Zazwyczaj w ciąży krążenie tętnicze krwi jest niskie (poniżej 90/60 mm Hg) nazywa się to niedociśnieniem lub hipotonią. Ten stan może powodować różne dolegliwości, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.

Większość lekarzy ginekologów powtarza jednak swoim pacjentkom, że lepiej mieć niskie ciśnienie, niż wysokie, które może być objawem groźnej komplikacji zwanej stanem przedrzucawkowym. Jeśli ci to nie grozi, poznaj sposoby radzenia sobie z kłopotliwymi objawami wywołanymi przez niedociśnienie.

Wszystkiemu winne są hormony, ponieważ w czasie ciąży zachodzą zmiany w krwiobiegu kobiety, przede wszystkim spowolnienie krążenia, zwiększenie objętości krwi przez to nagłe spadki ciśnienia. Działanie hormonów powoduje silne rozszerzenie się naczyń krwionośnych w dolnej części ciała. Progesteron sprawia, się następuje rozluźnienie mięśni gładkich, dzięki czemu macica może się rozciągać w miarę wzrostu dziecka, co działa również na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, powodując zmniejszenie napięcia i spadek ciśnienia. Dlatego większość kobiet w ciąży ma niskie ciśnienie tętnicze.

Jeśli zauważyłaś u siebie kilka charakterystycznych objawów, jak: senność, uczucie zmęczenia, labilność emocjonalną, kłopoty z koncentracją, nudności i wymioty, na pewno masz problemy z niskim ciśnieniem. Często zdarzają się również zasłabnięcia, które najczęściej są niegroźne.

By je zniwelować, unikaj:

- długiego stania,
- dusznych, przegrzanych pomieszczeń.
- miejsc, w których nie możesz usiąść

Jeśli jednak zasłabnięcia powtarzają się, skontaktuj się z lekarzem, by ustalić ich przyczynę. Zasłabnięcia mogą być również efektem hipoglikemii, czyli obniżenia się poziomu cukru we krwi, ich przyczyną może być także anemia, która wymaga leczenia. Samo niskie ciśnienie w czasie ciąży może być również związane z niedokrwistością, ponieważ ten stan wykrywają badania krwi, pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza.

U kobiet spodziewających się dziecka powszechnym zjawiskiem jest spadek ciśnienia przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, tzw. niedociśnienie ortostatyczne. Siła grawitacji ściąga wówczas krew do nóg, powodując jej odpływ z mózgu, co skutkuje zawrotami głowy, lub chwilowym uczuciem szumu w uszach. Nie musisz się jednak obawiać stan ten nie jest groźny i nie wymaga leczenia, mimo to pamiętaj zawsze o stopniowym podnoszeniu się z łóżka, najpierw usiądź a dopiero potem wstań i pochodź trochę, aby mięśnie nóg przepompowały krew z powrotem do serca.

Gdy masz już duży brzuszek, ryzyko omdleń rośnie, zwłaszcza gdy leżysz na plecach. W tej pozycji ciała, powiększona macica uciska duże naczynia krwionośne, przede wszystkim żyłę główną dolną, która odprowadza krew z kończyn dolnych do serca. Ucisk ten utrudnia powrót krwi do serca. W konsekwencji do mózgu dociera mniejsza ilość krwi, co powoduje: mdłości, zimny pot, zaburzenia widzenia, zasłabnięcia. Jeżeli czujesz osłabienie, obróć się na bok lub wstań, możesz także lekko unieść nogi, by ułatwić powrót krwi do serca. Tego typu kłopotom można zapobiegać również pod koniec ciąży kładąc się na lewym boku, gdyż żyła główna dolna biegnie po prawej stornie kręgosłupa, to powinno ustabilizować krążenie krwi.

Jeśli będziesz przestrzegać poniższych podpunktów, twój stan na pewno ulegnie polepszeniu:

- pij przynajmniej dwa, trzy litry płynów na dobę, najlepiej wodę mineralną niskomineralizowaną, herbatki ziołowe dla kobiet w ciąży,
- bądź aktywna fizycznie, ponieważ ruch podnosi ciśnienie krwi, np. spaceruj, zapisz się na basen, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań,
- jeśli przed ciążą piłaś kawę, teraz powinnaś ograniczyć jej spożywanie do maksymalnie dwóch filiżanek na dzień,
- dużo wypoczywaj,
- śpij, mając lekko uniesioną głowę i klatkę piersiową,
- unikaj obfitych posiłków, staraj się jeść małe posiłki a często,
- by pobudzić krążenie krwi, masuj ciało pod prysznicem ruchami w kierunku od stóp do serca, pamiętaj aby woda była letnia, a myjka szorstka.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku