Autor: Anna Mazur   Dodano: 2004-09-24
Newsletter:    

Brak orgazmu

Hmm...ciekawe ile kobiet, właśnie w tym momencie, kiedy ja piszę ten artykuł uprawia seks. A jeszcze bardziej ciekawi mnie ile z nich przeżywa lub za chwilę przeżyje prawdziwą rozkosz i osiągnie orgazm. No właśnie, bo z nami kobietami jest trochę inaczej niż z NIMI. Przez bardzo długi czas uważano, że "samice" nie są zdolne do osiągania rozkoszy i po prostu nie maja orgazmu, a pojawienie się go u kobiet tłumaczono "nagrodą" za trudy macierzyństwa.

Problem orgazmu u kobiet nie cieszył się popularnością wśród naukowców. Tak naprawdę nie zajmowano się nim aż do czasów Freuda. To on wyodrębnił orgazm "łechtaczkowy" ( wg niego niedojrzały) i "pochwowy" (dojrzały). Jego pogląd utrzymywał się do 1966 roku, wtedy bowiem badania przeprowadzone przez Williama Mastersa i Virginię Johnson ujawniły, że kobieta ma tylko jeden typ orgazmu, bez względu na to, jaka jest droga dochodzenia do niego. Z licznych badań wynika, że orgazm u kobiet jest zjawiskiem złożonym i mają na niego wpływ czynniki biologiczne, psychiczne ( np. osobowość, postawa wobec własnego ciała, relacje z partnerem ) i czynniki społeczne ( wychowanie, religijność, obyczajowość erotyczna).


Udany związek, optymalny poziom pobudzenia seksualnego, zdrowie fizyczne i psychiczne, wyższy poziom wykształcenia, akceptacja swojego ciała i własnej kobiecości - oto czynniki, które sprzyjają osiąganiu orgazmu.
Wg badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że wśród kobiet aktywnych seksualnie 92% przeżywa orgazm, 87% kobiet dochodzi do niego podczas stosunku pochwowego, 69% w wyniku pobudzenia łechtaczki, 30% podczas stosunku oralnego, 27% dzięki pieszczotom piersi i 6%w trakcie innego rodzaju pobudzeń, np. wibratorem. A co z tym i 8%, które owego orgazmu nie przeżywają? Jakie są tego powody i jakie są rodzaje zaburzeń orgazmu u kobiet:- Orgazm zbyt wczesny - polega na niezdolności do opóźnienia orgazmu, tak aby możliwe było osiągnięcie zadowolenia z seksu ( w USA dotyczy to 10,3% kobiet). Przyczyną tego zaburzenia mogą być m.in. męski typ reaktywności seksualnej ( szybko narastające podniecenie, szczytowanie i szybki zanik podniecenia), doświadczenia z pierwszych kontaktów seksualnych czy nadpobudliwość seksualna.

- Orgazm opóźniony - przyczyną tego zaburzenia są najczęściej czynniki biologiczne ( zaburzenia hormonalne, różnego rodzaju choroby, niskie ciśnienie tętnicze, przyjmowanie niektórych leków) lub psychiczne ( rutyna i monotonia w życiu seksualnym, zmęczenie, stres, niedobór snu). W Polsce problem ten dotyczy 17% kobiet.

- Brak orgazmu ( anorgazmia) - zaburzenie to może mieć charakter pierwotny ( do orgazmu nigdy nie doszło), wtórny ( orgazm był przeżywany w przeszłości), ogólny ( jego brak nie zależy od partnera i typu pobudzenia), sytuacyjny ( może dotyczyć współżycia z konkretną osobą).Brak orgazmu można podejrzewać w przypadku kiedy kobieta współżyjąc odczuwa podniecenie i kontakt seksualny przebiega prawidłowo pod względem czasu trwania i typu pobudzenia, a mimo to orgazm nie występuje. Nie należy natomiast martwić się kiedy kobieta podczas stosunku nie była podniecona lub czas jego trwania był dla niej zbyt krótki.


Zaburzenia orgazmu można leczyć. W większości przypadków wystarcza dobrze zebrany wywiad i podstawowe badania laboratoryjne. W trudniejszych przypadkach stosuje się specjalne kwestionariusze, skale, testy oraz badania z zastosowaniem aparatury pomiarowej. Leczenie powinno być dostosowane do wyników badań diagnostycznych, osoby pacjentki, relacji partnerskich itp.


Leczenie najwyraźniej przynosi skutki, bo z biegiem lat coraz mniej kobiet ma problemy z orgazmem. W latach 20-tych XX wieku w USA problem ten miało 40% kobiet, w latach 90-tych liczba ta spadła do 13%.


Więc, tak jak kiedyś uważano, że nie ma "samicy", która kiedykolwiek przeżyłaby orgazm, tak ( miejmy nadzieję) za jakiś czas nie będzie kobiety, która by orgazmu nigdy nie przeżyła.
Inne artykuły:
W sieci: Feminizm ma wiele twarzy Clippo - Odkryj Sekrety Lasu Clippo Orzeźwienie Konkurs Olaf-Benz! Ostatnie historie Olgi Tokarczuk Nowe sklepy HiMountain Sylwia Gruchała w polki.pl Wywiad z Janiną Ochojską w ngo.pl e-prawnik.pl równo dla kobiet i mężczyzn FITness przez Internet Brak orgazmu Nowy Club Książka Kucharska Ludzi Pracy Cropp Town jesień - zima 2004 vol.1 Monitor jak damska torebka?

Nasze Forum


Twój komentarz dodaj


Moda

Galeria

Color Freek na wiosnę Nowa kolekcja fryzur Schwarzkopf Album Polish Hair Design Świąteczna kolekcja akcesoriów kuchennych

Tagi:

-
REKLAMA    KONTAKT    PARTNERZY    REDAKCJA    Regulamin i polityka prywatności   mapa serwisu
© 2004 - 2014 Herbert Grossfuss Media