÅ‚umaczy dr Mika. Do typowych czyli przeÅ‚ykowych objawów choroby należy zgaga czyli uczucie pieczenia za mostkiem oraz puste odbijania oraz cofanie siÄ™ treÅ›ci żoÅ‚Ä…dkowej do przeÅ‚yku. Natomiast do nietypowych objawów należą miÄ™dzy innymi chrypka, szczególnie poranna, suchy kaszel lub Å›wiszczÄ…cy oddech oraz ból w klatce piersiowej jako najczÄ™stsza przyczyna niesercowego bólu zamostkowego. Ponadto refluks może być także odpowiedzialny za pojawienie siÄ™ objawów pozaprzeÅ‚ykowych choroby refleksowej wÅ›ród których należy wymienić astmÄ™ oskrzelowÄ… lub jej zaostrzenie przewlekÅ‚e zapalenie oskrzeli oraz objawów otolaryngologicznych takich jak wspomniana chrypka czy też zapalenie krtani.

Gastroskopia – pierwsze badanie
Diagnostyka choroby jest możliwa poprzez wykonanie w pierwszej kolejnoÅ›ci gastroskopii. W badaniu tym najczęściej stwierdzamy cechy stanu zapalnego w bÅ‚onie Å›luzowej przeÅ‚yku – nadżerki, wybroczyny czy też rumieÅ„. Endoskopia jako metoda z wyboru pozwala nam również uwidocznić ewentualnÄ… obecność przepukliny roztworu przeÅ‚ykowego oraz niedomykalność wpustu, które to zazwyczaj nasilajÄ… objawy refluksu. Możemy również przy jej pomocy stwierdzić powikÅ‚ania choroby refleksowej: przeÅ‚yk Barretta czy zwężenie przeÅ‚yku. Refluks jest chorobÄ… nawrotowÄ…, a to oznacza, że wymaga dÅ‚ugotrwaÅ‚ego leczenia farmakologicznego, a czasem nawet chirurgicznego – tÅ‚umaczy dr Mika. Bardzo istotnym badaniem w przypadku podejrzenia refluksu jest badanie pH– metryczne przeÅ‚yku. Jest to tzw. „zÅ‚oty standard” w diagnostyce tej choroby. Stosuje siÄ™ to badanie u chorych, którzy majÄ… znacznie nasilone dolegliwoÅ›ci refluksowe, lecz nie stwierdzono u nich  zmian endoskopowych. Badanie wykonuje siÄ™ w celu iloÅ›ciowej oceny refluksu. Polega ono na 24 - godzinnym monitorowaniu zmian pH wewnÄ…trz przeÅ‚yku. Jest to możliwe poprzez umieszczenie cienkiej sondy pomiarowej 5 cm powyżej dolnego zwieracza przeÅ‚yku. Sensor umieszczony na koÅ„cu tej sondy przekazuje informacje do znajdujÄ…cego siÄ™ na zewnÄ…trz rejestratora.

Refluks należy leczyć!
Na poczÄ…tku leczenie refluksu należy przestrzegać zasady ogólnych dotyczÄ…cy zmiany stylu życia.  PolegajÄ… one przede wszystkim na modyfikacji zwyczajów żywieniowych Pacjenta. Jest to niezwykle pomocne dla zachowania prawidÅ‚owych procesów zachodzÄ…cych na linii przeÅ‚yk – żoÅ‚Ä…dek. Odpowiednia dieta znacznie zmniejsza objawy choroby. I tak podstawÄ… jest ograniczenie spożycia tÅ‚uszczu, alkoholu i kawy. Ostatni posiÅ‚ek powinien być przyjÄ™ty na 2-3 godziny przed snem. Napoje gazowane powinny zniknąć z menu, gdyż powodujÄ… odbijanie siÄ™ i tym samym zwiÄ™kszajÄ… ryzyko zarzucania treÅ›ci żoÅ‚Ä…dkowej do przeÅ‚yku. Osoby otyÅ‚e powinny bezwzglÄ™dnie zredukować masÄ™ ciaÅ‚a. Ważnym jest również zaprzestanie palenia papierosów. Unikajmy również octu, ostrych przypraw i czekolady pod każdÄ… postaciÄ… – opowiada specjalista Scanemd Multimedis.
Leczenie farmakologiczne sprowadza siÄ™ do przyjmowania leków hamujÄ…cych wydzielanie kwasu solnego (inhibitory pompy protonowej i H2-blokery), leków zobojÄ™tniajÄ…cych kwas solny i osÅ‚aniajÄ…ce bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ…, oraz leków prokinetycznych tzn. poprawiajÄ…cych perystaltykÄ™ przewodu pokarmowego. JeÅ›li leczenie zachowawcze i farmakologiczne jest nieskuteczne  lub nie przynosi zadowalajÄ…cych efektów należy rozważyć leczenie operacyjne szczególnie u mÅ‚odych pacjentów.  Nieleczona choroba, może doprowadzić do powikÅ‚aÅ„. Objawy takie jak trudnoÅ›ci w poÅ‚ykani czy bolesne poÅ‚ykanie, utrata masy ciaÅ‚a lub krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego należą do grupy objawów alarmowych, które wymagajÄ… pilnej diagnostyki i leczenia.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku