W niemal każdym większym mieście Europy w okresie świąt Bożego Narodzenia ustawiona została „publiczna“ choinka. Opierając się na różnych źródłach archiwalnych można przypuszczać, że po raz pierwszy choinka pojawiła się właśnie na Placu Ratuszowym w Tallinie już w 1441 roku.

Według Jüri Kuuskemaa, estońskiego historyka sztuki, w archiwum w Hamburgu znajdują się dokumenty, z których wynika, że członkowie Bractwa Czarnogłowych na Placu Ratuszowym w Tallinie ustawili ozdobioną choinkę już w 1441 roku, a może nawet wcześniej. Prawdopodobnie był to świerk, gdyż gdyby na Placu Ratuszowym została zapoczątkowana tradycja ustawiania jakiegoś innego drzewka lub wznoszenia na przykład masztu, prawdopodobnie przetrwałaby dłużej.

Ponieważ, według Kuuskemaa, z okresu średniowiecza zachowało się stosunkowo mało dokumentów historycznych, tradycja choinki bożonarodzeniowej na Placu Ratuszowym jest o kilka wieków starsza niż w Europie Zachodniej. 1441 rok może stanowić najwcześniejszą tradycję choinki bożonarodzeniowej. W Berlinie pierwsza publiczna choinka została ustawiona w 1780 roku, w Paryżu dopiero w 1865 roku - Kuuskemaa porównuje różnice czasowe dotyczące różnych krajów.

Istnieją przypuszczenia, że ustawiana przed Ratuszem choinka była w średniowieczu ozdabiana różami wykonanymi z papieru lub materiału oraz pochodniami. Gdy zapadał wieczór, zapalano światełka na choince, wystrzeliwano fajerwerki, a wokół drzewka gromadzili się nieżonaci kupcy i niezamężne dziewczęta, aby tańczyć i śpiewać. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Tallina, bo zapusty oznaczały koniec świąt Bożego Narodzenia, następnego dnia rozpoczynał się 4-tygodniowy Wielki Post - mówi nam historyk.

W bieżącym roku w Tallinie zostały ustawione dwie „publiczne“ choinki - na Placu Ratuszowym, jak również w dzielnicy Rotermanni. Na obu placach wokół choinki pojawiły się bajecznie piękne jarmarki bożonarodzeniowe, gdzie kupcy oferowali szeroki asortyment rękodzieł, ozdób choinkowych i innych artykułów z okazji Bożego Narodzenia. Miejscowe firmy cateringowe przygotowały kolacje świąteczne w stylu estońskim - począwszy od kaszanki i kiszonej kapusty, a kończąc na piernikach. Można było również cieszyć się napojami świątecznymi, rozgrzewającymi ciało i duszę. Atrakcje dla dzieci to koncerty, konkursy, Święty Mikołaj i zwierzęta.

Jarmarki bożonarodzeniowe w dzielnicy Rotermanni oraz na Placu Ratuszowym można odwiedzać do 9 stycznia 2011 r.








Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii mają pierniczki w czekoladzie
Ile kalorii mają pierniki
Ile kalorii ma ogórki kiszone
Ile kalorii ma kus kus

Wersja do druku