Za oknami jesień, czas długich wieczorów i zmiennej pogody. To także trudny czas dla okularników i ich okularów. Wiedzą oni doskonale, że zaparowania, zabrudzenie czy zarysowanie na powierzchni szkieł bardzo negatywnie wpływają na komfort widzenia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że wiele z podejmowanych prób czyszczenia niszczy szkła i oprawki. O czym powinniśmy pamiętać, chcąc zapewnić okularom jak najdłuższą trwałość?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawÄ™ z tego, że rzadkie, ale intensywne czyszczenie szkieÅ‚ przynosi efekt odwrotny, niż zamierzamy. Soczewki należy czyÅ›cić czÄ™sto i delikatnie – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do nieodwracalnych zarysowaÅ„, które po prostu bÄ™dÄ… przeszkadzać nam w patrzeniu. PowinniÅ›my także używać miÄ™kkich Å›ciereczek z mikrofazy – chusteczki higieniczne czy rÄ…bek koszuli mogÄ… uszkodzić szkÅ‚o.

Dobre szkła są odporniejsze

W codziennym zabieganiu i intensywnym tempie dzisiejszego życia regularne pielÄ™gnowanie okularów czÄ™sto schodzi na dalszy plan. WybierajÄ…c szkÅ‚a okularowe, warto wiÄ™c zastanowić siÄ™ nad zamówieniem do nich specjalnych powÅ‚ok, które zwiÄ™kszÄ… ich wytrzymaÅ‚ość. - PowÅ‚oki antyrefleksyjne sÄ… konstruowane z kilku warstw – m.in. odpowiadajÄ…cych za dodatkowe utwardzenie i odporność na szczególnie trudne do unikniÄ™cia mikro zarysowania – mówi Monika Krygier z firmy JZO, producenta m.in. soczewek z powÅ‚okÄ… Ideal Max. – MogÄ… też uÅ‚atwiać czyszczenie szkieÅ‚, zmniejszać ilość refleksów Å›wietlnych oraz elektrostatyczność, co ogranicza przyleganie drobnych zabrudzeÅ„.

PamiÄ™tajmy, że nigdy nie wolno czyÅ›cić soczewek na sucho! Za każdym razem należy użyć bieżącej wody oraz odpowiedniego detergentu. Może to być np. delikatne mydÅ‚o (nie zaleca siÄ™ chemii gospodarczej), ale najbardziej skuteczny i najbezpieczniejszy bÄ™dzie specjalny Å›rodek, dostÄ™pny w punktach optycznych. Przy wyborze takiego preparatu też nie powinniÅ›my oszczÄ™dzać – najlepiej, aby jego producentem byÅ‚a firma, która wykonaÅ‚a nasze soczewki. Wtedy bÄ™dziemy mieć gwarancjÄ™, że produkt bÄ™dzie odpowiedni dla szkieÅ‚.

Diabeł tkwi w nawykach

Uważajmy także, aby nieprawidÅ‚owy uchwyt podczas czyszczenia nie spowodowaÅ‚ zniszczenia oprawek. - Źle wypracowane nawyki sÄ… czÄ™stÄ… przyczynÄ… odksztaÅ‚cenia oprawy okularowej także podczas najbardziej chyba prozaicznej czynnoÅ›ci – zdejmowania i zakÅ‚adania okularów – mówi Monika Krygier. - Kto bowiem pamiÄ™ta o zasadzie, że okulary należy chwytać obiema rÄ™kami w poÅ‚owie dÅ‚ugoÅ›ci zauszników? A znieksztaÅ‚cone okulary, zamiast korygować nasz wzrok, mogÄ… jeszcze bardziej pogÅ‚Ä™bić wadÄ™ – wyjaÅ›nia. JeÅ›li już zdarzy nam siÄ™, że oprawki zostanÄ… odksztaÅ‚cone, nie próbujmy naprawiać ich sami! To zadanie dla optyka.

Odpowiedni chwyt to zresztÄ… nie jedyny nawyk, który powinniÅ›my w sobie wyrobić, jeÅ›li chcemy, aby okulary sÅ‚użyÅ‚y nam przez lata. OdkÅ‚adanie ich szkÅ‚ami do doÅ‚u, albo dÅ‚ugotrwaÅ‚e wystawianie na dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych (np. na desce rozdzielczej samochodu) również zmniejsza żywotność naszych „drugich oczu”. Soczewki nie powinny być narażone na gwaÅ‚towne zmiany temperatury, ponieważ może to negatywnie wpÅ‚ynąć na ich wewnÄ™trznÄ… strukturÄ™ oraz trwaÅ‚ość powÅ‚ok uszlachetniajÄ…cych. Najlepiej przechowywać je w sztywnym futerale wyÅ‚ożonym miÄ™kkim materiaÅ‚em.

Musimy zdać sobie sprawÄ™, że odpowiednia pielÄ™gnacja soczewek w naszych okularach, to nie tylko kwestia estetyki. Ich stan ma bowiem wpÅ‚yw na nasze zdrowie oraz zawartość portfela. Warto wiÄ™c przy zakupie szkieÅ‚ zainwestować w wartoÅ›ciowy, wysokiej jakoÅ›ci markowy produkt – niż potem niepotrzebnie wydawać pieniÄ…dze na wymianÄ™ soczewek.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku