Moda na wykorzystywanie tego zapomnianego warzywa przechodzi odrodzenie. Coraz częściej dynie możemy spotkać na osiedlowych straganikach i w warzywnikach. W dalszym ciągu trochę niechętnie decydujemy się na jej zakup, nie będąc do końca przekonani o sposobach jej przygotowania. Jak się jednak okazuje dynia to bomba witaminowa, która zwłaszcza w okresie jesiennym dostarczyć może naszemu organizmowi wielu potrzebnych składników i witamin!

Zdaniem archeologów historia istnienia dyni sięga 7000 lat przed naszą erą. Wtedy to uprawiana była przez Indian, zamieszkujących tereny dzisiejszego Peru. Odkryto również, że słynny wódz i polityk, Lukullus podawał na swoich słynących z przepychu ucztach dynię smażoną w miodzie. Uczeni greccy najprawdopodobniej mieli podawać świeżo utartą dynię zalaną winem jako środek przeciw zaparciom. U Arabów lekiem na bezsenność natomiast był sok z dyni. Europa o tym warzywie dowiedziała się jednak dopiero w XVI wieku. Dzisiaj rodzina dyniowatych to ponad 120 rodzajów i ponad 80 gatunków. Należą do nich m.in.: melony, arbuzy, kabaczki czy tykwy. Coraz częściej uprawiane są również w Polsce.

Dynia na zdrowie!

Dynię warto jeść nie tylko dla jej walorów smakowych, ale przede wszystkim dla zdrowia. Te niepozorne, warzywo wielkich gabarytów bogate jest przede wszystkim w pełnowartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, delta-7-sterol, triterpeny, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminę C i witaminę D, które znajdują się przede wszystkim w pestkach. Dzięki ich zawartości spożywając suszone pestki dyni jesteśmy w stanie dostarczyć sobie bogatą w karoten prowitaminę A oraz sole mineralne — fosfor, potas, żelazo, wapń i magnez. Ich zawartość posiada działanie antyutleniające wolne rodniki, przeciwdziałając dzięki temu powstawaniu nowotworów i chorobom układu krążenia.

Sam miąższ dyni jest również bardzo zdrowy i wykorzystuje się go przede wszystkim do zup typu krem. Obfituje on przede wszystkim w błonnik, dzięki czemu pobudza trawienie, ma zdolność wiązania toksyn i eliminowanie ich z organizmu. Reguluje gospodarkę wodną i działa odchudzająco.


Reasumując dynia posiada wiele właściwości leczniczych. Spożywając ją w postaci suchych pestek, soku lub wykorzystując jej miąższ do potraw: wspomagamy swój układ odpornościowy, poprawiamy trawienie, dostarczamy sobie wiele potrzebnych witamin i minerałów, a także obniżamy poziom tłuszczów we krwi.


Wypróbowany przez naszą redakcję przepis na krem z dyni

Czas przygotowania wynosi 45 minut.  Przepis na 4 porcje.


Składniki:   

- 1 kg dyni

- 1 litr bulionu warzywnego 

- 2 porcje śmietankowego sera topionego

- szklanka jogurtu naturalnego

- 1 cebula

- przyprawy (kminek, kurkuma, kolendra, chili)

- sól, pieprz

- suszone pestki dyni

Sposób przygotowania:

Dynię oczyscić z nasion, obrać ze skóry, pokroić w centymetrową kostkę. Cebulę pokroić w kostkę i wrzucić do rondla. Po chwili to samo zrobić z dynią i dusić do miękkości. Gdy nieco ostygnie zmiksować, a następnie zalać bulionem. Zagotować, dodać serek topiony i przyprawy. Już na talerzu dodać dwie łyżki jogurtu naturalnego, fantazyjnie go rozprowadzając, posypać świeżo zmielonym pieprzem oraz suszonymi pestkami dyni.

Smacznego!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku