PostÄ™p w medycynie oraz kosmetologii sprawiÅ‚, że niemal zawsze siÄ™gamy po gotowe preparaty czy zabiegi. Nasze prababki zamiast maseczek nawilżajÄ…cych, nacieraÅ‚y siÄ™ skórkami od ogórków. Nie używaÅ‚y ciężkich fluidów, tylko dbaÅ‚y o bladość twarzy chroniÄ…c jÄ… pod kapeluszem lub parasolkÄ…, zaÅ› delikatnÄ… opaleniznÄ™ zapewniaÅ‚y sobie – jedzÄ…c marchewkÄ™. Różem do policzków byÅ‚ zaÅ› plasterek z buraczka. WÅ‚osy farbowaÅ‚y wywarem z liÅ›ci kasztanowca, a popÄ™kane usta smarowaÅ‚y miodem. DziÄ™ki tym i wielu innym recepturom dÅ‚użej zachowywaÅ‚y mÅ‚odość. Może warto wrócić do tego, co daje nam natura?
Preparaty przygotowane z roślin domowym sposobem to skuteczny, tani i bardzo przyjemny sposób na zdrowie. Można użyć ziół suszonych, dostępnych w aptekach i zielarniach przez cały rok. Jednak prawdziwą satysfakcję daje samodzielne zbieranie i przygotowanie specyfiku. Oto kilka rad jak, gdzie, w jaki sposób i co zbierać.

Satysfakcja gwarantowana

TakÄ… wyprawÄ™ trzeba zaplanować z dala od zabudowaÅ„ i dróg. RoÅ›liny rosnÄ…ce w mieÅ›cie nie nadajÄ… siÄ™ do użytku, bo sÄ… skażone spalinami samochodowymi i innymi zanieczyszczeniami. JeÅ›li lubisz wycieczki rowerowe, możesz wyjechać kilka kilometrów za miasto. Zanim wyruszysz – upewnij siÄ™, że to na co „polujesz” nie jest pod ochronÄ…. Koniecznie zabierz ze sobÄ… koszyk lub papierowÄ… torbÄ™. JeÅ›li swoje skarby wciÅ›niesz do plastikowej reklamówki, zaparzysz je i tym samym pozbawisz cennych skÅ‚adników. PamiÄ™taj o dużych nożycach lub sekatorze, uÅ‚atwiÄ… ciÄ™cie twardych Å‚odyg.

Skrzyp skrzypi

Skrzyp jest jednÄ… z najstarszych roÅ›lin na Ziemi. Lecznicze wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci ma tylko jeden z 9 jego gatunków – skrzyp polny. W Polsce roÅ›nie najczęściej w wilgotnych lasach, zaroÅ›lach, Å‚Ä…kach i nad wodami. WzdÅ‚uż prostego pÄ™du głównego, osadzone sÄ… cienkie pÄ™dy boczne, im bliżej szczytu, tym krótsze. MajÄ… intensywny zielony kolor, sÄ… szorstkie, a przy pocieraniu jeden o drugi wydajÄ… charakterystyczny dźwiÄ™k, "skrzypiÄ…". SwojÄ… sÅ‚awÄ™ skrzyp zawdziÄ™cza dużej zawartoÅ›ci krzemu. Jest jednym z najÅ‚atwiejszych ziół do domowego użytku. Trzeba go zbierać od poÅ‚owy lipca do koÅ„ca sierpnia. Najlepiej podczas sÅ‚onecznych dni, ponieważ mokry skrzyp przy suszeniu czernieje. Å»eby go ususzyć trzeba rozÅ‚ożyć cieniutkÄ… warstwÄ™ w cieniu i cierpliwie czekać. Można go stosować m.in.: w postaci wywaru – przeciw wypadaniu i przetÅ‚uszczaniu siÄ™ wÅ‚osów. DziaÅ‚a przeciwbakteryjnie, remineralizujÄ…co i regenerujÄ…co. Dostarcza organizmowi niezbÄ™dnych jonów oraz mikroelementów. Ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci moczopÄ™dne i przeciwzapalne. Åšwieże ziele pobudza przemianÄ™ materii.

Pokrzywa jak przyprawa

Choć pierwszy kontakt z pokrzywą najczęściej jest bolesny, nie można jej odmówić wielu cennych właściwości. Lecznicze są liście oraz korzeń. Liście zrywa się przed kwitnieniem, natomiast korzenie jesienią. Najbardziej wartościowym surowcem są liście młodej pokrzywy zbierane w maju i czerwcu. W przypadku pokrzywy zwyczajnej ścina się całe ziele, po czym obrywa liście lub młóci wysuszone ziele. Pokrzywę możemy dodawać do zup, ciasta (np. makaronowego), omletów, jajecznicy, pasztetów, farszy, jogurtów, twarożku i sałatek. Kąpiel pokrzywowa przynosi ulgę w bólach reumatycznych. Wywar z liści i korzenia pokrzywy znakomicie sprawdza się przy trądziku i łojotokowym zapaleniu skóry. Pokrzywy mają też działanie moczopędne, leczą bóle reumatyczne, zaburzenia snu i apetytu.
Rwij chwasta!

Cenny dla organizmu jest również jeden z najtrudniejszych do wytÄ™pienia chwastów – perz. W starożytnoÅ›ci oraz Å›redniowieczu stosowano go przy stanach zapalnych ukÅ‚adu oddechowego, kamicy nerkowej i obstrukcji. Najaktywniejsze leczniczo substancje dostarczajÄ… roÅ›liny rosnÄ…ce na glebach lekkich i piaszczystych. Jego kÅ‚Ä…cza można zbierać wczesnÄ… wiosnÄ… lub jesieniÄ…. Trzeba je dokÅ‚adnie umyć, usunąć korzonki i części nadziemne i od razu pociąć na krótkie kawaÅ‚ki. Suszy siÄ™ je szybko, najlepiej w miejscu sÅ‚onecznym ale przewiewnym. Otrzymane zioÅ‚a majÄ… przyjemny zapach i sÅ‚odkawy smak. Surowe lub ugotowane można dodawać do surówek, saÅ‚atek i zup. ZwiÄ…zki czynne zawarte w kÅ‚Ä…czach perzu pobudzajÄ… wydzielanie moczu i uÅ‚atwiajÄ… wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, np. mocznika. Wskazany przy zatruciach i zaparciach, do nasiadówek przy hemoroidach, niewydolnoÅ›ci wÄ…troby, zÅ‚ej przemianie materii i schorzeniach skórnych.  Perz jest uważany również za ziele przeciwcukrzycowe.

Jedz cykoriÄ™ bez cykora

Cykoria rośnie na glebach piaszczystych, kamienistych, nieużytkach, ugorach i przydrożach. Ma szarozielone łodygi i wąskie liście oraz ładne, duże kwiaty o błękitnej barwie. Ziele zbiera się od początku kwitnienia do lipca, natomiast korzenie wykopuje w końcu października. Po opłukaniu i rozdrobnieniu suszymy szybko w temperaturze do 4O°C. Zbyt wolne suszenie może spowodować sczernienie korzeni i niestety utratę cennych właściwości. Ziele cykorii zawiera witaminy z grupy B i C. Napar z korzeni cykorii działa silnie moczopędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Stosuje się go m. in.: w stanach nieżytowych żołądka i dwunastnicy. Korzenie cykorii stosuje się często jako dodatek do kawy. Liście tej rośliny można dodawać także do różnego rodzaju sałatek.

Dla wszystkich, którym brakuje zielarskiego zaciÄ™cia mamy dobrÄ… informacjÄ™. Å»eby skorzystać z dobrodziejstw natury nie trzeba kochać jeździć na rowerze lub dÅ‚ugo spacerować - inni zrobili to już za Ciebie. O wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach naturalnych skÅ‚adników możesz siÄ™ przekonać stosujÄ…c ogólnodostÄ™pne preparaty z apteki, które sÄ… mieszankami naturalnych skÅ‚adników roÅ›linnych, poprawiajÄ…cych drenaż tkanek i wspomagajÄ…cych usuwanie z organizmu nadmiaru wody oraz toksyn. DziÄ™ki temu poczujesz siÄ™ lekko oraz poprawisz swoje samopoczucie. Kto wie, może bÄ™dzie ono na tyle dobre, że postanowisz „przeprosić” rower i w koÅ„cu dasz siÄ™ skusić naturze?

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

sypialnia

Wersja do druku